В Одесі обговорювали питання міграційної політики у сучасній Україні та світі

24-25 вересня 2010 року на базі Центру міграційних досліджень національної академії зв’язку імені О.С. Попова (Україна, Одеса) за підтримки Управління міграційної служби в Одеській області (Україна, Одеса), Центральноєвропейського університету (Угорщина, Будапешт), Центра міграційних досліджень (Росія, Москва) та Міжнародного фонду «Відродження» (Київ, Україна) відбулася міжнародна конференція «Міграційні процеси у сучасній Європі: еволюція міграційних взаємовідносин ЕС та держав Центральної та Східної Європи».

На прес-конференції за участю ректора Одеської національної академії зв’язку імені О.С. Попова Воробієнко Петра Петровича та запрошених експертів (Френк Дювель – Великобританія, Ірина Молодікова – Угорщина, Катерина Анастасова – Болгарія, Жанна Зайончковська – Росія, Олена Малиновська – Україна) обговорювалися питання міграційної політики у сучасній Україні та світі.

Петро Воробієнко, ректор Одеської національної академії зв’язку ім. О. С. Попова, доктор технічних наук, професор відмітив: «На сьогодні в суспільстві дуже гостро стоять питання економіки, розвитку новітніх технологій та життя суспільства загалом. У зв’язку з тим, що в нас з’явилися співробітники, які почали дуже серйозно займатися соціологією, ми вирішили організувати Центр міграційних досліджень. Його співробітники вивчають міграційні процеси як у історії, так і у сучасності, адже міграція — це процес, що надто бурхливо розвивається, а в більшості випадків є дуже болючим: до нього по-різному ставляться населення та уряди. Оскільки в міграційний процес втягнено дуже великі маси людей і він впливає на майбутнє суспільства, майбутнє економіки, необхідно напрацювати рекомендації, які сприйняли б громадські організації та уряди».

Олена Малиновська, радник Національного інституту стратегічних досліджень (Україна, Київ) відмітила: «Показово, що саме в Одесі є два Центри, що займаються дослідженням міграційних процесів, а в Києві нема жодного, тому столиці варто брати приклад з Одеси. Проблема міграцій повинна бути предметом дуже серйозних наукових досліджень, інакше в суспільній свідомості та у висловлюваннях політиків домінуватимуть міграційні міфи, нічим не підтверджені цифри, які постійно вкидатимуться у суспільство і дезорієнтуватимуть його в цій сфері. В Україні «міграціологія» (якщо можна так висловитися) — наука, яка розвивається дуже епізодично і безсистемно. Хоча не можна сказати, що проблемами міграції не займаються. Але єдиної системи, якихось скоординованих зусиль поки що нам бракує».

Ірина Молодікова, Центральноєвропейський університет (Угорщина, Будапешт): «Україна – не виняток, вона – правило, оскільки, імміграційна політика для інтеграції мігрантів у країнах, які щойно вступили до Європейського Союзу, існує тільки в Чехії. В інших країнах її нема. Україна є донором мігрантів для держав ЄС, тому тут проблема з мігрантами стоїть гостріше, ніж в інших державах. Мій колега, Френк Дювель, вважає, що у даному аспекті Україну можна порівняти з Мексикою, що є активним постачальником мігрантів для Америки. Кожна держава відстоює свої інтереси, але у ЄС спільними зусиллями вирішують багато питань, у тому числі й щодо контролю емігрантів та їхньої інтеграції. Там створено цілу низку фондів, які займаються винятково проблемами міграції: інтеграційний фонд, фонд, що піклується біженцями, соціальний фонд. І всі вони «надкраїнового» рівня. Тільки таким чином можна цю проблему вирішити. Україні багато в чому варто звернути увагу на вже існуючий досвід. Але я задоволена, що такі центри все ж починають відкриватися».

Френк Дювель, доктор соціологічних наук Оксфордського університету (Великобританія): «У Великобританії протягом останніх 15-20 років було правильно проведено політику з інтеграції трудових мігрантів, тому економіка моєї країни розвивалася успішніше, ніж таких держав як Італії, Німеччини, Австрії та Франції. Я маю на увазі фактично відкриті кордони для трудових мігрантів, а також те, що всі трудові мігранти мали можливість отримати легальний статус у країні, отримати необхідні документи, а після 5 років проживання у країні вони отримують громадянство.

За економічної кризи ставлення до трудових мігрантів змінилося і зараз у Великобританії більш суворі правила щодо цієї категорії людей. Але на відміну від Франції та Італії у нас на даний момент не зафіксовано жодних випадків протестів мігрантів. Це свідчить про те, що наша країна провадить досить успішну політику щодо інтеграції емігрантів. Отже, вивчаючи досвід інших країн, слід брати за приклад позитивний результат Великобританії, а не концентрувати увагу лише на негативному досвіді Франції».

Запрошені гості конференції д-р Андреас Хальбах, голова місії Міжнародної організації міграції у Відні, д-р Марк Хенбурі, менеджер проектів з трудових міграцій Міжнародної організації міграції та д-р Армен Едгарян, представник Верховного комісару ООН зі справ біженців в Україні відмітили, що проведення такої конференції в Україні говорить про те, що наукові та правлячі кола держави почали задумуватися над вирішенням важливих проблем, особливо тих, які виникають з нелегальними та трудовими мігрантами. Вони є болючими питаннями для багатьох сучасних економічно та політично розвинених держав.

На секційних засіданнях 80 спеціалістів з різних держав світу обговорювали важливі питання міграцій у контексті всеукраїнського та світового масштабів:

  • Україна у Європейській міграційній системі;
  • Перспективи «відтоку умів»: Схід-Захід;
  • Інтелектуальна міграція – пострадянські держави у битві за таланти
  • Українська діаспора у Європі та світі;
  • Нелегальна міграція у посткризовому світі Європи: можливі уроки та наслідки;
  • Трансформація систем європейського прикордонного контролю;
  • Соціальні аспекти адаптації та інтеграції мігрантів у державах пострадянського простору;
  • Тенденції еволюції міграційної політики держав Західної та Східної Європи.

На підсумковому засіданні учасників конференції Ірина Молодікова відмітила, що на науковій базі конференції для представників міграційної державної влади можна виробити практичні рекомендації для покращення міграційної політики, як в Україні, так і в інших державах.

В рамках проведення конференції пройшли презентації декількох збірок матеріалів комплексних досліджень, зроблених співробітниками Міжнародного благодійного фонду «Карітас України».

Для учасників конференції була проведена екскурсія у Пункт тимчасового розміщення біженців у місті Одеса, де була представлена робота його співробітників та надана можливість поспілкуватися з біженцями.

Збірку тез доповідей учасників конференції, а також додаткову інформацію про проведення та результати конференції можна отримати на вебсайті http://cms.onat.edu.ua/ru/conf_sept

Відеорепортаж з конференції можна подивитися тут: http://www.youtube.com/watch?v=ax84WXlc0Fw

Джерело та фото: Центр міграційних досліджень

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: