Уряду надали пропозиції щодо управління державними фінансами

Громадські організації та експертне середовище, які об’єдналися у платформу “Ціна держави”, звернулися до уряду України з рекомендаціями щодо вдосконалення системи управління державними фінансами

Громадські організації та експертне середовище, які об’єдналися у платформу “Ціна держави”, звернулися до уряду України з рекомендаціями щодо вдосконалення системи управління державними фінансами. Рекомендації було розроблено за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження” та Євросоюзу.

Фахівці нагадують, що 1 серпня 2013 року Кабінет Міністрів ухвалив Стратегію розвитку системи управління державними фінансами. Проте громадськість констатує, що положень цього важливого документу досі не було втілено, про що, зокрема, свідчить відсутність публічних звітів про виконання Стратегії.

На думку експертів, завдяки заходам, які передбачає Стратегія, можна було б значно покращити ефективність витрачання бюджетних коштів, збільшити доходи бюджету, підвищити прозорість бюджетного процесу та господарської діяльності підприємств державного сектору економіки, а також вирішити низку інших проблем, які загрожують стабільності державних фінансів і провокують корупційні діяння в бюджетній сфері.

Крім того, за словами фахівців, наведення ладу у сфері державних фінансів також сприяє проведенню економічних реформ, оскільки пов’язане з витрачанням коштів державного й місцевих бюджетів, зниженням соціального навантаження, покращенням податкового клімату. Крім того, від надійності сфери державних фінансів залежить і міжнародна допомога Україні.

Експерти наголошують, що реалізація Стратегії є вкрай важливою для подальшого здійснення реформ. Враховуючи тяжку економічну ситуацію в Україні, учасники платформи “Ціна держави” закликають посилити роль громадянського суспільства в моніторингу держбюджету та підвищенні прозорості й ефективності використання коштів. Вони готові співпрацювати з урядом України в реалізації Стратегії, а потім здійснювати незалежний моніторинг її виконання.

Першочергові кроки, які пропонують експерти, передбачають, зокрема, доопрацювання інформаційної системи “Прозорий бюджет”. Фахівці вважають за доцільне, щоб система надавала інформацію про пооб’єктний розподіл видатків місцевих бюджетів на економічну діяльність (наприклад, будівництво, енергозбереження, підтримка малого й середнього підприємництва тощо). Важливою є й публікація бюджетними установами своїх кошторисів на початку й у кінці бюджетного періоду, а також оприлюднення звітів суб’єктів господарювання всіх форм власності про вироблену продукцію, виконані роботи, надані послуги за рахунок бюджетних коштів.

Серед інших рекомендацій експертної спільноти – застосування єдиного підходу в оприлюдненні річних і квартальних звітів про виконання обласних бюджетів і зведених бюджетів областей, більш деталізовані підходи до визначення проблем місцевого та регіонального розвитку, на вирішення яких витрачають бюджетні кошти.

Звернення до уряду України

Контакти:
Платформа “Ціна держави”
Денис Черніков
067 930 62 80
denys.chernikov@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: