Шкідливі умови праці на українських підприємствах

Стаття підготована у рамках проекту Міжнародного фонду “Відродження” та газети “Буковинське віче” “Україна-ЄС: повсякденне життя українця та європейця”

Стаття підготована у рамках проекту Міжнародного фонду “Відродження” та газети “Буковинське віче”  “Україна-ЄС: повсякденне життя українця та європейця”

Україна, на жаль, ще не доросла до комплексної автоматизації підприємств, що могло б забезпечити менш шкідливі умови праці та їх вплив на здоров’я працівників. Тому робітники на виробництвах постійно знаходяться під впливом шкідливих умов.

Під виробничими щкідливостями розуміють умови виробничого середовища, трудового та виробничого процесів, які за нераціональної організації праці впливають на стан здоров’я працівників та їх працездатність. Параметри повітря у приміщенні (температура, вологість, швидкість руху повітря), вібрація, шум, нетоксичний пил, газ, пара , освітленість,різні види випромінювань, токсичні речовини, мікроорганізми, бактерії, інфекції та фізичні та нервово-психічні перевантаження, монотонності праці являються шкідливими умовами праці.

За даними Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань в Україні за І квартал 2014 року відбулось 2426 нещасних випадки на виробництві, в яких постраждало 2562 особи, в тому числі 381 – із смертельним наслідком. Також надійшло 1615 повідомлень про професійні захворювання (отруєння).

За І квартал 2014 року у порівнянні з аналогічним періодом 2013 року кількість страхових нещасних випадків зменшилась на 14,3% (з 2339 до 2005). Кількість смертельно травмованих осіб збільшилась на 8,5% (з 117 до 127).

Кількість нещасних випадків на виробництві збільшилась в Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській Одеській областях. Також збільшилась кількість страхових нещасних випадків із смертельним наслідком у Одеській, Луганській, Тернопільській та Чернівецькій областях.
Отримали травми на виробництві у стані алкогольного сп’яніння 30 осіб (біля 1,5% від загальної кількості травмованих по Україні), при цьому 10 осіб отримали травми із смертельним наслідком.
Найпоширенішими причинами є невиконання вимог інструкцій з охорони праці; невиконання посадових обов’язків; порушення правил безпеки руху (польотів); порушення технологічного процесу, а також незадовільний технічний стан виробничих споруд.

Система пільг та компенсацій, що діє на підприємствах, включає додаткові відпустки, скорочений робочий час і робочі дні, пільгове пенсійне забезпечення, лікувально-профілактичне харчування, певні доплати до заробітної плати.

Працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації.

Працюючим в холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалювальних приміщеннях, а також вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, надаються спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються у робочий час. Для цього адміністрація підприємства повинна обладнати приміщення.

Працівникам, які зайняті на роботах із шкідливими умовами праці, надається додаткова відпустка до основної відпустки і встановлюється скорочений робочий день.Роботодавець може за власні кошти додатково встановлювати за колективним договором працівникові пільги і компенсації, не передбачені законодавством.


За матеріалами «Буковинське віче», Юлія Литвинюк

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: