Уряд закликають подбати про хворих на гепатит

Цього року Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами Україна знову зустріла без профільної державної програми

Цього року Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами Україна знову зустріла без профільної державної програми й без виділених із держбюджету коштів на закупівлю життєво необхідних ліків. Про це 28 липня заявили учасники акції в Києві, яку провів Міжнародний Альянс із ВІЛ/СНІД в Україні в межах всеукраїнської кампанії “Вимагаємо лікування!” за підтримки програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Під час акції хворі на гепатит С та представники громадських організацій викопали з піску в Гідропарку засекречений урядовий проект Держпрограми з протидії вірусним гепатитам і разом із відкритим зверненням до Президента запустили його вниз по течії Дніпра з надією на те, що документи врешті допливуть до місць відпочинку найвищих керівників держави й кардинально доопрацьовану Держпрограму з адекватним фінансуванням врешті буде затверджено, а посадовці перестануть вводити в оману 1,2 мільйони громадян України, хворих на гепатит С.

Як з’ясувалося нещодавно, наприкінці квітня уряд оприлюднив неправдиву інформацію про нібито затвердження на засіданні Кабінету Міністрів відповідної Державної цільової соціальної програми. При цьому фахівці наголошують, що програми ніяк не могли затвердити у квітні, оскільки її проект лише в липні оприлюднено для громадського обговорення на сайті профільного Міністерства охорони здоров’я.

Люмила Майстат, координаторка кампанії “Вимагаємо лікування!”, наголосила: “За оцінками експертів ВООЗ, Україна посідає перше місце в Європі за темпами поширення вірусного гепатиту С. Ми переконані, що така сумна статистика є наслідком бездіяльності влади. Відсутність реальної політичної волі відповідальних керівників держави призводить до подальшого погіршення ситуації – зростання рівня інфікування та смертності від захворювання, спричиненого вірусом гепатиту С. Сьогодні з’явився лише проект Держпрограми, який кардинально відрізняється від того, який пропонувала робоча експертна група. У ньому навіть актуальної статистики немає, взагалі немає бюджетних розрахунків, щонайменше вдвічі занижено потреби в лікуванні та показники ефективності”.

За словами учасників акції, доручення Президента України від 28 грудня 2012 року про приборкання трьох небезпечних епідемій у країні Кабмін так і не виконав, а тим часом глави держави й уряду спокійно відпочивають у відпустках, залишаючи десятки тисяч хворих і цього року помирати без ліків.

Хворий на гепатит С Антон Басенко та його дружина Світлана, яка також має гепатит, не знають, скільки ще їм залишилося жити без доступного лікування: “Сотні тисяч хворих українців влада котрий рік тримає за повних йолопів, щороку розповідаючи ті самі байки про віртуальну держпрограму та виділені бюджетні кошти, в той час, коли мільярди гривень зухвало розкрадаються чи йдуть у пісок, а вартість курсу лікування від гепатиту С, що коштує близько 130 тис. грн., є для нашої та більшості українських сімей абсолютно недоступною. Може, нам із дружиною продати нирку, щоб вилікувати печінку?”

Олена Сахновська, хвора на гепатит С мама двох дітей, під час акції не стримувала сліз: “Мої маленькі діти дуже хвилюються й хочуть, щоб я вилікувалася й залишалася з ними. Як я можу їх заспокоїти? Я мати-одиначка, мені треба їх на ноги піднімати, а я сама хвора. Мені немає чого продати, щоб купити високовартісне лікування. Залишається залізти в боргову яму. Але навіть банки кредит на лікування не дають, бо в мене низька зарплата. Що я маю сказати своїм маленьким дітям? Що вони залишаться сиротами, бо я не потрібна власній державі?”

Не сидіти й не чекати милості від держави закликає людей хвора на гепатит С Юлія Дорохова, яка, незважаючи на недугу, змогла вивчитися на юриста та стати правозахисником: “Коли я дізналася, що в мене гепатит С, прийняла рішення, що доможуся лікування й буду захищати себе й інших хворих, яких позбавили права на лікування. Люди, приєднуйтеся до нашого руху! Тестуйтеся на гепатити, обов’язково вимагайте, щоб вас поставили в лікарні на облік! Не вимагаючи лікування, неможливо його одержати. Не помирайте! Захищайте свої права!”

Лікар Тетяна Єгорова, завідувачка інфекційного відділення для хворих на гепатит С Київської міської лікарні №5, зауважує: “Насправді проблема вірусного гепатиту С стосується кожного. Інфікуватися можна при переливанні крові, через нестерильні медичні й косметологічні інструменти, тобто всі ми, а надто молоді люди, ризикуємо при поході й у косметичні салони, і до салонів тату. На жаль, більшість людей не знають, що інфіковані. У 80% випадків хвороба розвивається безсимптомно, непомітно для людини переходить у хронічну стадію, а далі – цироз або рак. Я всім раджу протестуватися, отримати консультації лікарів, ставати на облік для отримання в подальшому лікування”.

У межах всеукраїнської акції “Переможемо С” понад 3 тисячі людей в усіх регіонах України безкоштовно перевірилися на гепатит із використанням “швидких тестів”, отримали практичні рекомендації лікарів щодо профілактики, діагностики й лікування гепатитів, почули реальні історії пацієнтів у форматі “живої бібліотеки”. В результаті у 9,8% людей, що пройшли тест, було виявлено гепатит, а в окремих областях цей рівень виявився більш ніж удвічі вищим, зокрема в Одеській області він становив 22%, у Донецькій – 19,3%, у Дніпропетровській – 18,7%.

Контакти:
Міжнародний Альянс із ВІЛ/СНІД в Україні
Карен Мадоян
050 215 05 03
Madoian@aidsalliance.org.ua

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: