Українці Молдови могли б посприяти зближенню двох берегів Дністра — міжнародні експерти

КИШИНІВ, 6 квітня. (Ярослав Довгопол — УКРІНФОРМ). Українці Молдови можуть відіграти позитивну роль у вирішенні придністровського питання. На цьому наголосили учасники "круглого столу" "Придністровська проблема: погляд з України", який зібрав напередодні в Кишиневі українських, молдавських та західних експертів, дипломатів, представників неурядових організацій, повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу.

КИШИНІВ, 6 квітня. (Ярослав Довгопол — УКРІНФОРМ). Українці Молдови можуть відіграти позитивну роль у вирішенні придністровського питання. На цьому наголосили учасники “круглого столу” “Придністровська проблема: погляд з України”, який зібрав напередодні в Кишиневі українських, молдавських та західних експертів, дипломатів, представників неурядових організацій, повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу.

За словами голови Української громади РМ Миколи Олійника, на сьогодні в республіці у 57 навчальних закладах вивчається українська мова й література, а також історія і традиції українців Молдови. “Зараз ми не завозимо підручників з України — все друкуємо силами науковців РМ”, — наголосив він. Нині в Молдові українознавством займаються чимало вчених, зокрема — десять докторів наук, один академік. Сьогодні в Молдові друком вийшли збірки поезій, інші книги. Натомість кожний такий крок, кожний відкритий клас з вивчення української мови — це копітка й величезна праця, зауважив голова Української громади РМ.

Микола Олійник також наголосив, що українці Молдови вдячні Україні за її підтримку, хоча це не може задовольнити всі потреби земляків. Зокрема, не вистачає класичної літератури. “Проте в цілому наша позиція полягає в тому, що українська громада, інтелігенція, українці Молдови хотіли б мати нагоду вивчати українську мову, літературу, культуру, що забезпечувалося б державою — Республікою Молдова”, — підкреслив Микола Олійник.

На думку голови товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка (РМ) Галини Рогової, український фактор в Молдові — дуже значний. Українська громада — чисельна як на території правобережної Молдови, так і в Придністров’ї. На її думку, нині одним зі шляхів об’єднання обох берегів Дністра може стати відновлення зв’язків української громади, що неодмінно сприятиме інтеграції лівобережної і правобережної Молдови.

У цьому контексті учасники засідання зазначили, що й нині організовуються заходи, які поєднують українців з обох берегів Дністра. Зокрема, нещодавно пройшла 19-а Олімпіада української мови й літератури, в якій взяли участь і українці Придністров’я. “Ми побачили прекрасні результати знання граматики мови, історії і культури України”, — зазначили представники українства Молдови.

Натомість статистика свідчить, що не всі представники української громади Молдови мають змогу навчати своїх дітей рідної мови. Так, за словами глави Центру міжетнічних досліджень (РМ) Ігоря Пивовара, лише 64% українців правобережної Молдови вважають українську мову своєю рідною. “Для порівняння, російська мова є рідною для 97% росіян Молдови, гагаузька — для 92% гагаузів і, відповідно, болгарська — для 80% болгар. Водночас, за даними перепису населення 2004 року, половина представників української громади Молдови розмовляє російською мовою”, — зауважив експерт.

Обговорюючи перспективи розвитку освітнього, наукового й культурного потенціалів української меншини в РМ, учасники “круглого столу” наголосили на необхідності збільшити кількість українських класів та предметів викладання українською мовою у школах Молдови. Наступним етапом мало б стати поширення цієї тенденції на молдавські ВНЗ. За словами учасників зустрічі, покоління українців, яке підростає сьогодні, вже відчуває брак можливостей для вивчення рідної мови у вищих навчальних закладах.

Круглий стіл “Придністровська проблема: погляд з України” відбувся за підтримки Фонду Віктора Пінчука, Фонду “Open Ukraine” та Міжнародного фонду “Відродження”.

 

Джерело: http://www.ukrinform.ua:80/ukr/order/?id=797103

Дарина Наконечна, координатор проектів Європейської програми
тел: +380 (44) 461 9500 | факс: +380 (44) 486 0166
eлектронна пошта: nakonechna@irf.kiev.ua
офіс: м.Київ, Бехтерівський пров. 13а к. 5

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: