RuAssetsWatch: моніторинг ініціатив щодо конфіскації російських активів для відбудови України

Детальний опис ситуації та аналіз – лютий 2023 року

— Європарламент прийняв резолюцію, де закликав країни-члени ЄС посилити санкційний тиск на агресора та нарешті завершити процес прийняття законодавства, яке дозволить конфісковувати заморожені російські активи. Депутати ЄП також підкреслили, що російська загарбницька війна докорінно змінила геополітичну ситуацію, «що вимагає від ЄС сміливих і комплексних політичних, безпекових і фінансових рішень».

— Європейський Союз створює Робочу групу для вивчення можливості використання заморожених російських активів для відновлення України, яка має провести правовий, фінансовий, економічний і політичний аналіз можливостей їх використання.

— Рада ЄС затвердила 10-й пакет санкцій, в якому, зокрема, посилює примусові заходи та заходи протидії обходу, включаючи нове зобов’язання звітувати про активи російського Центрального банку.

— Уряд Нідерландів офіційно надав згоду на пропозицію України про створення в Гаазі міжнародної організації – Реєстру збитків, завданих російською агресією. Реєстр має стати першим компонентом всеохоплюючого механізму репарацій за завдану шкоду, відповідно до міжнародного права.

— ЄС думає над запровадженням посади комісара з нагляду за розробкою та виконанням санкцій, оскільки стурбований значною кількістю лазівок для їх обходу. Більше того, деякі країни ЄС дотепер не мають законів, відділів дотримання або процедур для виконання санкцій, погоджених у Брюсселі. Лише зараз Єврокомісія працює з державами-членами, наприклад, щоб створити єдиний контактний пункт щодо виконання та впровадження санкцій у транскордонному вимірі.

— США вперше конфіскує активи за новою процедурою. Це активи російського бізнесмена Контантіна Малофєєва, доходи від яких будуть направлені на відбудову України. На черзі – активи російського олігарха Віктора Вєксєльбєрга. Крім того, OFAC викрило глобальну мережу ухилення від санкцій.

— Швейцарія де-факто заморозила 17,6 млрд франків російських активів, а не 8 млрд франків, як офіційно повідомляла раніше. Але їх конфіскувати не може, оскільки це суперечить Федеральній конституції та чинному правовому порядку, порушує міжнародні зобов’язання Швейцарії.

— Кабінет міністрів України 10 лютого ухвалив постанову, яка регулюватиме продаж конфіскованих російських активів та майна на прозорих аукціонах, кошти з яких є одним із джерел наповнення Фонду ліквідації наслідків збройної агресії рф.

— Російський фінансовий сектор припиняє існування для України – Президент України Володимир Зеленський підписав указ про введення в дію рішення РНБОУ щодо запровадження секторальних санкцій до усіх фінансових, у тому числі банківських установ російської федерації. Указ набрав чинності одночасно із затвердженням секторальних санкцій Верховною Радою.

— ВАКС задовольнив позови Міністерства юстиції України та конфіскував українські активи підсанкційних російських мільярдерів Міхаіла Шелкова, Олєга Деріпаски та Євґєнія Ґінєра. Більше того, уряд вже передав конфісковані активи Шелкова в управління Фонду державного майна України для їх подальшої приватизації або оренди.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: