Стислий річний звіт 2016

Міжнародний фонд «Відродження» публічно звітує з часів, коли в Україні відкритість, публічність і прозорість ще не були мейнстрімом – вже протягом 26 років, від днів заснування. Цю традицію продовжує й сьогодні. Перед вами — стисла версія річного звіту фонду за минулий 2016 рік. 

Чим запам’ятався 2016?

Минулий рік підтвердив, що в Україні є потужна спільнота активістів, експертів і нових лідерів, готових впроваджувати зміни в політиці та бути провідниками реформ як у суспільстві, так і в державних установах. 

Наприкінці року ми розпочали спільно з урядом працювати над впровадженням культури та практики публічної політики – такої, де рішення розробляються та виконуються у прозорий та підзвітний суспільству спосіб із залученням усіх зацікавлених сторін.

Тому в 2016 році Фонд продовжував активно сприяти громадській участі у реалізації ключових реформ – публічної адміністрації та державної служби, децентралізації, охорони здоров’я, освіти, реформи правоохоронних органів та боротьби з корупцією – на всіх рівнях, починаючи від розробки до практичного впровадження та контролю.

Шлях до нової управлінської культури, що відповідає принципам відкритого суспільства, де ніхто не має монополії на істину, а різні люди мають різні погляди й інтереси, тільки розпочато, і Фонд усвідомлює складність поставлених завдань та силу інерції старої системи, яка має бути реформована крок за кроком. 

Рухаючись цим шляхом, минулого року, спільно з 263 громадськими організаціями ми втілили 450 проектів по всій Україні, а загальний ресурс для реалізації усіх цих ініціатив склав більше 176 млн грн. 

Завантажити інфографіку можна тут.

450 проектів розподілились між шістьма програмними ініціативами Фонду. А якщо говорити про теми, то вони були такі: 

    1. підтримка реформаторів у владі через «Стратегічні дорадчі групи»;
    2. протидія корупції та прозорість публічних фінансів;
    3. сприяння реформі децентралізації;
    4. сприяння реформі охорони здоров’я;
    5. підтримка реформи правосуддя;
    6. європейська інтеграція та міжнародна експертна співпраця;
    7. сприяння примиренню та реінтеграції постраждалих від окупації Криму та війни на Донбасі;
    8. захист прав людини;
    9. підтримка громадської активності ромської спільноти.

Завантажити інфографіку можна тут.

Підтримка реформаторів у владі

У квітні 2014 засновник Міжнародного фонду «Відродження» Джорж Сорос ініціював створення Стратегічних дорадчих груп. Ідея заключалась у тому, щоб зібрати робочі групи експертів, які принесли б нове бачення, кращий міжнародний досвід та динаміку в діяльність уряду після Революції Гідності. 

Протягом трьох років Фонд підтримував роботу Стратегічних дорадчих груп у сферах протидії корупції, дерегуляції, децентралізації, енергетики, освіти, системи охорони здоров’я, правоохоронних органів тощо. А 2016 рік став завершальним роком для цих проектів. Наведу декілька прикладів. 

Завдяки роботі СДГ над реформою державного управління, набрав чинності новий Закон України «Про державну службу», було проведено конкурси і призначено державних секретарів, та схвалено Стратегію реформи державного управління. Саме вона стала основою для укладення угоди про бюджетну підтримку реформи держуправління з боку Європейського Союзу.

Для реформи децентралізації 2016 рік став також роком масштабного впровадження – удосконалення законодавства, формування керівних органів об’єднаних територіальних громад, формування керівних органів об’єднаних територіальних громад.

Реформа охорони здоров’я отримала нове дихання і восени 2016 року уряд схвалив низку програмних документів, які базуються на попередніх напрацюваннях Стратегічної дорадчої групи. Йдеться про запровадження механізму реімбурсації (відшкодування) вартості ліків, спрощення реєстрації медичних препаратів, розробку концепції доступу до медичних послуг через створення госпітальних округів у контексті реформи децентралізації.

Протидія корупції та прозорість публічних фінансів

Коли в країні система політичних стримувань і противаг ще слабка, а конфлікт між агентами змін та захисниками статусу-кво ще відкритий, громадянське суспільство має взяти на себе відповідальність «сторожового пса» демократичних реформ. Фонд підтримав дуже багато таких ініціатив. Декілька яскравих прикладів.

Антикорупційний ІТ-проект Пошуково-аналітична система .007 робить аналітику на основі публічних даних про рух бюджетних коштів. Завдяки 007 кожен може дізнатись скільки держава платить підприємцям за конкретні роботи та послуги, в якій області можливо укласти нові контракти, дозволяє будувати зв’язки на основі платежів та проведених тендерів, візуалізувати грошові потоки тощо. А створений у 2016 портал «Партійна каса», який моніторить фінансування політичних партій (їхнів спонсорів, майно, доходи, витрати тощо), виявив біля 500 порушень законодавства шістьма партіями, що зараз представлені у Верховній Раді.

Завдяки журналістським розслідуванням, які Фонд продовжував підтримуваті у 2016 році, вдалось завадити нелегальним діям влади та покласти початок розслідуванням. Наприклад, після сюжетів програми «Наші гроші з Денисом Бігусом», Вищий господарський суд скасував приватизацію 2 будівель Міністерства освіти і науки в центрі Києва. Антимонопольний комітет наклав штраф 431 млн грн на тютюнового монополіста, а Спеціалізована антикорупційна прокуратура розслідує незаконне збагачення заступника начальника слідчого управління прокуратури Києва Ігоря Демідова.

Сприяння реформі децентралізації

Реформа децентралізації – одна з найскладніших, бо з нею пов’язані і питання охорони здоров’я, і освіти, і податків та іншого. В результаті реформи більше відповідальності отримали місцеві громади, які звикли, що всі ці питання вирішує «центр». Перед ними тепер постають великі виклики – розібратись у законодавстві, навчитись брати на себе політичну та фінансову відповідальність за громаду тощо. 

Тому, для сприяння реалізації на місцевому рівні законів про добровільне об’єднання територіальних громад та про співробітництво територіальних громад, у 2016 році Фонд підтримував ініціативи громадянського суспільства, які допомогали громадам навчитись самоврядуванню, стати організаційно та юридично спроможнішими та обізнанішими.

Сприяння реформі охорони здоров’я

Усі ми є потенційними пацієнтами. Тому якісна та доступна системна охорони здоров’я – потреба та право кожного. Минулого року, спільними зусиллями громадянського суспільства та Міністерства охорони здоров’я, почалось планування стратегічних та втілення тактичних змін. 

Завдяки спільній підтримці Міжнародного фонду «Відродження» і благодійного фонду «Медицина і право», у 2016 році Експертний комітет розробив перший Національний перелік лікарських засобів за новою методологією. Цей Національний перелік стане основою для проведення закупівель лікарських засобів за бюджетні кошти на національному та регіональному рівнях.

Також за підтримки Фонду, громадські експерти спільно з Міністерством охорони здоров’я, розробили Концепцію відшкодування лікарських засобів з розрахунками для трьох програм лікування (гіпертензія, діабет II типу, бронхіальна астма). Концепція була затверджена у 2016 році, а впровадження реімбурсації починається вже у 2017 році.

За ініціативи Київського міжнародного інституту соціології, фонду «Соціальні індикатори» та Міжнародного фонду «Відродження», у 2016 році вперше відбулось опитування «Індекс здоров’я. Україна» – соціологічне опитування понад 10 000 родин в Україні щодо їхнього ставлення до системи охорони здоров’я, поведінки у разі захворювання та розуміння факторів ризику для здоров’я. Це – один з проектів, який сприяє трансформації системи охорони здоров’я в Україні відповідно до кращих міжнародних практик і спираючись на думку пацієнтів щодо якості та доступності медичної допомоги.

Підтримка реформи правосуддя

Вивчивши досвід Великобританії, завдяки підтримці Фонду, у 2016 році Національна поліція України презентувала Управління забезпечення прав людини. Воно контролюватиме дотримання прав людини в умовах обмеження волі, в ізоляторах тимчасового утримання (ІТТ).

Завдяки новому закону України «Про поліцію» відкрились нові можливості для кращої безпезки громадян. І Фонд підтримує запровадження принципу роботи поліції, орієнтованого на співпрацю з місцевими мешканцями – принцип «безпечна громада» або «community policing». Це означає, що поліція плануватиме свою роботу на основі реальних опитувань та консультацій, завдяки яким з’ясовуватиме справжні безпекові потреби людей. Цей підхід вже пілотував у Вінниці, Рубіжному, Чернігові, Харкові, Києві, Старому Самбірі, Тростянці, Миколаїві, Ковелі, Кам’янці-Подільському.

У 2016 році в Україні почав діяти «Онлайн будинок юстиції» – портал електронних послуг, за допомогою якого можна отримати дублікат свідоцтва про народження, шлюб, зміну імені чи іншого документа про державну реєстрацію актів цивільного стану за один-два дні. Це однин з проектів, підтриманих Фондом, який значно спрощує доступ громадян до державних послуг.

Європейська інтеграція та міжнародна експертна співпраця

Минуло три роки з підписання Україною політичної частини Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, а поглиблена та всеохопна зона вільної торгівлі з ЄС діє вже другий рік. Тим не менше, Україні ще треба виконати багато взятих на себе зобов’язань, щоб наблизити якість державного урядування і послуг до європейських та остаточно завершити процес ратифікації Угоди про асоціацію.

Напередодні консультативного референдуму в Нідерландах щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС, Фонд підтримав низку ініціатив, спрямованих на донесення українських експертних та суспільних голосів до голландської аудиторії. 

У 2016 році Фонд продовжував підтримувати ініціативи, які також забезпечували постійну увагу до проблемних питань запровадження безвізового режиму, щоб прискорити останні кроки у цьому довготривалому процесі. Зокрема, підтримував фахові публічні коментарі щодо заяв політиків, дискусії перед відповідними голосуваннями в парламенті та важливими міжнародними подіями. Було проведено дослідження щодо міграційних загроз з боку України у випадку безвізового режиму, яке було представлено у Брюсселі та Берліні експертами з «Європи без бар’єрів», Центру CEDOS, Реанімаційного Пакету Реформ та «Європейської Правди».

Фонд також підтримав громадські проекти з енергетичної дипломатії та інтеграція з ЄС у сфері енергетики. Зокрема підтримав підготовку публікації «Стратегії енергетичної дипломатії», яка системно визначає шляхи посилення присутності України на регіональних енергетичних ринках світу та адресована керівництву держави. Оскільки енергетична дипломатія впливає на розвиток не тільки енергетичної галузі, але й країни в цілому, експертами запропоновано утворення нового інституту – Спеціального уповноваженого України з міжнародних енергетичних питань, що координуватиме роботу усіх відомств і ключових держкомпаній в реалізації енергетичної політики України.

Сприяння примиренню та реігтеграції постраждалих від окупації Криму та війни на Донбасі

У 2016 Фонд підтримав низку комунікаційних і культурницьких проектів, які сприяли деескалації конфлікту, залученню молоді, митців, освітян до діалогу, порозуміння і згуртованості.

Завдяки підтримці Фонду, інших донорів та волонтерських зусиль, більше 13 тисяч учасників АТО та членів їх родин отримали правові консультації щодо набуття статусу учасника бойових дій, отримання пільг, психологічної допомоги, консультацій із започаткування власної справи.

Зокрема, проект «Новий відлік», який став успішною моделлю бізнес-інкубатора для переселенців та ветеранів АТО. Завдяки «Новому відліку» 440 внутрішньо переміщених осіб, демобілізованих воїнів АТО та членів їхніх родин пройшли комплексні бізнес-курси, 67 з них отримали фінансування на початок або відновлення власної справи, створивши робочі місця для себе та родин. А з урахуванням мікробізнесів, підтриманих раніше, спільнота «Нового відліку» налічує уже близько 150 малих підприємств.

Захист прав людини

В умовах воєнного конфлікту, питання захисту прав людини та справедливого судочинства стає ще гострішим, ніж у мирний час, бо суспільство стикається з воєнними і цивільними правопорушеннями паралельно. На жаль, Україна вже третій рік перебуває в таких умовах, проте відповідні органи влади не поспішають змінювати чи посилювати систему правосуддя та захисту прав людини. Громадянське суспільство багато у чому взяло на себе відповідальність це зробити і ми їх у цьому продовжуємо підтримувати. 

Активісти Національного привентивного механізму відвідали десятки закритих закладів для важкохворих пацієнтів, закладів позбавлення волі, ізоляторів тимчасового тримання, закритих закладів психіатричної допомоги як на мирній території, так і в зоні АТО. Ці місця прийнято називати «місцями несвободи». В них перебуває 1 млн 200 тис осіб. Результати моніторингу дотримання прав людини у цих місцях кричущі, і всі вони передаються Уповноваженому з прав людини у Верховній Раді України, щоб захистити права людей в тих закладах.

У співпраці з громадськістю та місцевою владою, ми допомогли запровадити пілотні версії електронних реєстрів затриманих для Ізоляторів тимчасового тримання в Київській, Харківській та Львівській областях. Це докорінно змінить процедуру роботи зі затриманими та усуне ризики порушення їхніх прав з боку поліції. Тепер в ізоляторах будуть діяти електронні протоколи замість паперових журналів, буде надано повний доступ до інформації про затриманих в реальному часі (включно із відеоспостереженням) для Управління забезпечення прав людини Національної поліції, буде діяти новий формат інформування про права затриманого в момент першого контакту з поліцейським. 

Повага до людської гідності за будь-яких умов є безумовним правом кожної людини. Щоб почати широкомасштабну дискусію щодо реформи української наркополітики, у січні 2016 року громадські правозахисні, благодійні та пацієнтські організації, колишні члени силових структур, а також церкви та релігійні організації об’єдналися у коаліцію «З повагою до людської гідності». Також Фонд продовжив підтримку формування системи паліативної допомоги в Україні й зміні медичних практик відповідно до міжнародних стандартів, навчаючи медичних працівників надавати адекватне знеболення пацієнтам. А в Україні налічується понад 400 тисяч паліативних пацієнтів, з яких майже 18 тисяч – діти.

У демократичному суспільстві немає місця дискримінації. Ані на роботі, ані в сфері охорони здоров’я, ані в сфері доступу до соціального чи правового захисту, ані в будь-якій іншій сфері за жодною ознакою. Тому фонд «Відродження» підтримав створення Українського індексу корпоративної рівності. Учасниками Індексу у 2016 році стали понад 150 компаній, що вдвічі більше ніж у 2015. А серед компаній, які вдруге брали участь в опитуванні, їхній рейтинг покращився в середньому на 12 балів. Тобто цей проект мотивував бізнес підвищувати свої стандарти щодо протидії дискримінації та якості роботи з персоналом.

Підтримка громадської активності ромської спільноти

Уже майже 20 років Фонд підтримує громадські ініціативи, які роблять позитивні соціальні зміни у ромських громадах, протидіють дискримінації, покращують доступ ромів до правової допомоги, освіти, охорони здоров’я та соціальних послуг, культурного діалогу, та підтримують молоде покоління ромських лідерів та активістів. 

Завдяки Коаліції ромських організацій, Міжнародному ромському жіночому фонду «Чіріклі» та іншим громадським ініціативам, у Києві, Харківській, Одеській, Закарпатській, Кропивницькій, Волинській, Запорізькій областях розробені місцеві соціальні програми, до яких будуть включені потреби ромів у сфері охорони здоров‘я, та соціального захисту сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Фонд також сприяв поліпшенню доступу ромських дітей до початкової освіти через розвиток Центрів відповідального виховання і розширення співробітництва з місцевими органами освіти. Завдяки цим зусиллям, в Україні почала запроваджуватись модель асистентів вчителів у районах з високою часткою ромського населення та впровадження інклюзивних практик підготовки ромських дітей до школи. 

У 2016 році 8 асистентів вчителів були відібрані для роботи у 7 навчальних закладах Закарпатської та Одеської областей і впонад 80 дітей пройшли підготовчі дошкільні заняття в Закарпатській області. 18 молодих ромів пройшли стажування в органах місцевого самоврядування в шести областях, а сім молодих активістів з ромських громад пройшли стажування у неурядових правозахисних організаціях.

Що далі?

За участю та під тиском громадськості в Україні  відбулось багато позитивних змін і Фондбуде продовжувати їх підтримувати. У цьому сенсі сьогодні Україна є прикладом для багатьох держав. Тому не має права на провал у реформах, бо це може закрити «вікно можливостей» для громадянського суспільства всього Євразійського регіону. Це велика відповідальність.

Якби мене запитали, які уроки мають винести активні громадяни України, щоб країна продовжувала рух шляхом позитивних змін, то я б назвав три ключових.  

Урок №1: у будь-якій незрозумілій ситуації продовжуйте якісно робити свою роботу, щоб бути готовими вчасно запропонувати рішення. 

Урок №2: громадянське суспільство має ставати вимогливішим, а влада – прозорішою. Демократії міцнішають від сильної системи стримувань і противаг. Коли ми максимально зміцнимо цю систему, українська демократія, як і будь-яка інша, зможе легко сама себе полагодити у часи посягання на її свободи.

Урок №3: коли опускаються руки, закликаю всіх зберігати спокій та робити все можливе – keep calm and do your best. Дорогу подужає той, хто йде. Україна лише на початку демократичного шляху. Разом ми змогли зробити вже дуже багато, але попереду ще більше роботи.

Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: