Телемарафон «Мир і Війна» до 75-річчя завершення Другої світової війни в Європі

У День пам’яті та примирення, Український ПЕН та Національний університет «Києво-Могилянська Академія» організовують спеціальний телемарафон «Мир і Війна» до 75-річчя завершення Другої світової війни в Європі.

8 травня з 10:00 до 22:00 відбудеться 12-годинний інтелектуальний телемарафон в ефірі телеканалів Прямий, Еспресо та 5 канал.

Історики, письменники, філософи, громадські й політичні діячі з України, Польщі, Франції, Литви, Чехії, Данії, Бельгії у прямому ефірі аналізуватимуть та дискутуватимуть про сучасні погляди на Другу світову війну, демократію й тоталітаризм, пам’ять про війну та виклики для Європи сьогодні.

Якою є роль наративу про Другу світову війну в поширенні демократичних цінностей? Як події 1939-1945 років можуть стати уроком для нинішнього світу, що бореться із пандемією коронавірусу і протистоїть новим воєнним викликам? Чому тоталітаризм і диктатура за жодних обставин не можуть бути порятунком для людства? Ґрунтовний аналіз, відкриті архіви й вільна дискусія – шлях до пошуку відповідей на ці питання та осмислення подій Другої світової війни.

Учасники телемарафону: історик Ярослав Грицак (Україна), історик Рафал Внук (Польща), громадський діяч і політик Емануеліс Зінґеріс (Литва), письменниця та професорка історії Олена Стяжкіна (Україна), історик й професор Гарвардського університету Сергій Плохій (США), Перший Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв (Україна), письменниця й історикиня Галина Акерман (Франція), польська дослідниця в галузі українознавства Оля Гнатюк (Польща), письменниця Оксана Забужко (Україна), кінорежисер Сергій Лозниця (Україна), письменник Сергій Жадан (Україна), драматург і кіносценарист Маріус Івашкевичус (Литва), кінорежисер Ахтем Сеітаблаєв (Україна), колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен (Данія).

Микола Рябчук, публіцист, голова Оргкомітету проекту, почесний президент Українського ПЕН:

«Монополізована й містифікована історія Другої світової війни стала потужним засобом кремлівської пропаганди. Ювілейне 75-ліття її закінчення дало Кремлю чудову нагоду для нових інформаційних спецоперацій. Їхньою жертвою стає не лише історична правда, а й розум і совість мільйонів людей – у Росії та за її межами. Ми шукаємо відповідь. Вона не може бути симетричною: ми не маємо ані тих пропагандистських ресурсів, що має Кремль, ані того цинізму і безсоромності, тої «хуцпи», яку він повсякчас демонструє – і в міжнародних стосунках, і у внутрішніх. Ми можемо відповісти лиш правдою, хай це як патетично і, можливо, наївно звучить. Ідеться не тільки про факти, – вони в основному загальновідомі чи принаймні загальнодоступні. Ідеться також про глибину їхньої інтерпретації, про ширину осмислення, про всебічну контекстуалізацію й актуалізацію. Наша відповідь – не військовий парад і не брязкотіння пропагандистськими штампами, а серйозний аналіз Другої світової війни і всіх її імплікацій для нашого регіону».

Мета телемарафону – представити сучасний європейський погляд на Другу світову війну, а також попередити про нову загрозу для миру в Європі. Тому паралельно з історичною рефлексією ітиметься й про теперішні виклики: про нову війну, перед якою постала Україна, умови для досягнення миру, боротьбу з пандемією й супровідне призупинення громадянських свобод та обмеження прав людини.

Організатори: Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу та Національний університет «Києво-Могилянська Академія»

За підтримки: Благодійного фонду Петра Порошенка і Міжнародного фонду «Відродження»

Головні інформаційні партнери: Прямий, Еспресо, 5 канал

Інформаційні партнери: Громадське радіо, Український тиждень, lb.ua, Internews Ukraine, UkraineWorld

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: