Студенти-переселенці з Донбасу – майже свої на Одещині

Сьогодні у вищих навчальних закладах Одеської області навчається понад 500 колишніх студентів із вищих навчальних закладів зони АТО.

Сьогодні у вищих навчальних закладах Одеської області навчається понад 500 колишніх студентів із вищих навчальних закладів зони АТО. 327 колишніх студентів Донецької і Луганської областей здобувають освіту за кошти державного бюджету, а 211 – платять власні кошти. 356 осіб поселені у гуртожитках, а решта – у своїх родичів, знайомих та на орендована квартирах, – таку статистику навели під час прес-конференції в Одеському кризовому медіа центрі представники Національного студентського союзу та Студентського захисту, які спільно із Міжнародним фондом «Відродження» проводили моніторинг стану реалізації права на освіту теперішніми студентами одеських університетів, які раніше вчились у вищих навчальних закладів Донбасу.

Загальна статистика в розрізі вищих навчальних закладів Одеського регіону виглядає наступним чином:

Вищий навчальний заклад

Кількість студентів з числа тимчасово переміщених осіб, які прийняті на навчання

 

 

з них за кошти державного бюджету

вступили на перший курс

переведені на навчання

проживають у гуртожитках

Одеська національна морська академія

129

95

11

129

113

Одеський національний університет імені І.І. Мечнікова

100

58

77

23

74

Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського

62

27

40

22

12

Одеський державний університет внутрішніх справ

51

46

5

46

44

Одеська національна музична академія

36

23

1

35

17

Одеська національна академія харчових технологій

32

5

0

32

4

Одеський державний аграрний університет

31

14

0

8

31

Міжнародний гуманітарний університет

24

0

12

12

7

Одеська державна академія будівництво та архітектура

15

15

0

15

15

Одеський національний економічний університет

13

7

1

12

6

Одеський інститут фінансів Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі

12

11

0

12

12

Одеська національна академія зв’язку

9

8

0

0

6

Одеський державний екологічний університет

8

8

0

8

6

Ізмаїльський державний педагогічний університет

6

4

2

1

3

Одеська державна академія технічного регіонального та якості

5

5

2

3

3

Одеський регіональний інститут державного управління

3

0

3

0

2

Одеський національний морський університет

2

1

0

2

1

Всього

538

327

154

352

356

Як зазначив президент Національного студентського союзу, аспірант Одеського державного екологічного університету Микола Бучко, в основному, на Одещину приїхали ті, хто колись проживав у гуртожитках Донецьких та Луганських вишів або має рідних і близьких в Одеській області. Ті ж, хто мав власне житло і забезпечений побут у зоні АТО, поки що залишились там, або, принаймні, не доїхали до Одеської області.

Експерт проекту, голова Студентської ради Київської області Олександр Крамар відзначив, що на Одещині переважають тимчасово-переміщені особи з числа колишніх мешканців Луганської області. Зокрема, у вишах Одеської області вчаться екс-студенти Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, Донбаського державного технічного університету, Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, Луганського національного аграрного університету. Донецька область представлена великою кількістю студентів, які приїхали із Горлівського державного інституту іноземних мов.

Голова наглядової ради Національного студентського союзу Анатолій Ігнатович коментуючи результати моніторингу відзначив, що основними проблемами студентів-переселенців залишаються проблема відсутності студентських квитків, що позбавляє їх гарантованого державою права на пільговий проїзд, а також неможливість отримати свої документи із попереднього місця навчання.

На думку студентки Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К.Ушинського Маргарити Овсянникової родом з Макіївки Донецької області, яка також взяла участь у прес-конференції, основна проблема студентів-переселенців – затримка із виплатою стипендій та відсутність стипендій за період, коли вони перебували у статусі вільних слухачів.

«Водночас, переселенець із зони АТО, в минулому студент Донбаського державного технічного університету Демид Майорников, який брав участь у моніторингу, відзначив, що одеські виші намагаються створити “домашню” атмосферу для переселенців: сприяють здачі академрізниці, допомагають в оформленні документів, поблажливо приймають екзамени та заліки, – про це свідчить бажання більшості студентів-переселенців після закінчення навчання залишитись на Одещині, а не повертатись у рідний Донбас. Хоча, проблеми відсутності ремонтів у студентських гуртожитках, несправних унітазів та відсутності гарячої води залишаються типовими як для студентів із зони АТО, так як для звичайних студентів», – підсумував Демид Майорников.

Моніторинг стану реалізації права на освіту студентами вищих навчальних закладів Донбасу на території Одеської області здійснювався ВМГО «Національний студентський союз» та ГІ «Студентський захист» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Перший етап проекту передбачав збір інформаційно-статистичної інформації протягом лютого-березня. На другому етапі 17-20 березня експерти проекту зустрілись із студентами та представниками адміністрацій Одеського національного університету імені І.Мечнікова, Одеського державного екологічного університету, Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського та Міжнародного гуманітарного університету. За підсумками реалізації проекту планується підготувати ряд проектів рішень Кабінету Міністрів України щодо вирішення проблем студентів з числа тимчасово переміщених осіб.

 Контакти: президент Національного студентського союзу Микола Бучко, тел. 063-113-66-08, nsspress@gmail.com

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: