Співпраця заради правосуддя: короткі підсумки конференції United for Justice

3-5 березня у Львові проходила конференція високого рівня “United for Justice”, ініційована Президентом України. 

Організаторами заходу виступив Офіс Генерального Прокурора України, а підтримали її Консультативна Місія ЄС, USAID, Проєкт ЄС “Pravo-Justice” та Міжнародний Фонд “Відродження”.

Основною темою конференції була координація зусиль для відновлення міжнародного правопорядку в умовах агресивної війни, яку розв’язала росія проти України та притягнення винних у вчиненні міжнародних злочинів до відповідальності.

Володимир Зеленський відкрив конференцію наживо, крім цього захід відвідали Президент Латвії Егілс Левітс, заступник Прем’єр-міністра Нідерландів та Міністр закордонних справ Вопке Гукстра, Генеральний прокурор США Меррік Гарланд, Президентка Європарламенту Роберта Мацола, Комісар ЄС з питань юстиції Дідьє Рейндерс.

“Унікальність нашої конференції в тому, що ми обговорюватимемо всі складові всеосяжної відповідальності. І не лише обговорюємо, але й плануємо дії, необхідні для відновлення справедливості. Ми також здійснюємо практичні кроки для цього”, – наголосив Генеральний прокурор України Андрій Костін (джерело – Офіційний сайт Генерального прокурора України)

На пленарній сесії конференції виступив Директор Правової Ініціативи Відкритого Суспільства Джеймс Голдстон, який представив нещодавно опубліковане дослідження OSJI та фонду “Відродження” про можливості подолання особистих та функціональних імунітетів керівників держави-агресора.

У рамках цієї конференції також пройшов паралельний захід, співорганізований Міжнародним фондом “Відродження”.

Під час цього заходу представники й представниці українського громадянського суспільства разом з експертами обговорювали роль громадянського суспільства у документуванні воєнних злочинів, механізми та інструменти документування, виклики з якими стикаються громадські організації у своїй роботі та роботі з потерпілими. У рамках дискусії обговорювались також форми розбудовування мереж співпраці, а також правові стратегії, що можуть бути застосовані для ефективного висвітлення задокументованих злочинів та належного покарання у правовому полі.

Окрім обговорення діяльності напрямків роботи різних громадських організацій було представлено тему ролі та співпраці громадських організацій з державними інституціями. Катерина Павліченко, заступниця міністра МВС розповіла про вже наявні спільні напрацювання громадських організацій та МВС, а також про механізми та перспективи розвитку їх взаємодії.  

До того ж захід залучив до дискусійної панелі Джанін Ді Джованні, представницю міжнародної ініціативи “The Reckoning Project”, яка поділилася своєю мотивацією створення такого проєкту, багаторічним досвідом висвітлення воєнних злочинів протягом останніх 30 років, питаннями співпраці та ідеями у подальшій роботі над проєктом.

Дискусію модерував директор Програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження” Роман Романов. 

Фонд також підтримав та забезпечив експертну участь представників українських громадських організацій в проведенні міжнародної конференції з питань відповідальності за злочини вчинені на території України. 

“З усім цим безмежним переліком ідей, ініціатив, дій і проєктів на майбутнє, очевидно, що українське громадянське суспільство – живе, активне, воно розвивається і має надзвичайно важливу роль для розвитку української держави, – говорить Роман Романов, – Для того, щоб, правосуддя не було лише абстрактним концептом, але й було максимально наближеним до потерпілих, до людей, які на правосуддя і справедливість очікують.”

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: