У суді довела своє право на землю

На порталі “Правовий простір” опубліковано статтю Георгія Кобзаря про те, як Центр правової інформації та консультацій у місті Чугуїв допоміг селянці підтвердити право на землю

На порталі “Правовий простір” опубліковано статтю Георгія Кобзаря про те, як Центр правової інформації та консультацій у місті Чугуїв допоміг селянці підтвердити право на землю. Роботу Центру адмініструє Чугуївська правозахисна група за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

У суді довела своє право на землю
Георгій Кобзар

«Земля-матінка», «земля-годувальниця», – так здавна говорили в народі. І дійсно, український чорнозем – це багатство, з яким не може зрівнятися жодна нафтоносна пустеля.

Втім, вирішити питання з оформлення правовстановлюючих документів без відповідних правових знань доволі складно, а іноді й зовсім неможливо.

Але неможливе стає реальним, якщо за справу беруться висококваліфіковані правники.

Л. – мешканку села Волохів Яр Чугуївського району – спіткало горе: через невеликий проміжок часу померли її батько та бабуся. Жінка, яка останніми роками часто залишалася з родичами, коли ті себе погано почували або хворіли, допомагала їм робити ремонт, надавали грошові кошти на утримання будинку та оплату комунальних послуг, звісно, взяла на себе й витрати на поховання.

Певно, люди, яки живуть у селі, менше уваги приділяють «усіляким папірцям», більше покладаючись на родинні стосунки та людську порядність. Можливо, через це, а може й з якихось інших причин, після смерті батька та бабусі не залишилось заповітів. Хоча, з огляду на те, що інших родичів у черзі на спадкування не було, у спадок фактично вступила Л., що було не тільки законно, а й закономірно.

Вступила фактично, але не юридично, тому що необхідно було довести факт родинних стосунків із померлими, оскільки, вступивши у шлюб, Л. отримала зовсім інше прізвище, відмінне від батьківського.

Крім того, як виявилося, старенькі не подбали не лише про заповіт, але й десь поділи правові документи на землю. Вдалося знайти лишень ксерокопії сертифікатів на земельні частки (паї) колишнього колгоспу.

Тобто, Л., як спадкоємець за законом, прийняла спадщину після смерті батька й бабусі шляхом вступу в управління майном. Однак, при зверненні до державної нотаріальної контори, їй відмовили у видачі свідоцтва про право на спадщину, адже були відсутні правовстановлюючі документи – сертифікати на землю.

Жінка перебувала у повному відчаї: і рідні померли, і документів на спадщину немає, і правових знань, аби захистити свої права, не вистачає. Але знайомі порадили їй звернутися до «Центру правової інформації та консультацій» Чугуївської правозахисної групи, в якому надають безоплатну правову допомогу, в тому числі – з земельних питань.

Спеціалісти Центру та голова ЧПГ адвокат Роман Лихачов, взявшись за справу, провели значний обсяг копіткої, але дуже необхідної роботи: написали близько 10 адвокатських запитів – до Чугуївського районного відділу Держземагенства, до Волохів-Ярської сільської ради та інших органів, зібрали масу довідок, показань свідків тощо.

Потім, зібравши всі необхідні довідки та докази, підготували, в інтересах Л., фаховий позов до суду. І суд, дослідивши документи справи, задовольнив позовні вимоги Л., встановивши факт її родинних зв’язків із померлими та визнавши її право власності на земельні ділянки, свого часу недооформлені батьком та бабусею.

А згідно з Наказом Міністерства юстиції України №914/5 від 26.05.2009 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо державної реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна на підставі рішень судів», рішення судів є правовстановлювальними документами, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності.

Відтепер Л., маючи на руках судове рішення, нарешті стала повноправною власницею батьківської землі. За що й висловлює правозахисникам щиру подяку.

Контакти:
Чугуївська правозахисна група
Юрій Чумак
099 063 27 37
chpg@ukr.net

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: