В областях нема кому займатися заповідними територіями

Після адміністративної реформи в областях зникли органи, уповноважені займатися створенням і охороною заповідних територій

Після адміністративної реформи в областях зникли органи, уповноважені займатися створенням і охороною заповідних територій. Такого висновку дійшли експерти МБО “Екологія – Право – Людина” (ЕПЛ) під час дослідження наслідків адміністративної реформи у сфері охорони довкілля в Україні. Дослідження підтримує програма “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

“Найбільшою втратою в галузі охорони довкілля внаслідок проведення адміністративної реформи стала ліквідація управлінь Міністерства екології та природних ресурсів України з передачею їхніх повноважень департаментам екології та природних ресурсів, створених при обласних державних адміністраціях. Відповідно до закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні” від 16 жовтня 2012 року, внесено зміни в низку базових “екологічних” законів, які регулюють діяльність ключових органів державної влади, з метою привести їх у відповідність з ухваленими нововведеннями. Втім, цим нормативно-правовим актом змін у закон України “Про природно-заповідний фонд України” не внесено. Відповідно, не може бути реалізовано повноваження, неправомірно прописані в положеннях про департаменти, передбачені законом України «Про природно-заповідний фонд України»”, – розповідає виконавчий директор ЕПЛ Олена Кравченко.

“Відповідно до закону України “Про природно-заповідний фонд України”, єдиним уповноваженим органом державного управління в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду є Мінприроди та його територіальні органи, ліквідовані рік тому. 8000 заповідних територій сьогодні займають близько 6% площі України, й очевидно, що декілька співробітників у Міністерстві екології та природних ресурсів не мають змоги опікуватися такою кількістю територій, тим паче займатися створенням нових об’єктів природно-заповідного фонду”, – додала експертка Наталія Проць.

За її словами, обласні управління Мінприроди – єдині органи, які володіли архівами природно-заповідного фонду. Невтішним наслідком адміністративної реформи є невизначеність подальшої долі цих архівів. У частині областей матеріали по заповідних територіях передано в державні архіви, а в решті регіонів відповідальні особи не мають інформації щодо їх перебування.

“На нашу думку, втрата контролю Мінприроди над заповідними територіями не є випадковою. Чимало скандальних справ щодо будівництва маєтків у різних областях пов’язано саме з заповідними територіями. І завжди головними органами, що ставали на заваді наданню ділянок у заказниках і нацпарках, були органи Мінприроди. Вони й сьогодні мають контролювати, щоб ділянок не відводили в заповідних територіях. Тільки от самих органів уже нема”, – зауважив експерт Олексій Василюк.

Він нагадав, що в законі “Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року” вказано, що частка заповідних територій в Україні є недостатньою і досі значно менша, ніж у більшості країн Європи, де площі природно-заповідних територій становлять у середньому 15% площі країни. Закон чітко ставить завдання розширити площу природно-заповідного фонду до 10% у 2015 році та до 15% загальної території країни у 2020 році. Проте, за словами експерта, це лише теоретичні положення, далекі від реального втілення на практиці.

Контакти:
МБО “Екологія – Право – Людина”
Олена Кравченко
okravchenko@epl.org.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: