Українські громадяни провалили іспит на податкову обізнаність – результати опитування

НА ФОТО: Tariff repay. Compensate for online services. Duty, task overlook, remuneration. Imputed cost and overtaxing. Man standing with phone in hands. Vector isolated concept metaphor illustration.

Опитування, проведене Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення проекту «Ціна держави», виявило вкрай низьку обізнаність українців у питаннях податків, бюджету та державних послуг. Про це йшлося під час вебінару, організованому Центром соціально-економічних досліджень «CASE Україна» «Податкова обізнаність громадян України: перші результати невтішні».

Учасники вебінару змушені були констатувати, що результати дослідження є невтішними. Як підкреслила кандидатка філософських наук, старша наукова співробітниця Інституту соціології НАН України Ольга Іващенко, жоден з 2000 учасників опитування не дав правильні відповіді на всі 5 тестових питань щодо податків, державних послуг та бюджету. Лише 1% респондентів відповіли правильно на чотири запитання тесту. 21% опитаних не дали жодної правильної відповіді, 42% – змогли відповісти правильно лише на одне питання. 

Менше половини (46,1%) правильно відповіли на питання про те, що безкоштовних державних послуг не буває, при цьому більшість українців притримуються протилежної думки.  42,9% правильно відповіли на питання про найбільше джерело наповнення бюджету – податків з громадян.

Лише 10% правильно відповіли, що найбільше сплачених громадянами податків витрачається на виплату пенсій. 18,2% вважають, що найбільша частка податків йде на оборону, 17,6% – на виплату зовнішнього боргу, на фінансування правоохоронних органів (17%). І майже третина опитаних не змогла дати відповіді на питання.

«Проблемою для переважної більшості опитуваних стало і визначення частки доходів, яку українські працівники сплачують у вигляді податків. Третина опитаних припустили, що це “близько 20%”, майже кожен четвертий не зміг відповісти. І лише 6% жителів України знають, що сплата ЄСВ, ПДФО, ПДВ, акцизу і мита разом становить близько 50% доходів більшості українських працівників», – зазначив Євген Шульга.   

«У нас було питання «із секретом» – щодо ПДВ. Ми не питали прямо, якою є ставка цього податку, а включили до тесту питання – якою є сума податку на додану вартість у покупці ціною 1000 грн. Лише 20% відповіли – від 151 до 200 грн. Ми передбачили доволі широкі рамки правильної відповіді, бо насправді частка ПДВ у 1000 грн це 167 грн (833+20%). На жаль, майже 80% називали інші суми: частина вважає, що ми нічого не платимо, хтось, навпаки, ладний віддати майже половину суми покупки у вигляді ПДВ», – розповів Євген Шульга, директор з розвитку «CASE Україна». 

За словами Ольги Іващенко, не можна звинувачувати у  низькій податковій обізнаності лише самих українців, для яких значна частина життєвого досвіду пройшла у радянській та пост-радянській перехідній системі. Також за словами пана Шульги, владі вигідна така ситуація, адже виборець, який не вникає у тонкощі податкової та державної політики, більш байдужий, ним легше маніпулювати і нав’язувати певні політичні рішення, якість яких він не зможе оцінити.

В якості податкового лікнепу для пересічних українців Євген Шульга пропонує впроваджувати просвітницькі програми у школах, університетах, залучити до цієї роботи громадські організації та уряд, який має пояснювати, як формуються податки і куди вони розподіляються.

Дослідження проводилося Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення ГС «Кейс Україна» з 12 по 16 вересня 2020 року у всіх областях України, крім непідконтрольних територій. У телефонному опитуванні взяла участь 2001 особа. Вибірка репрезентативна для дорослого населення України. 

Вебінар було організовано в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.

https://platfor.ma/ukrayinski-gromadyany-provalyly-ispyt-na-podatkovu-obiznanist-rezultaty-opytuvannya/

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: