Школа екоактивізму : чому навчали за підтримки Екоініціативи “Відродження”

Екологічна Ініціатива (EPAIU) нашого Фонду підтримує різні проєкти — моніторинги якості повітря, дослідження шкоди довкіллю від війни, реформування системи управління відходами, адвокаційні та інформаційні кампанії тощо. Чільне місце серед підтриманих проєктів займають освітні ініціативи. Адже ми віримо, що великі і глобальні зміни починаються всередині кожного з нас — з нашого особистого вибору, способу життя і ставлення до довкілля.

У жовтні минулого року, за підтримки Швеції, наша Ініціатива EPAIU провела конкурс міні-грантів і підтримала 16 ініціатив організацій зі сходу та півдня України. Серед них — проєкт Школи екоактивізму громадської організації «Нова Дружківка». У листопаді 2022 року команда організації переїхала у Кропивницький, після того, як Донецька обласна адміністрація розпочала обовʼязкову евакуацію. Місце переїзду було обране не випадково — саме Кіровоградську область було оголошено приймаючою для людей з Донецької. 

Переїзд до Кропивницького і початок роботи над Школою

До 24 лютого «Нова Дружківка» займалась як проблемами довкілля, так громадською безпекою, урбаністикою і розвитком громад. Команда реалізовувала просвітницькі, культурні, інформаційні, інфраструктурні та екологічні проєкти, один з яких наша Ініціатива підтримала ще у 2021 році. Але як і для багатьох організацій Донеччини, все змінилось у лютому 2022-го. Хаб організації у рідній Дружківці, в якому раніше проводили лекції, записували подкасти і збирались мешканці міста, після початку повномасштабного вторгнення росії перетворився на гуманітарний штаб, де команда працювала 24/7.

Продуктові і гігієнічні набори, ліки, одяг та інші потрібні речі заповнили простір хабу «Халва» і стали місцем концентрації усіх ресурсів «Нової Дружківки» на багато місяців. Але керівник організації Сергій Пронкін розумів, що займатись «гуманітаркою» весь час не вийде, а досвід команди може бути корисніший в інших ініціативах. Такою ініціативою стала Школа екоактивізму.

Після переїзду до Кропивницького команда розпочала активну роботу з місцевими громадами, владою, іншими релокованими активістами та переселенцями. Досягнути такої швидкої включеності в роботу дозволила проактивна комунікація — Сергій Пронкін одразу почав шукати можливості бути корисними на новому місці. Так він розповідає про підготовку:

«Я почав шукати інформацію про громади, які прийматимуть переселенців з Дружківки, ще до переїзду. Ми мали пропозиції різних ініціатив і проєктів, які вже могли втілювати, тож я написав кілька листів до громад області. Ті чотири громади які відповіли — сьогодні є нашими партнерами.»

Сергій навмисне не називає переїзд організації релокацією (повним переміщенням організації та її роботи на інше місце), оскільки «Нова Дружківка» продовжує роботу і у рідному місті. Новий офіс в Кропивницькому Сергій вважає другим офісом організації — розширенням географії проєктів.

«Ми працюємо, аби допомогти місцевим активістам та ВПО сформувати екологічні спільноти, і таким чином інтегрувати людей, що вимушено покинули свої домівки, до місцевих екосіпльнот.», — пояснює Сергій Пронкін.

Ідея проєкту Школи та навчання

Так Школа екоактивізму охопила Олександрійську та Знам’янську громади, а у навчанні взяла участь місцева молодь та переселенці. Протягом 6-ти місяців студенти та студентки Школи брали участь у тренінгах та воркшопах, які для них проводили місцеві екоактивісти, експертки та змінотвориці; навчалися поводитися з побутовими відходами, робили шопери зі старих рекламних банерів, тестували воду на забруднення, знайомилися з інструментами локальної демократії та створювали власну настільну екогру.

«Ідея проєкту виникла після відвідання щорічної конференції з розвитку екологічної політики, що проводиться міжнародним фондом «Відродження». Ситуація з забрудненням довкілля у країні є критичною, та з кожним днем війни погіршується. Після перемоги нас чекає відбудова України, планувати яку треба починати зараз, і вже сьогодні необхідно вивчати сучасні екологічні підходи, аби згодом максимально залучити всі ресурси для збереження та відновлення нашої країни. Саме тому ми вирішили долучити молодь до екоактивізму, бо вона завжди була рушієм змін. Радіємо, що нашу ідею підтримав фонд «Відродження» в межах екологічної ініціативи (EPAIU)», – розповідає Громадському Простору Анна Павленко, керівниця проєкту.

DSC04520

В межах проєкту в трьох школах Олександрійської, Знам’янської та Приютівської громад було запроваджено сортування відходів та встановлено 12 баків для збору паперу та пластику. А також у Знам’янській та Олександрійській громадах були встановлені 4 коробки для збору батарейок від всеукраїнського руху «Батарейки, здавайтеся». Наразі в кожній громаді вже зібрано і передано по одній коробочці у переробку. Одна така коробочка з батарейками, зданими у переробку, рятує від забруднення 800 квадратних метрів землі.

Настільна гра “Рекукле”

У рамках школи студентки і студенти створили унікальну гру “Рекуклє”. Назва гри походить з англійського слова “recycle”, у жартівливій формі обігруючи його вимову. Разом з Тетяною Сігаєвою, Community Mobilization Officer в ПРООН в Україні, вони вивчали методику ігрофікації та приклади її використання, розбирались у тому як ігрові практики можна використовувати для вирішення соціальних проблем і говорили про те, чому люди люблять грати та з якими елементами ігрофікацій стикаються в повсякденному житті.

В результаті спільної роботи було створена настільна екогра, яка просто й цікаво навчає зменшувати кількість побутових відходів.

«Настільна екогра Рекукле, створена спільними зусиллями учасників та учасниць Школи екоактивізму та нашої команди за принципом «рівний рівному», тобто від підлітків для підлітків. Головна мета гри — навчити свідомому та відповідальному споживанню та зменшити кількість побутових відходів», – розповідає Анна Павленко.

У червні цього року навчання у Школі добігло кінця. Завершенням проєкту стала презентація екогри Рекукле просто неба та вручення сертифікатів. Випускники та випускниці екошколи вже думають про те, де і як будуть застосовувати набуті знання та впливати на екологічну розбудову України. Ну а наша Екологічна Ініціатива з нетерпіння чекає можливості побачити, а може і підтримати, такі ініціативи.

***

Школа екоактивізму “Нової Дружківки” це хороший приклад того, як можна поєднувати користь для довкілля із користю для громади та проактивно реагувати на кризи, спровоковані російською агресією. Це проєкт, кінцевими бенефіціарами якого стали усі залучені до процесу сторони – діти та підлітки, які брали участь у Школі, громади і сама організація. Саме до такої синергії та співпраці Екологічна Ініціатива нашого Фонду заохочує своїх партнерів та організації, яким надає підтримку.

Школа Екоактивізму була підтримана Ініціативою з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснює Міжнародний фонд “Відродження” за підтримки Швеції.

Усі фото взяті зі сторінки “Нової Дружківки” у Фейсбук.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: