Українську міліцію пропонують деполітизувати, децентралізувати й демілітаризувати

Центр політико-правових реформ презентував дослідження “Статус поліції: міжнародні стандарти й зарубіжне законодавство”

Реформування української міліції має передбачати її деполітизацію, децентралізацію та демілітаризацію. Про це 30 липня під час круглого столу в Києві заявив експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук. Під час заходу було презентовано дослідження “Статус поліції: міжнародні стандарти й зарубіжне законодавство”, здійснене за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експерта, деполітизація можлива за умови проведення інституційної реформи. Така реформа полягатиме у виокремленні поліції з Міністерства внутрішніх справ. Наприклад, в окремих європейських державах (зокрема, Ірландії, Нідерландах, Данії, Швеції, Норвегії, Швейцарії, Кіпрі) за діяльність поліції в уряді відповідає не Міністр внутрішніх справ, а Міністр юстиції.

Крім того, за словами Олександра Банчука, для деполітизації потрібно позбавити Міністра (як політичну особу) повноважень щодо оперативного управління поліцією, запровадити конкурсний відбір на посади службовців (у тому числі керівного складу), закріпити в законі прозорі процедури просування по службі, запровадити чітку й відкриту дисциплінарну процедуру й порядок звільнення осіб зі служби.

Децентралізація органів правопорядку, як зауважив Олександр Банчук, може відбуватися як шляхом створення місцевої поліції (поліції громад, муніципальної поліції), так і шляхом підвищення звітності й підконтрольності національної поліції місцевим громадам і їхнім представницьким органам.

“Створення місцевої поліції має відбутися одночасно з адміністративно-територіальною реформою. Відповідальність за забезпечення публічного порядку й безпеки на території населених пунктів і об’єктів місцевого значення (автошляхи, озера, парки, ліси) в такому разі слід покласти винятково на громади. Керівництво й особовий склад сил місцевої поліції безпеки слід обирати всією громадою чи місцевою радою. Держава, своєю чергою, повинна залишити за собою розслідування правопорушень і забезпечення безпеки на об’єктах регіонального й державного значення”, – вважає експерт.

Демілітаризація, за його словами, повинна передбачати залучення винятково цивільних державних службовців в апарати Міністерств та органів правопорядку. “Уніформу повинні носити лише ті службовці, яким потрібно себе ідентифікувати як представників влади у відносинах із приватними особами на публічних об’єктах (вулицях, дорогах, парках тощо). Вливання нових кадрів дасть змогу змінити культуру та якість роботи органів правопорядку”, – підсумував Олександр Банчук.

Контакти:
Центр політико-правових реформ
Олександр Банчук
banchuk@pravo.org.ua

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: