Суд змусив орендаря розрахуватися за земельний пай

Катерина Євдокімова, активістка ГО "Подільська правова ліга", опублікувала на порталі "Правовий простір" статтю про те, як жінці допомогли через суд отримати плату за оренду землі

Катерина Євдокімова, активістка ГО “Подільська правова ліга”, опублікувала на порталі “Правовий простір” статтю про те, як жінці допомогли через суд отримати плату за оренду землі. Громадська організація координує роботу Центру правової інформації та консультацій у Хмельницькому за підтримки програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.

Суд змусив орендаря розрахуватися за земельний пай
Катерина Євдокімова

Орендар відмовлявся сплачувати пані Любі гроші за пай, посилаючись на те, що вона його не переоформила у спадок. Юристи довели, що це незаконно та прискорили процес оформлення документів.

До Центру правової інформації та консультацій при ХОГО «Подільська правова ліга» звернулась жінка, яка отримала у спадок після смерті матері земельний пай. Досить довго пані Люба не знала, що ж з ним робити, навіщо оформлювати спадщину та витрачати величезні кошти на сплату послуг нотаріуса та юриста. Але й втрачати кошти від оренди, які б могли стати суттєвою допомогою для родини, теж не хотілося. Спілкування з орендатором виявилося не з приємних. Він повів себе непорядно, заявивши, що не буде сплачувати кошти за той період, поки пай не оформлений належним чином, мовляв, йому невідомо, кому перераховувати гроші.

Безоплатна консультація, яку жінка отримала у Центрі, дещо прояснила ситуацію. Жінка зрозуміла, що незнання закону могло призвести до позбавлення можливості отримання орендної плати за пай, який фактично використовувався орендарем. А ще вона зрозуміла, що її ледь не обманув жадібний орендар, який відмовився сплачувати оренду за той період, коли спадщина була у стадії переоформлення. Юристи Центру для початку підготували лист-звернення до орендаря з вимогою виплати орендної плати та попередили, що змушені будуть звертатись до суду. Орендар проігнорував цей лист, тому наступним кроком захисту прав та інтересів жінки був позов до суду про відшкодування шкоди за невиконання умов договору оренди земельної частки (паю). Суд прийняв рішення на користь жінки.

На жаль, кажуть у Центрі, проблеми у відносинах між власником паю та орендарем виникають досить часто. Такі ситуації слід вирішувати в судовому порядку, подавши позовну заяву про невиконання умов договору та відшкодування шкоди.

Потрібно пам’ятати, що орендар зобов’язаний виплатити орендну плату спадкоємцю (спадкоємцям) орендодавця земельної частки (паю) в розмірі, передбаченому в договорі оренди після одержання ним (ними) свідоцтва про право на спадщину.

Також, радять юристи, краще не зволікати з оформленням спадщини, бо затягування призводить до того, що орендар безоплатно користується землею. Добре, якщо він виявляє порядність. Але ж буває й по-іншому.

Контакти:
ГО “Подільська правова ліга”
(0382) 72 01 95
podil.liga@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: