Зі підтримки Екологічної Ініціативи (EPAIU) нашого фонду та Європейського кліматичного фонду (ECF), Центр екологічних ініціатив “Екодія” підготував ґрунтовне дослідження впливу року повномасштабної війни на довкілля в Україні. Його загальна мета — привернути увагу до того, що російська агресія впливає не лише на українських громадян та українське довкілля, але й на решту світу. Не лише шляхом фактичних руйнувань природних екосистем, забруднення повітря, води й ґрунтів. Але й збільшенням викидів в атмосферу значної кількості вуглекислого газу й інших парникових газів.
“Тоді як світ бореться за суттєве скорочення викидів, щоб обмежити зростання глобальної середньої температури в межах 1,5 градуса за Цельсієм, ці додаткові викиди через війну ще більше ускладнюють досягнення цілей Паризької угоди. Війна також заважає заходам щодо пом’якшення наслідків зміни клімату в Україні, оскільки перенаправляє фінансові потоки на відбудову, а на Європейському континенті — на безпеку й оборону.”, — йдеться в дослідженні.

Це вже друга оцінка шкоди війни для клімату, яку проводить “Екодія”. Першу команда представила на Конференції ООН з питань зміни клімату COP27 в Шарм-ель-Шейху, 9 листопада 2022 року. Тоді їхнє дослідження охоплювало перші сім місяців війни і містило чотири розділи:
- викиди від переміщення біженців;
- викиди від бойових дій;
- викиди від неконтрольованих пожеж у лісах і містах;
- майбутні викиди внаслідок відновлення пошкоджених і зруйнованих будівель, доріг і заводів.
Друге оцінювання шкоди для клімату доповнює дані цих чотирьох причин викидів, охоплюючи перші 12 місяців повномасштабної війни, тобто з 24 лютого 2022 року по 23 лютого 2023 року. Окрім зазначених сфер, “Екодія” розглянула також інші, на які вплинула російська агресія:
- європейський енергетичний сектор
- зміна маршрутів польотів через закриття повітряного простору
- загальний вплив на викиди в Україні
Під час підготовки аналізу команда авторів спиралась на інформацію з відкритих джерел — соцмережі, наукові дослідження і розвідки на основі відкритих джерел (OSINT); інтерв’ю з експертами, галузеві звіти, офіційні публікації, рецензовані статті та інші доступні джерела інформації. Ознайомитись з дослідженням можна українською та англійською на сайті “Екодії”:
Звіт створений завдяки підтримці Європейського кліматичного фонду (ECF) та «Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні» (EPAIU), що реалізується Міжнародним фондом «Відродження» (МФВ) за фінансової підтримки Швеції.
