Розроблено механізм взаємодії влади та громадськості при впровадженні земельної реформи

В Україні презентовано механізм, який допоможе громадськості та владі налагодити взаємодію у вирішенні земельних питань

В Україні презентовано механізм, який допоможе громадськості та владі налагодити взаємодію у вирішенні земельних питань. Його розробила ГО “Громадська платформа впровадження земельної реформи у Дніпропетровській області” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”, Дніпропетровської обласної асоціації органів місцевого самоврядування та Дніпропетровської обласної ради.

Відповідні рекомендації викладено в методичному посібнику.

У п’яти пілотних районах області (Петриківському, Криничанському, Криворізькому, Покровському та Дніпропетровському) створено експертні групи. До їх складу увійшли представники громадських і правозахисних організацій, асоціацій фермерів, землевпорядники, представники Держземагентства й органів місцевого самоврядування. За допомогою цих груп було виявлено проблеми в земельній сфері, запропоновано механізми й інструменти для їх вирішення.

Наразі обласна влада підтримує ініціативу створення такої експертної групи на рівні області. Її завданням буде координація та підтримка діяльності районних експертних груп, аналіз результатів їхньої роботи та формування переліку проблем, вирішення яких потребує втручання обласної влади.

Коментуючи цю ініціативу, перший заступник голови Дніпропетровської обласної ради Анатолій Адамський зауважив: “По-перше, завдяки експертним групам ми можемо отримати перелік найбільш актуальних для населення проблем, що з’являються в ході реформування, по-друге – чітко розподілити ці проблеми за рівнями їх вирішення (регіональний, обласний, державний), по-третє, нам пропонують кілька варіантів вирішення проблем, відпрацьованих експертами, завдяки чому легше знайти оптимальний шлях. Також гарячі лінії Громадської платформи та її консультаційна діяльність у районах дають змогу зняти частину проблем ще до того, як люди звернуться з ними в органи влади”.

На його думку, запланована земельна реформа часто наражається на опір населення через те, що люди не завжди добре розуміють сутність реформи та її практичні наслідки й часто не готові до таких змін. Зі свого боку, чиновники, виконуючи вказівки, не завжди враховують громадську думку. Анатолій Адамський наголосив, що налагоджений механізм взаємодії дає змогу отримати зворотній зв’язок і оперативно скоригувати свої дії з урахуванням пропозицій громадян.

На думку експертів, одна з основних проблем земельної реформи – юридична необізнаність громадян, пов’язана з законодавчою плутаниною.

Крім того, юрист Громадської платформи Лариса Василенко навела конкретні приклади зі своєї практики: 1 січня 2013 року відбулися кардинальні зміни в земельному законодавстві, і люди, які подавали документи на реєстрацію земельних ділянок раніше, не отримали відповідних документів. Уже виготовлені технічні документи часто оголошували недійсними, хоча люди заплатили за їх виготовлення чималі кошти. Цю проблему, за її словами, на сьогодні вирішено лише частково.

Ще одна проблема, за інформацією Лариси Василенко, – відсутність чіткої системи інформування про те, які документи потрібно подавати. Людям доводилося ходити багато разів, вистоювати черги тільки для того, щоб їм сказали, що в них не вистачає якогось документу.

Як розповіла юрист, навесні почалися проблеми з реєстрацією договорів оренди. Без такої реєстрації орендар не мав права розпочати обробку землі. Влітку почались нові проблеми: у деяких орендодавців завершується термін оренди паїв, і фермери інколи вдаються до шахрайських дій, щоб зберегти за собою орендовану землю. Лариса Василенко наголосила, що новостворені експертні групи зможуть сприяти вирішенню цих проблем.

Зі свого боку, в. о. керівника управління ринку й оцінки земель Державного агентства земельних ресурсів Юрій Микитенко зазначив, що на сьогодні ще законодавчо не забезпечено функціонування земель сільгосппризначення. У зв’язку з цим Держземагенство розробило законопроект “Про обіг земель сільськогосподарського призначення”. При цьому посадовець зауважив, що на перших порах запровадження документу призведе до певних проблем, які вирішуватиме держава, що бере на себе роль консолідатора. Він також наголосив, що сьогодні є можливість для спільної діяльності законотворців та експертних груп задля виявлення та врегулювання проблемних питань до ухвалення документу.

Перелік земельних проблем на Дніпропетровщині

Контакти:
ГО “Громадська платформа впровадження земельної реформи
у Дніпропетровській області”
(056) 742 80 47
(056) 732 41 53
050 505 30 91
platform1@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: