Що таке Відкрите суспільство? Як працює концепція, яка допоможе Україні стати кращою

Сашко Кульчицький

У своїх текстах та коментарях ми часто згадуємо про Відкрите Суспільство. Воно згадується у нашому слогані, на нашому сайті, навіть міжнародна мережа, до якої ми входимо, називається Фундації Відкритого Суспільства (Open Society Foundations)

Але що насправді означає це словосполучення? Давайте розберемось.

Якщо коротко: то що ж таке «Відкрите суспільство»?

Відкрите суспільство – це вільне і демократичне суспільство, у якому думки можуть легко обговорюватись і трансформуватись. Завдяки цьому воно може постійно покращуватись, розвиватися та еволюціонувати. Відкрите суспільство – це середовище, у якому кожен почуває себе гідно та захищено, де громадяни включені в творення держави, влада є прозорою та відповідальною, а права людини надійно захищені. Звучить дуже загально, але стривайте хвильку, зараз все пояснимо. 

Як виникла концепція «Відкритого суспільства»?

Концепцію «Відкритого суспільства» розвинув і обґрунтував австро-британський філософ Карл Поппер у своєму двотомнику «Відкрите суспільство і його вороги», який був написаний під час Другої світової війни і виданий у 1945 році.

У цій книзі він пояснює, як еволюціонуючи людські суспільства переходять від закритих з чіткими непорушними правилами, встановленими згори, до відкритих, у яких принципи співжиття можуть обговорюватись, змінюватись, покращуватись. Ще до закінчення Другої світової війни він пояснив, чому в довгостроковій перспективі такі закриті суспільства, якими був Третій Рейх та СРСР, приречені на поразку.

Поппер обґрунтував, що лише ліберальна демократія відкриває для суспільства можливості розвитку та вдосконалення без застосування масового насильства. В такому суспільстві панують гуманізм, рівність та свобода, що надає йому внутрішньої енергії для руху і розвитку.

Учнем та послідовником Карла Поппера є Джордж Сорос, засновник Міжнародного фонду «Відродження» та Фундації «Відкрите Суспільство», до мережі якої входить і наш фонд.

Якими є цінності Відкритого суспільства?

За своєю природою, Відкрите суспільство може існувати лише в умовах демократії та тих цінностей, які ми зараз часто називаємо «демократичними» або ж «європейськими». Зокрема, виходячи з визначення Відкритого суспільства, його цінностями будуть:

  • Плюралізм. Відкрите суспільство готове чути різні думки та вступати в аргументовані дискусії. В межах одного суспільства можуть комфортно жити представники різних груп, що мають різні погляди, які вони висловлюють мирно та з повагою до поглядів інших груп. Різні політичні партії, релігійні конфесії, медіа та групи інтересів спокійно співіснують разом у Відкритому суспільстві.
  • Свобода. Особисті, політичні, економічні та інші свободи – основа Відкритого суспільства. Ні держава, ні інші особи чи групи не можуть встановлювати несправедливих обмежень. Громадяни мають свободу голосувати на обиратися, вести легальну господарчу діяльність, обирати джерела інформації, переконання, релігію тощо.
  • Права людини. Вільна та аргументована дискусія неможлива там, де немає гарантії поваги до прав людини та їх захисту. Відповідно, громадянин не може бути позбавлений права на життя, особисту недоторканість, освіту, працю чи бути дискримінованим іншим чином за свої переконання, думки, погляди. 
  • Рівність та справедливість. У Відкритому суспільстві громадяни мають рівну можливість до участі у політичних процесах, розподілі ресурсів, доступу до освіти, охорони здоров’я, праці тощо. Попри те, що абсолютна рівність не є можливою в силу об’єктивних причин, Відкрите суспільство створює справедливі умови та можливості для розвитку кожного.
  • Відповідальність. У Відкритому суспільстві влада відчуває відповідальність перед своїми громадянами, є прозорою та підзвітною, діє в рамках законів та дотримується принципів верховенства права. Одночасно, громадяни також відчувають свою відповідальність, включаються в політичні процеси та дискусії, громадське життя і публічну політику.
  • Розвиток. Всі ці принципи разом провокують постійну внутрішню динаміку Відкритого суспільства, яка провокує саморефлексію, постійний зворотній зв’язок і розвиток. Це шлях безперервного еволюційного розвитку, в якому суспільство шукає способи ставати ще більш гуманним, інклюзивним, демократичним, вільним, справедливим.

Що таке закрите суспільство?

На противагу Відкритому, закрите не передбачає простору для дискусій. Закриті суспільства пропонують громадянам єдину дозволену ідеологію і єдиний погляд на майбутнє. Класичні приклади закритих суспільств ХХ століття – Третій Рейх та СРСР. Наразі суспільствами переважно закритого типу залишаються росія, Китай, Білорусь, Північна Корея, Іран та інші. У таких суспільствах обмежується або забороняється вільний обіг інформації, працює цензура та пропаганда, політична участь громадян обмежена або заборонена.

Які є приклади Відкритих суспільств?

Європейські ліберальні демократії найближче підійшли до поняття «Відкритого суспільства». Такі країни як Швеція, Норвегія, Нідерланди, Данія, Бельгія постійно займають лідерські позиції в усіх світових рейтингах демократії, свобод, плюралізму тощо. Загалом Європейський Союз задумувався його творцями як простір для розбудови такого типу суспільств.  

Втім, слід пам’ятати, що Відкрите суспільство – це напрям до руху та постійного розвитку. Неможливо раз і назавжди стати Відкритим суспільством, адже завжди залишатимуться ризики згортання відкритості. Так і деякі країни ЄС сьогодні складно назвати Відкритими суспільствами, хоча в минулому вони були близькими до цього.

Україна – це Відкрите суспільство?

Можна сміливо стверджувати, що до повномасштабного вторгнення Україна ставала все ближчою до ідеалів Відкритого суспільства. Рівень політичних свобод та громадянської участі зростав, в Україні проходили вільні вибори та проходила мирна передача влади між різними політичними таборами. Ідеї плюралізму, інклюзії, гуманізму ставали дедалі поширеними в суспільстві, що підтверджували опитування громадської думки. Цей поступ відбувався в умовах постійного тиску росії, окупації частини території та низькоінтенсивної війни на Сході країни. Тобто, без впливу північних сусідів рух України до Відкритого суспільства міг би бути швидшим та послідовнішим.

Після повномасштабного вторгнення росії, в умовах найбільш руйнівної війни у ХХІ столітті, Україна вимушено обмежує окремі свободи, вводить певне регулювання медіапростору тощо. Проте навіть в цих умовах Україна зберігає ознаки Відкритого суспільства і постулює повноцінне повернення до його цінностей та принципів після закінчення війни.

Війна росії проти України – це агресія Закритого суспільства проти Відкритого суспільства, тиранії проти демократії, тоталітаризму проти свободи. Важливо пам’ятати про це і докласти усіх зусиль, щоб зберегти та розбудувати цінності Відкритого суспільства в Україні після перемоги.

Якими є сучасні загрози Відкритому суспільству?

Хоча Карл Поппер вважав, що розвиток критичного мислення, свобод та гуманізму унеможливлює остаточне повернення всього світу до стану Закритих суспільств, він визнавав емоційну привабливість тоталітаризму, що відсилає до втраченого племінного духу єдності. Проте у ХХІ столітті Відкриті суспільства зустрічають цілий ряд складнощів:

  • Зміцнення Закритих суспільств. Окремі країни, такі як росія, Китай, Іран, Північна Корея та інші збільшують свій вплив на світову політику, або ж через економічні фактори, або через пряму воєнну агресію. Ці країни гуртуються та взаємно-координують діяльність, а також вкладають мільярди у виправдання власних дій та пропаганду.
  • Фейки та медіаманіпуляції. Розповсюдження дезінформації набуло епідемічних масштабів. Цей процес активно підживлюється коштом таких країн як росія та Китай, а також впирається в неможливості цифрових платформ до якісної протидії фейкам. Усе це суттєво впливає на громадську думку.
  • Зростання нетерпимості. Завдяки впливу соціальних мереж, в тому числі через поширення фейків, конспірології та дезінформації, у багатьох Відкритих суспільствах починає наростати нетерпимість. Здатність до ведення аргументованих суспільних дискусій знижується в умовах, коли противники ідей Відкритого суспільства намагаються паразитувати на принципах свободи слова та думки, свідомо поширюючи брехню для власної політичної вигоди.

Так що, «Відкрите суспільство» – це те ж саме, що і «демократія»?

Не зовсім, хоча і схоже.

Слово «демократія» означає форму правління, що передбачає участь громадян у політичних процесах, гарантії прав та свобод, розподіл влади та верховенство права. Все це притаманно і Відкритим суспільствам.

Проте концепція Відкритого суспільства пропонує ширший набір принципів, які допоможуть зробити демократичні суспільства ще більш комфортним та безпечним місцем для життя кожного його члена. Цінності Відкритого суспільства перетворюють демократію як владу більшості у простір, де кожен почуватиме себе гідно.

Якщо говорити про відомі концепції, то найближчим до Відкритого суспільства є поняття «європейських цінностей»: людська гідність, свобода, демократія, рівність, верховенство права, права людини.

Детальніше про це ви можете почитати у нашій статті: Що таке Європейські цінності і до чого тут цінності відкритого суспільства.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: