Україна посідає тільки третє місце у Східному Партнерстві за динамікою реформ

У Києві презентовано Індекс європейської інтеграції країн Східного Партнерства 2013

У регіоні Східного Партнерства Україна досі посідає третю сходинку за багатьма показниками після Молдови та Грузії. Про це свідчать результати дослідження “Індекс європейської інтеграції країн Східного Партнерства 2013”, яке було презентовано 4 вересня в Києві. Індекс-2013 підготував Міжнародний фонд “Відродження” спільно з Інститутом Відкритого Суспільства Європейської Політики (Брюссель), Фундаціями Відкритого Суспільства у Вірменії, Грузії та Молдові, а також Форумом громадянського суспільства Східного Партнерства. Проект фінансує Європейська програма та програма “Схід-Схід: партнерство без кордонів” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, упродовж 2012-2013 років Україна погіршила показники демократії, зокрема в якості проведення виборів, показала деякий спад рівня свободи ЗМІ та забезпечення права на мирні зібрання, а також неспроможність гарантувати незалежність судочинства. Водночас є певні зрушення у сферах захисту прав людини, публічного адміністрування, боротьби з корупцією та підзвітності влади.

За показником незалежності судової системи Україна посідає четверте місце з шістьох країн Східного Партнерства. Це насамперед пов’язано з тим, що Молдова, Грузія та Вірменія вже застосовують законодавство з переліком публічних і чітких процедур кар’єрного просування та звільнення суддів. Іншим прикладом відставання України є те, що Молдова та Грузія використовують кодекс суддівської етики, який в Україні набув чинності лише в лютому 2013 року, проте досі не працює на практиці.

При цьому Україна поліпшила свій показник у сфері захисту прав людини – в основному через законодавче забезпечення системи надання безоплатної правової допомоги та впровадження Національного превентивного механізму.

Також 2012 року ухвалено новий закон “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”, проте, на відміну від, наприклад, антидискримінаційного законодавства Молдови, документ досі містить низку недоліків і не відповідає стандартам ЄС. Зокрема, згідно з законом, у переліку ознак, дискримінацію за якими забороняє Кодекс законів про працю, немає ознаки сексуальної орієнтації.

Автори Індексу наголошують, що ці невідповідності гальмують перехід України до другого етапу виконання Плану дій із візової лібералізації (ПДВЛ) з ЄС. При цьому Молдова вже перебуває на другому етапі виконання аналогічного плану дій і розраховує 2015 року отримати безвізовий режим із Євросоюзом. Крім того, Грузія, отримавши ПДВЛ лише на початку 2013 року, технічно майже наздогнала Україну – завдяки проведенню багатьох реформ, яких вимагає документ, зокрема антикорупційних, ще до початку першого етапу.

За словами фахівців, брак політичної волі до здійснення реформ виявляється в низці інших прикладів. Наприклад, Україна й Білорусь є останніми країнами в регіоні, де ще не розпочато видачі біометричних паспортів.

Крім того, Україні досі не вдалося завершити переговори щодо Угоди про спільний авіаційний простір із ЄС, яка би лібералізувала ринок внутрішніх перевезень, хоча Молдова та Грузія вже підписали такі документи.

Експерти відзначають, що Україна не використовує сповна можливостей, які пропонує Євросоюз. Тоді як Молдова, Грузія та Вірменія отримали додаткове фінансування від ЄС у 2012 році, Україна навіть не скористалася вже наявними коштами. Починаючи з 2011 року, ЄС “заморозив” 170 млн. євро прямої бюджетної підтримки через нездатність України виконати вимоги для отримання цих коштів, зокрема через відсутність реформування системи управління державними фінансами. 70 млн. євро вже безповоротно втрачено, оскільки Україна не змогла привести своє законодавство про державну службу у відповідність із вимогами ЄС. Решту коштів може бути виділено за умов реформування системи управління державними фінансами. Відповідна реформа дасть змогу також отримати додаткових 150 млн. євро, щодо яких наразі тривають переговори.

Довідка

Індекс європейської інтеграції країн Східного Партнерства – щорічне комплексне дослідження, яке дає загальну картину того, наскільки шість країн Східного Партнерства (Україна, Молдова, Білорусь, Грузія, Вірменія, Азербайджан) наближаються до стандартів Євросоюзу.

Відповідне дослідження здійснила група з понад 50 експертів з усіх країн Східного Партнерства та ЄС. Результати Індексу-2012 та Індексу-2013 є порівнюваними: вони показують не лише стан справ, а й те, як змінилася ситуація в кожній країні.

Порівняльні таблиці Індексу-2013

Контакти:
Європейська програма
Ольга Квашук
(044) 461 95 00
kvashuk@irf.ua

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: