Україна не здобуде відчутних переваг від членства в Митному союзі

У Донецьку відбувся Міжнародний семінар експертного рівня “Використання стандартів СОТ і ЄС для розвитку національних економік”

8-11 лютого в Донецьку відбувався Міжнародний семінар експертного рівня “Використання стандартів СОТ і ЄС для розвитку національних економік”. Захід провів Фонд “Правова просвіта” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Значний інтерес учасників семінару викликали презентації Юрія Макогона, завідувача кафедри міжнародної економіки Донецького національного університету, директора донецької філії Інституту стратегічних досліджень, і Діни Мадіярової, професора Євразійського національного університету імені Льва Ґумільова (Казахстан).

Юрій Макогон зауважив, що з урахуванням наявних зон вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та Росією, Білоруссю й Казахстаном і вузької зосередженості Митного союзу на торгівлі товарами, потенційні вигоди від членства в Митному союзі для України досить обмежені. Серед основних переваг могли б бути пільгові ціни на газ і нафту.

За його словами, якщо буде забезпечено ці вигоди, то приєднання України до Митного союзу можливе без серйозних ускладнень лише за певних умов. По-перше, спочатку Росія, Білорусь і Казахстан мають вступити до СОТ. По-друге, при цьому вони повинні визначити торговельні бар’єри для третіх країн на рівні не вищому, ніж це зробила Україні при вступі до СОТ. По-третє, якщо потім Росія, Білорусь і Казахстан приєднаються до переговорів України щодо ЗВТ з ЄС і якщо Україна на цей момент вже матиме ЗВТ з ЄС, то ЗВТ буде утворено на умовах, узгоджених між ЄС і чотирма країнами.

Юрій Макогон наголосив, що наслідками вступу України до Митного союзу без вищевказаних умов будуть, по-перше, розрив договору України з СОТ і початок переговорів із СОТ на нових умовах, по-друге, припинення переговорів із ЄС щодо ЗВТ та відтермінування їх до моменту вступу Росії, Білорусі й Казахстану до СОТ. В результаті загальна сума втрат для бюджету становитиме близько 3,2 млрд. доларів США. Крім того, відбудеться зміна інвестиційних потоків (відтік від 5 до 10 млрд. доларів США), більшість іноземних, насамперед європейських, інвесторів утратять інтерес до української економіки, що стане чинником деградації вітчизняного виробництва та згортання експорту, особливо в ЄС. Також стрімко зростатиме дефіцит платіжного балансу і як наслідок – подальша девальвація гривні.

У свою чергу, Діна Мадіярова зауважила, що Україна може інтегруватися по декількох напрямах. Вступ до ЄС, членство в СОТ, а також інші вектори інтеграції, на думку експерта, в остаточному підсумку ведуть до нового економічного порядку, в основу якого буде закладено побудову уніфікованого міжнародного правового простору, що створює можливість виробляти більш ефективну зовнішню економічну політику.

Вона представила проект розширення зони інтегрування Митного союзу, який включає Україну, розкриває можливості нарощування потенціалу відповідної групи країн, їх перетворення не тільки на єдиний ринок, що розвивається, а й на нового гравця на світовій арені, здатного впливати на загальносвітові ринки.

На думку Діни Мадіярової, спільний ринок чотирьох держав (Росії, Україні, Білорусі та Казахстану) з урахуванням їхніх сумарних природних ресурсів, обсягів промислового та сільськогосподарського виробництва й капіталів, при використанні нового азіатського досвіду створення транснаціональних корпорацій може стати новим значущим елементом світового господарства.

Із доповідями інших учасників семінару можна ознайомитися тут

Фонд “Правова просвіта”
(062) 381 14 54
zkonst@donnu.edu.ua

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: