Вплив російської війни в Україні на клімат: 24 лютого 2022 – 23 лютого 2023. Ініціатива з обліку викидів парникових газів внаслідок війни. Дослідження “Екодії”

Зі підтримки Екологічної Ініціативи (EPAIU) нашого фонду та Європейського кліматичного фонду (ECF), Центр екологічних ініціатив “Екодія” підготував ґрунтовне дослідження впливу року повномасштабної війни на довкілля в Україні. Його загальна мета — привернути увагу до того, що російська агресія впливає не лише на українських громадян та українське довкілля, але й на решту світу. Не лише шляхом фактичних руйнувань природних екосистем, забруднення повітря, води й ґрунтів. Але й збільшенням викидів в атмосферу значної кількості вуглекислого газу й інших парникових газів.

“Тоді як світ бореться за суттєве скорочення викидів, щоб обмежити зростання глобальної середньої температури в межах 1,5 градуса за Цельсієм, ці додаткові викиди через війну ще більше ускладнюють досягнення цілей Паризької угоди. Війна також заважає заходам щодо пом’якшення наслідків зміни клімату в Україні, оскільки перенаправляє фінансові потоки на відбудову, а на Європейському континенті — на безпеку й оборону.”, — йдеться в дослідженні.

Це вже друга оцінка шкоди війни для клімату, яку проводить “Екодія”. Першу команда представила на Конференції ООН з питань зміни клімату COP27 в Шарм-ель-Шейху, 9 листопада 2022 року. Тоді їхнє дослідження охоплювало перші сім місяців війни і містило чотири розділи:

  • викиди від переміщення біженців;
  • викиди від бойових дій;
  • викиди від неконтрольованих пожеж у лісах і містах;
  • майбутні викиди внаслідок відновлення пошкоджених і зруйнованих будівель, доріг і заводів.

Друге оцінювання шкоди для клімату доповнює дані цих чотирьох причин викидів, охоплюючи перші 12 місяців повномасштабної війни, тобто з 24 лютого 2022 року по 23 лютого 2023 року. Окрім зазначених сфер, “Екодія” розглянула також інші, на які вплинула російська агресія:

  • європейський енергетичний сектор
  • зміна маршрутів польотів через закриття повітряного простору
  • загальний вплив на викиди в Україні

Під час підготовки аналізу команда авторів спиралась на інформацію з відкритих джерел — соцмережі, наукові дослідження і розвідки на основі відкритих джерел (OSINT); інтерв’ю з експертами, галузеві звіти, офіційні публікації, рецензовані статті та інші доступні джерела інформації. Ознайомитись з дослідженням можна українською та англійською на сайті “Екодії”:

Звіт створений завдяки підтримці Європейського кліматичного фонду (ECF) та «Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні» (EPAIU), що реалізується Міжнародним фондом «Відродження» (МФВ) за фінансової підтримки Швеції.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: