ТОП-адвокації Західної України

Зміни у суспільстві – це не лише справа Президента, міністра чи депутата. Це передовсім зміна себе, свого ставлення до проблем громади в якій мешкаєш. Це потреба активних дій для вирішення конкретних проблем. Це вміння брати на себе відповідальність за зміни, яких прагнеш. В Україні з’являється все більше громадських адвокаційних кампаній, які мають на меті створити комфортні умови для життя, впливати на владу та змінювати свою громаду на краще. До вашої уваги успішні адвокаційні кампанії Західної України, реалізовані протягом останніх 3 років.

Зміни у суспільстві – це не лише справа Президента, міністра чи депутата. Це передовсім зміна себе, свого ставлення до проблем громади в якій мешкаєш. Це потреба активних дій для вирішення конкретних проблем. Це вміння брати на себе відповідальність за зміни, яких прагнеш. В Україні з’являється все більше громадських адвокаційних кампаній, які мають на меті створити комфортні умови для життя, впливати на владу та змінювати свою громаду на краще. До вашої уваги успішні адвокаційні кампанії Західної України, реалізовані протягом останніх 3 років.

Луцьк

Влітку 2013го року, на рівні центрального офісу «Укрзалізниці», було ухвалено рішення про зміну рухів потягів через Луцький залізничний вокзал. Внаслідок цього рішення, волиняни опинялися в «транспортній блокаді», як її швидко охрестили в народі. Кількість міст, до яких можна було доїхати з Луцька, значно зменшилася – найбільше обурення викликала скасування маршруту «Ковель – Чернівці», єдиного потягу, який зв’язував Луцьк з іншими областями Західного регіону. Рух даного потягу вже попередньо намагалися скасувати у 2012-му, втім тоді активісти змогли його відстояти.

Саме так почалася громадська кампанія «Потяг – для людей!», який об’єднав активістів громадської організації «АМоРе (Асоціація Молодих Реформаторів)»,  місцевих журналістів та небайдужих жителів. Активісти вживали усіх можливих засобів у боротьбі за скасування несправедливого рішення. Зокрема, петиція у підтримку кампанії «Потяг – для людей!» була підписана понад тисячею людей, а акція-мітинг «Прощання з останнім потягом до Львова», проведена на платформі залізничного вокзалу, привернула чимало уваги мешканців Луцька та Волині завдяки висвітленню у ЗМІ.

За підтримки мера Луцька та депутатів обласної ради, активістам все ж вдалося перемогти – із часом рух потягів було відновлено.

Тернопіль

До інакших методів вдалися науковці з міста Тернопіль – низка вчених, працівників місцевих вишів, написали розгорнутого відкритого листа до міської ради, закликавши місцеву владу звернуту увагу на поточний стан зелених насаджень у місті та пропонуючи варіанти подальших дій у справі озеленення міста. Лист-звернення отримав підтримку та схвалення серед частини мешканців міста, та спонукав міськраду провести зустріч-круглий стіл, з метою подальшого обговорення концепції озеленення міста.

Крім безпосередньо науковців та представників місцевої влади (участь у обговоренні взяли мер міста Сергій Надал та начальники профільних управлінь міськради), на запрошення долучитися до обговорення питань озеленення у місті відгукнулися активісти численних громадських організацій – «Майдан Тернопіль», «Наш рідний Тернопіль» та ін.

По закінченні зустрічі була озвучена ініціатива проводити побідні тематичні зібрання (з питань озеленення міста) регулярно, а науковцям було навіть запропоновано долучитися до спеціальної робочої групи, яка визначає доцільність видалення того чи іншого зеленого насадження.

Рівне

У місті Рівне, спротив місцевої громади викликали спроби звести багатоповерхівки у зоні природного ландшафту «Пагорб Слави». Підприємство «Офіс-дизайн» та компанія «Набережний квартал» зіткнулися із серйозним спротивом мешканців міста.

Сотні рівнян брали участь у мітингах проти забудови, при цьому звертаючись до органів місцевої та державної влади. До акції долучилися активісти численних громадських організація та рухів – «Наше Рівне», «ОПОРА», УНСО Рівне, «Бойовий молот» та ін.

Міськрада (голова – Володимир Хомко) та облрада (голова Михайло Кириллов) підтримали акцію протесту. Міськрада винесла формальне рішення про мораторій на будівництво, тим самим визнавши його зі свого боку незаконним. Ряд держіінспекцій та місцеві органи правопорядку проводили розслідуванні з приводу незаконності забудови.

У розпал одного з мітингів активісти навіть знесли паркан, що обгороджував місце незаконного будівництва.

З часом, Рівненський міський суд завершився на користь противників забудови – на місці колишнього буд майданчику було зведено дитяче містечко.

Чернівці

Громада Чернівців, у свою чергу, взяла собі за мету облаштувати центр рідного міста, встановивши обабіч тротуару стовпчики, що унеможливлюють протиправне паркування на пішохідній частині.
Громадянська організація «Люблю Чернівці» запустила проект «Стовпчики» – через власний веб-сайт та сторінки у соцмережах активісти зібрали необхідні кошти, щоб облаштувати деякі з центральних вулиць міст. Ідею проекту та план його подальшої реалізації було узгоджено із заступником міського голови та представниками департаменту ЖКГ. За сприяння небайдужих чернівчан, активістам із «Люблю Чернівці» вдалося успішно встановити ряд стовпчиків. На повістці організації – інші вулиці міста, які потребують подібного впровадження.

Івано-Франківськ

Подібними питаннями, стосовно облаштування добробуту власного міста, зацікавилися також активісти з Івано-Франківська. Громадська організація «Вело-Франківськ» зайнялася питанням розробки мережі велодоріжок.

Крім ряду проектів, створених представниками організації, у співпраці із Івано-Франківською ОДА було проведено Велоконференцію – майданчик для обговорення актуальних проблем щодо облаштування доріг міста під потреби велосипедистів.

Наразі, за сприяння Вело-Франківська, здійснюється побудова декількох вело доріжок.

Львів

Широку дискусію у Львові викликало зведення митрополитові Андрею Шептицькому монумента, покликаного вшанувати 150-ту річницю з дня народження владики. Розбіжності у поглядах між частиною громади Львова (переважно – активною та небайдужою молоддю) та забудовниками, а також представниками церкви та влади, вилилися у болючі та довготривалі суперечки з приводу самого монументу, місця його встановлення та дотримання правових норм під час будівельних робіт. Зокрема, було розгорнуто адвокаційну кампанію, спрямовану на збереження зелених насаджень, розміщених на території скверу святого Юра.

Активісти, в знак небажання миритися з ситуацією, що склалася, розбили на території скверу Юра, (де мав буде зведений пам’ятник) палаткове містечко та розпочали цілодобове чергування. Перші спроби до порозуміння та діалогу не вдалися, втім з часом сторони спромоглися дійти компромісу.
Монумент митрополиту все ж було встановлено як і планувалося, після чого була проведена гучна та велелюдна церемонія відкриття.

Молоді активісти та Львівська міськрада дійшли згоду у припиненні подальших будівельних робіт на місці скверу, до висновків новоствореної експертної комісії, до складу якої також було запрошено представників громади.

 

Автор: Євген Гірін, студент ЛНУ, практикант Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: