Римський статут зменшить легітимність російських звинувачень щодо України

Для збору доказів злочинів на Донбасі українські слідчі органи можуть також використовувати інформацію від переселенців, як це робить Росія.

Для збору доказів злочинів на Донбасі українські слідчі органи можуть також використовувати інформацію від переселенців, як це робить Росія.

Як повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, про це заявив директор Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов.

Романов нагадав, що Слідчий комітет Російської Федерації розслідує зараз багато справ, ФСБ працює над збором даних щодо конфлікту, при чому не лише на підставі повідомлень про якісь злочини, а, наприклад, опитуючи усіх українських шукачів притулку, які потрапляють на територію Росії. Проводяться співбесіди, під час яких з’ясовуються усі обставини – звідки вони приїхали, коли, які джерела небезпеки для них були, чому саме вони звідти поїхали, і таким чином формується доказова база. Україні також варто було б збирати подібні свідчення за допомогою внутрішньо переміщених осіб, яких на українській території вже понад мільйон.

Романов зазначає – через те, що такий збір доказової бази відбувається в Росії, українські депутати не погоджуються ратифікувати Римський статут, бо побоюються, що тоді до відповідальності будуть притягувати і українських військових.

Ратифікуючи Римський статут, ми фактично делегітимізували би будь-які провадження, які відкриті у Російській Федерації, тому що ми визнали юрисдикцію міжнародного ООН-івського суду, до якого Україна застосовує принцип субсидіарності – тобто розслідується те, що неможливо розслідувати органами національного розслідування. Російська Федерація буде розслідувати те, що вона захоче і таким чином, щоб їхній інтерес превалював“, – сказав він.

Експерт зазначив, що, говорячи про актуальність питання Римського статуту, керівники органів, які проводять розслідування в Україні, посилаються на позицію політиків, що, мовляв, не бажають ратифікації. А політики, в свою чергу, посилаються на позицію “практиків”-розслідувачів, яким нібито не цікаво, щоб Росія потім використовувала на свою користь зібрані докази.

Мені здається, що це дискусія, яку десь треба розірвати і знайти раціональний вихід”, – зазначає Романов.

При цьому створення трибуналу на зразок того, що розслідував злочини у Руанді та Югославії, Романов не вважає можливим. На його думку, не потрібне створення тимчасового трибуналу по розслідуванню конкретної ситуації на конкретній території, бо вже підписано Римський статут Міжнародного кримінального суду, який є постійно діючим.

Ініціатива створення подібного трибуналу, я думаю, перспективи не має з дуже простої причини: трибунали по Руанді та Югославії передували створенню Міжнародного кримінального суду. Україна вже підписала Римський статут, і логічно було би здійснити ратифікацію, і таким чином показати добру волю, і зменшити легітимність тих проваджень щодо України, які зараз  відбуваються на території Росії“, – зазначив Романов. 

За матеріалами: Центр інформації про права людини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: