Українці у Польщі: біженці, мігранти чи «відтік мізків»?

10-11 травня Міжнародний фонд «Відродження» та Фонд ім. Стефана Баторія з Польщі провели в Києві восьмий спільний Форум «Україна-Польща». У рамках Форуму відбулась дискусія «Українці у Польщі: біженці, мігранти чи «відтік мізків»?».

10-11 травня Міжнародний фонд «Відродження» та Фонд ім. Стефана Баторія з Польщі провели в Києві восьмий спільний Форум «Україна-Польща». У рамках Форуму відбулась дискусія «Українці у Польщі: біженці, мігранти чи «відтік мізків»?», де Олена Малиновська з Національного інституту стратегічних досліджень (Україна) та Марта Ярошевич з Центру східних досліджень (Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia) представили результати свого спільного аналізу трудової міграції українців до Польщі. 

Унаслідок відкриття польського ринку праці для мігрантів в останні року, між Україною та Польщею, фактично, впроваджено свободу руху для робочої сили. На сьогодні бракує точної статистики, але очевидним є суттєве зростання в останні роки трудової міграції з України до Польщі. У західних регіонах України працедавці та інвестори вже помічають дефіцит на ринку праці. 

Проте трудова міграція до Польщі не регіональне явище – дуже багато мігрантів походять зі східних та південних областей України. Сьогодні українські заробітчани роблять значний внесок у польську економіку, а українська діаспора стає першою «помітною меншиною» у досі майже моноетнічній Польщі.

З огляду на ці економічні та політичні зміни, виникають нові виклики для державної політики та неурядових організацій як України, так і Польщі. Фахівчині-міграціонологи з України та Польщі – Олена Малиновська та Марта Ярошевич – підготували спільну дискусійну записку «Чи є сучасна міграція з України до Польщі (не)тривалим явищем?», де описали ключові виклики та  рекомендації для обох країн. Ключові тези: 

  • Польща потребує української міграції унаслідок дефіциту, що склався на ринку праці. А Україна потребує міграції до Польщі, щоб послабити негативні наслідки економічної та соціальної кризи, спричиненої російською агресією та поки незавершеними реформами. 
  • Основною причиною міграції стало значне збільшення розриву між рівнем оплати праці у Польщі та в Україні. За даними Світового банку, після Революції Гідності ВВП України зменшився більш ніж на 16%, враховуючи рівень інфляції.
  • На відміну від міграції до інших країн Європейського Союзу, українська міграція до Польщі має виразно тимчасовий характер. Українців приваблює система так званих «освячень», тобто заяв працедавців про працевлаштування іноземця, які реєструють органи місцевої влади і які дозволяють громадянам України працювати у Польщі тимчасово (до 6 місяців протягом наступних 12 місяців) без необхідності оформлення дозволу на працевлаштування. 
  • В інтересах Польщі варто розглянути політику, яка б сприяла довгостроковій міграції для тих, хто бажає оселитися в цій країні.
  • Натомість для України вигіднішою видається модель циркулярної міграції, яка не призводить до втрати демографічних ресурсів. Водночас така модель не дає мігрантам змогу повністю скористатися з вигод міграції.
  • Інтересам обох країн відповідає організована та безпечна міграція, належний захист прав мігрантів, постійний обмін інформацією.
  • Незважаючи на культурно-мовну близькість, українським громадянам потрібна допомога в інтеграції у Польщі, зокрема, юридична та мовна допомога, прозорі правила проживання та працевлаштування, можливість возз’єднання сімей. За відсутності такої допомоги вони часто стають жертвами недобросовісних посередників. 
  • Чисельність громадян України, які одномоментно проживають у Польщі, можна оцінити у понад 800 тис. осіб. Чисельність українських мігрантів зі східних областей України зрозла після 2014 року. За даними Національного анку Польщі 2016 року, регіональне походження мігрантів до 2013 року розподілялось таким чином: зі західних областей України – 93,7%; зі східних областей – 6,3%. Після 2014 року регіональне походження розподілилось таким чином: зі західних областей України – 71,6%; зі східних областей – 28,4%.
  • Враховуючи обсяги міграції за кордон, для України вкрай важливо законодавчо та інституційно удосконалити міграційну політику.

Міжнародний фонд «Відродження» вже тривалий час підтримує діалог з низкою експертів та сприяє налагодженню безпосередньої комунікації та співпраці експертів та лідерів думок з України та провідних країн Європейського Союзу. Форум «Україна-Польща», заснований 2012 року, місце зустрічі політиків, експертів, громадських активістів, лідерів думок обох країн, де обговорюються двосторонні відносини, внутрішні ситуації двох країн, а також міжнародна політика та регіональні й світові виклики.

Відеозапис виступів українською та польською.

Для додаткових коментарів з можна звернутися до директора Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» Дмитра Шульги, надіславши запит на pr@irf.ua.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: