Топ-10 корупційних ризиків під час забезпечення житлом військовослужбовців та шляхи їх подолання

Експерти Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) спільно з аналітичним центром StateWatch та за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» дослідили проблеми забезпечення житлом військовослужбовців ЗСУ та виявили десять найбільш поширених корупційних ризиків.

Попри значні бюджети, які держава виділяє на закупівлю й будівництво нового житла для військовослужбовців Збройних Сил України (ЗСУ), квартирне питання досі не вирішене для більшості сімей наших оборонців.

За останні 5 років на будівництво нових квартир і забезпечення житлом військовослужбовців виділено понад 4 млрд гривень. У квартирній черзі станом на 2021 рік перебувало 46 тис. осіб. Навіть з врахуванням її скорочення на 1,1 тис. позицій, забезпечити квартирами всіх військовослужбовців вийде приблизно через 209 років.

Пришвидшити цей процес може зменшення корупційних ризиків, які закладені в недосконалому законодавстві, та контроль використання бюджетних коштів.

Які проблеми виявило НАЗК?

Дослідження показало, що на сьогодні в Україні, зокрема, відсутні:

  • концепція забезпечення житлом військовослужбовців;
  • єдиний орган управління в Міністерстві оборони України, відповідальний за політику у сфері будівництва житла для військовослужбовців;
  • прозора система управління квартирним обліком;
  • стратегічний план розпорядження об’єктами незавершеного будівництва.

Що рекомендує НАЗК?

Експерти НАЗК і StateWatch пропонують Міноборони:

  • розробити та внести на розгляд Кабінету Міністрів України (КМУ) проект концепції забезпечення житлом військовослужбовців, що включатиме цифровізацію процедур та автоматизацію систем;
  • розробити та внести на розгляд КМУ новий проект порядку реалізації інвестиційних проектів на так званих землях оборони (землях, наданих для розміщення військових частин, установ, підприємств та організацій ЗСУ);
  • внести зміни до наказів, які регулюють питання закупівлі квартир на умовах пайової участі та на вторинному ринку. Ці зміни мають унормувати діяльність робочих груп із питань перевірки технічного та якісного стану квартир.

Також Міністерство оборони України має підготувати необхідні зміни до нормативного регулювання в галузі забезпечення житлом військовослужбовців, аби мінімізувати корупційні ризики.

Детальніше про результати дослідження та рекомендації експертів Національного агентства з питань запобігання корупції та аналітичного центру StateWatch читайте у самому дослідженні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: