Рівненські медики та громадськість закликають забезпечити невиліковно хворим належний доступ до знеболення

У Рівному відбулася прес-конференція, присвячена кампанії доступу до знеболення “StopБіль”

24 квітня в Рівному відбулася прес-конференція, присвячена кампанії доступу до знеболення “StopБіль”. Захід провело Рівненське обласне відділення ВБО “Мережа ЛЖВ” за підтримки програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

У межах кампанії “StopБіль” розпочато збір підписів на підтримку відкритого листа до Президента України з проханням узяти під особистий контроль ситуацію з доступом невиліковно хворих пацієнтів до знеболення опіоїдними анальгетиками. Підписати листа можна також в електронному варіанті, зайшовши на сайт кампанії www.stopbil.in.ua і залишивши свій підпис в електронному вікні в розділі “Як допомогти”.

Експерт РОВ ВБО “Мережа ЛЖВ” Світлана Ващук повідомила, що в Рівному діє група самодопомоги для родичів осіб, які потребують знеболення. Зустрічі групи відбуваються щосуботи о 15:00 за адресою: вул. Драгоманова, 9 (у дворі жіночої консультації №2). Там родичі хворих можуть отримати емоційну підтримку й інформацію щодо знеболення.

Заступник начальника управління охорони здоров’я Рівненського міськвиконкому Вікторія Покоєвчук відзначила важливість кампанії “StopБіль”: “Проблема, яку озвучує громадська організація, дуже актуальна на сьогодні. Безумовно, термінальна стадія багатьох захворювань потребує адекватного знеболення. Найбільш доступні знеболювальні – це опіоїдні анальгетики, яких потребують 60% хворих на онкологічну патологію”.

Вона також розповіла про діяльність виїзних наркологічних бригад, що обслуговують хворих удома: “У кожній територіальній поліклініці Рівного працюють наркологічні бригади, які надають допомогу онкохворим удома. Кількість виїздів наркологічної бригади залежить від потреби пацієнта”.

Вікторія Покоєвчук навела деякі статистичні дані: “У 2011 році 298 осіб (42,9%) онкологічних хворих, які потребували знеболення, отримали необхідну медичну допомогу вдома. Стаціонарні відділення міських медичних закладів у повному обсязі забезпечено знеболювальними препаратами. У 2012 року знеболювальних препаратів придбано на 112 тисяч гривень”.

За її словами, впровадження перорального морфіну в Україні значно спростило б процедуру знеболення для пацієнтів і зекономило б бюджетні кошти. “Найважливіший момент – це те, що в Україні немає таблетованих форм морфіну. Він не зареєстрований, не виробляється й не завозиться. Досвід країн Європи свідчить, що впровадження таблетованого морфіну жодним чином не вплинуло ні на ситуацію зі злочинністю, ні на кількість наркозалежних осіб”, – наголосила Вікторія Покоєвчук.

Керівник Дубенського хоспісу Надія Венгрин розповіла, що для забезпечення адекватного знеболення в хоспісі запроваджено картку спостереження медсестри. “Дуже погано, що на сьогодні ми не маємо опійних таблетованих препаратів, які конче потрібні. 60% наших хворих – люди з онкологічними патологіями, 30% – люди, що пережили інсульт, інші – з серцево-судинною патологією та хворі на цукровий діабет. Часті проведення ін’єкцій призводять до абсцесів, їх не вдається уникнути, незважаючи на весь професіоналізм наших медсестер. Актуальною залишається і проблема знеболювальних препаратів, оскільки це дуже складний, трудомісткий та надміру забюрократизований процес. Ми підтримуємо ініціативи громадських організацій, які виступають за спрощення процесу призначення знеболення для хоспісних хворих”, – сказала Надія Венгрин.

Голова правління РОВ ВБО “Всеукраїнська Мережа ЛЖВ” Юрій Лазаревич наголосив: “Людина, яка переживає страшний біль, має право отримувати стільки знеболення, скільки потрібно. Людина повинна достойно йти з цього життя, а не в муках”. Він звернувся до мешканців міста з проханням повідомляти про порушення чи відмови в наданні знеболювальних препаратів.

Рівненське обласне відділення ВБО “Мережа ЛЖВ”
Світлана Ващук
(0362) 43 97 63

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: