Співпраця з Євросоюзом не стимулює реформ у країнах Східного Партнерства

Експерти констатують, що інтенсивність контактів і співпраці з ЄС країн Східного Партнерства, яка зросла впродовж останніх двох років, не мала своїм наслідком серйозних внутрішніх перетворень/реформ у цих країнах

Інтенсивність контактів і співпраці з ЄС країн Східного Партнерства, яка зросла впродовж останніх двох років, не мала своїм наслідком серйозних внутрішніх перетворень/реформ у цих країнах. Про це йдеться в аналітичному огляді “Чи заохочує Східне Партнерство Європейського Союзу європеїзацію країн-партнерів?”, оприлюдненому напередодні Саміту Східного Партнерства, що проходить у Варшаві. Огляд підготовано низкою експертів країн Східного Партнерства спільно з іспанським аналітичним центром “FRIDE” на основі попередніх результатів проекту “Індекс Європейської інтеграції країн Східного партнерства” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

На думку експертів, відсутність зв’язку між інтенсивністю співпраці з ЄС та внутрішніми перетвореннями у країнах Східного Партнерства пов’язана передусім із внутрішніми передумовами у країнах-партнерах. Директорка Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження” Ірина Солоненко зауважила: “Ідеться про те, що політичні еліти цих країн більшою мірою зацікавлені у збереженні статус-кво, тоді як суспільства цих країн чинять недостатній тиск на своїх політиків. У цій ситуації важелі впливу ЄС дуже обмежені”.

Водночас експерти констатують, що Європейський Союз приділяє недостатньо уваги демократичним реформам у країнах Східного Партнерства. Вони відзначають брак чіткого зв’язку між здійсненням реформ і винагородою у вигляді більш інтенсивних контактів і більшої допомоги. Крім того, ЄС не артикулює чітких вимог щодо того, яких саме демократичних реформ він очікує від країн-партнерів.

У документі експерти констатують також, що перспектива вступу до ЄС залишатиметься потужним двигуном взяття на себе нових зобов’язань перед ЄС країнами Східного Партнерства. “Результати дослідження показують, що країни, які мають прагнення щодо членства у ЄС, готові до більш інтенсивної співпраці в різних сферах. Отже, потенційний вступ до Європейського Союзу залишається важливим стимулом до розвитку відносин із ЄС”, – зазначила співавторка аналітичного огляду, дослідниця іспанського аналітичного центру “FRIDE” Наталія Шаповалова.

Європейська програма
Ірина Солоненко
(044) 461 95 00
solonenko@irf.kiev.ua

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: