Відповіді на найпоширеніші запитання стосовно конкурсу “Тримаймо стрій”

Лукасевич Катерина

На початку березня Міжнародний фонд “Відродження” оголосив старт конкурсу “Тримаймо стрій”. За підтримки Європейського Союзу, Фонд прагне допомогти волонтерським та ветеранським об’єднанням посилити і зберегти свою інституційну сталість, сприяти розбудові громадянської стійкості, соціальній згуртованості, самоорганізації та подоланню конфліктів в громадах. 

Дедлайн подачі проєктних пропозицій на конкурс – 31 березня.

Для усіх організацій, які планують подавати заявки, ми зібрали відповіді менеджерки програми “Громадянська стійкість” Ольги Гальченко на найпоширеніші запитання, які звучали під час презентації конкурсу. 

Загальна інформація про конкурс

Чим відрізняється цей конкурс від попередніх двох хвиль конкурсу “Тримаймо стрій” у 2022 році?

Цей конкурс є продовженням спільної роботи Фонду “Відродження” та Європейського Союзу у напрямку підтримки волонтерського та ветеранського руху в Україні, який через повномасштабне вторгнення росії був змушений спрямувати усі свої ресурси на допомогу захисникам та постраждалим від війни. У 2022 році Фонд вже підтримав 21  ініціативу, спрямовану на цю допомогу, в рамках проєкту EU4USociety за підтримки ЄС. У 2023 році Фонд виокремив цей напрямок роботи у нову програму – “Громадянська стійкість”, аби підтримувати постраждалих від російської агресії та зберігати український людський капітал в умовах війни. І саме ця програма проводить нову ітерацію конкурсу “Тримаймо стрій”, дещо змінивши його пріоритети, відповідно до нових викликів війни. 

З якими цільовими групами працює програма “Громадянська стійкість”?

Робота програми спрямована на допомогу двом цільовим групам: 

  • Цивільним – ВПО, постраждалі від війни, окупації і депортації, люди з інвалідністю в наслідок війни;
  • Військовим – ветерани, військовослужбовці, звільнені з полону, члени їх родин, члени родин загиблих чи зниклих безвісти.

Яка цільова аудиторія конкурсу “Тримаймо стрій”?

Конкурс передбачає роботу з другою цільовою аудиторією програми, тобто громадськими організаціями, які будуть працювати з ветеранами, військовослужбовцями, звільненими з полону, членами їх родин, членами родин загиблих чи зниклих безвісти. Конкурс не передбачає підтримку проєктів, які спрямовані на допомогу ВПО та постраждалим від війни цивільним.

Які основні пріоритети конкурсу? 

Конкурс має 6 основних пріоритетів: 

  • Реабілітація ветеранів і ветеранок, військових та членів їх родин; 

Тут ми говоримо про професійну реабілітацію як фізичну, так і психологічну, тому у проєктній заявці варто зазначити за участю яких спеціалістів організація буде реалізовувати проєкт. Зауважте, що вчителі, адвокати чи соціальні робітники не можуть надавати медичних послуг. 

  • Захист захисників – налагодження необхідної логістики для доставлення потрібної допомоги захисникам України;  

За цим пріоритетом може бути передбачене придбання засобів для особистого захисту, тактичної медицини, одягу, турнікетів – усе, окрім зброї, тепловізорів чи дронів. Проєкт також може бути спрямований на забезпечення логістичного супроводу вище зазначеного.

  • Правові, соціальні, психологічні сервіси для постраждалих від війни, ветеранів, ветеранок та військових; 

За цим пріоритетом маються на увазі сервіси та надання послуг цим категоріям. Конкурсна комісія звертатиме увагу на професійність та якість надання цих послуг, тобто психологічні послуги мають надаватися психологами, юридичні послуги – юристами тощо. 

  • Сприяння реінтеграції та підготовка до повернення ветеранів та ветеранок в громади.

Цей пріоритет передбачає підготовку суспільства та громад до повернення ветеранів та ветеранок, побудову взаємодії з владою і громадами, розробку рішень на рівні громад, розробку цільових програм для реінтеграції.

  • Підтримка родин військовослужбовців, «тих, хто чекає»; 
  • Турбота про родини загиблих та зниклих безвісти.

Чи повинна проєктна заявка охоплювати всі пріоритети конкурсу? 

Ні, це не обов’язкова умова. Організація може сфокусувати свою діяльність в межах проєкту на одній або декількох з перелічених тем.

Який мінімальний і максимальний розмір гранту може отримати організація, що подається на конкурс? 

Загальний бюджет конкурсу “Тримаймо стрій” складає 270 000 євро. Мінімальний розмір гранту – 10 000 євро, а максимальний – 25 000 євро. 

Оскільки конкурс проходить в межах спільного проєкту фонду “Відродження” та Європейського Союзу, – “Європейське відродження України” – уся калькуляція відбувається в євро по курсу НБУ.

Скільки часу дається на виконання проєкту?

Термін реалізації проєктів – не більше 6 місяців. Проєкт може тривати менше, але не може виконуватись довше зазначеного терміну. 

Коли очікувати на результати конкурсу? 

Кінцевий термін подачі проєктних заявок на конкурс – 31 березня. Далі відбувається відбір проєктів за участі незалежної експертої комісії і ближче до середини квітня будуть оголошені результати. Планувати діяльність проєктів переможцям конкурсу варто з травня. 

Основні умови та вимоги до аплікантів

На які організації та ініціативи буде орієнтуватися конкурс?

Ми будемо орієнтуватися на підтримку «середнього класу» організацій, які мають досвід підтримки іншими донорами, досвід співпраці чи взаємодії з органами місцевого самоуправління, та/або державними інституціями, та/або військово-цивільними адміністраціями (меморандуми, листи підтримки, приклади спільної діяльності). Конкурс також передбачає співпрацю з організаціями, які раніше вже мали досвід оперування грантами, можуть надати публічні звіти та презентувати ефективність їх використання.

Що саме може бути підтвердженням такої діяльності?

Це може бути як просто описаний ваш досвід, або наявність листів підтримки, підписаних меморандумів, формальних документів.

Якщо ми не маємо досвіду роботи з Міжнародним фондом Відродження чи можемо ми подаватися на конкурс? 

Так, звісно. Для Фонду це також інструмент пошуку нових партнерів. Якщо ви маєте досвід підтримки від інших донорів та маєте додаткові джерела фінансування – це буде перевагою, але важливо вказати що і на чиї кошти ви реалізовували. 

Хто не може подаватися на конкурс?

Конкурс не передбачає надання підтримки комерційним підприємствам та організаціям, державним та комунальним установам, політичним партіям, органам державної влади, органам місцевого самоврядування, релігійним організаціям і приватним (фізичним) особам та фізичним особам-підприємцям. Зверніть увагу, що ми заохочуємо співпрацю на місцевому рівні між профільними КУ та ГО, але потрібно враховувати що б в заявці не було подвійного фінансування, де одна й та сама людина отримує заробітну плату за одну й ту саму роботу з різних джерел.

Чи можемо ми брати участь у конкурсі, якщо організація була формально зареєстрована після 24 лютого 2022 року?

Так, але лише за умови, якщо ваша організація може підтвердити досвід роботи у сфері волонтерської допомоги для підтримки військових, ветеранів АТО/ООС, постраждалих внаслідок російської агресії цивільних осіб – мешканців прифронтових територій, родин загиблих та зниклих безвісти, до 2022 року.  Це є однією з основних умов конкурсу. 

Як ми можемо підтвердити, що мали відповідний досвід роботи?

Ви можете надати підтвердження відповідного досвіду у вигляді публікацій у соцмережах, листів підтримки, лінки на публікації, звіти щодо діяльності.

Якщо наша організація була зареєстрована до 2022 року, але раніше не займалася допомогою військовим, ветеранам чи ВПО, чи можемо ми подавати заявку на конкурс?

Ні. Якщо ваша організація раніше займалась зоозахистом, проблемами інфраструктурного характеру, допомогою дітям тощо, але змінила фокус на ветеранів після 24 лютого, ви не можете брати участь у конкурсі. Ми прагнемо підтримати ті організації, які вже мають релевантний досвід і можуть застосувати його в межах пріоритетів конкурсу. 

Які ще підтвердження діяльності організації, що відповідає пріоритетам конкурсу, ми маємо надати?

Організація також має підтвердити досвід отримання та використання благодійних внесків через рахунки організації, з публічною фінансовою та змістовною звітністю. Звітність має знаходитись у вільному доступі, а посилання на неї потрібно вказати у проєктній заявці. 

Основні вимоги до змісту проєктних пропозицій та бюджету

Важливим пунктом при наданні проєктної заявки буде наявність балансу між інституційною підтримкою та діяльність в рамках конкурсу. 

Що може включати “інституційна підтримка” ? 

Інституційна підтримка спрямована на забезпечення сталого функціонування організації, а саме: заробітні плати та гонорари, адміністративні та логістичні видатки, оренду, придбання необхідного обладнання, матеріалів, пального, програмного забезпечення, оплату послуг зв’язку, навчання, медичної, психологічної, юридичної допомоги тощо

Що не може бути включене в бюджет проєктної заявки?

Неприйнятними є витрати бюджету проєкту, пов’язані з будівництвом або ремонтом інфраструктури; закупівлею транспортних засобів; наданням фінансової допомоги третім організаціям (регрантинг); придбанням зброї або амуніції (за винятком засобів індивідуального захисту).

На що ще можуть бути витрачені кошти в рамках проєкту?

Також заохочується спрямованість діяльності та відповідних витрат бюджету на здійснення проєктної діяльності організації відповідно до пріоритетів конкурсу для забезпечення триваліших результатів – роботу з цільовими аудиторіями, органами влади, громадами.

Якщо наша організація має власний внесок в розвиток ГО чи варто його вказувати? 

Якщо ви маєте власний внесок, як фінансовий, так і матеріальний (приміщення, транспорт тощо), які необхідні для реалізації проєкту – обов’язково зазначайте про це у проєктній заявці. 

Чи є  вимоги щодо оформлення персоналу ГО? 

Згідно з умовами співпраці з Фондом, якщо ваш проєкт фінансується на суму понад 500  тисяч гривень, то організація зобовʼязана укласти трудовий договір із керівником організації, керівником проєкту та головним бухгалтером / бухгалтером проєкту не менше ніж на строк виконання проєкту, відповідно до законодавства України. Будь-який дохід або винагорода за рахунок коштів проєкту МФВ виплачується зазначеним вище особам виключно в рамках трудового договору.

Усі інші залучені до проєкту експерти та виконавці можуть бути залучені як фізичні особи підприємці або за цивільно правовою угодою.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: