Освіта ромських дітей в Україні під час війни

Повномасштабне вторгнення російських військ на територію України 24-го лютого 2022 року повністю змінило соціальноекономічну ситуацію в країні: тимчасове припинення роботи органів державної влади і бюджетних установ майже у всіх регіонах України на початку вторгнення; хвилі вимушеної міграції всередині України і за кордон; втрата роботи і доходів, а також згортання ринків праці; безпрецедентні безпекові ризики, пов’язані із веденням бойових дій, повітряними атаками на громадські та інфраструктурні об’єкти тощо – фактично підкорили собі життя цивільного населення, яке повністю підлаштовується під наявні умови.

Мабуть, немає жодної людини в Україні і жодної суспільної сфери, якої б так чи інакше не торкнулась війна. Війна зробила і продовжує робити всіх без винятку жителів України вразливими перед лицем щоденної небезпеки. Годі й говорити про верстви і групи населення, які і до війни перебували у вразливому становищі. Ромська національна меншина і, зокрема, багатодітні ромські родини належать якраз до таких.

Тож неймовірно важливо, щоб навіть під час військових дій питання дотримання прав вразливих груп і меншин лунало і не губилося в порядку денному боротьби за існування населення України. Ми щиро сподіваємось, що результати даного дослідження допоможуть голосу ромської національної меншини не загубитися у вирі поточних викликів війни.

Дане дослідження, очевидно, також проводилося в умовах війни, і всі його учасники так чи інакше були змушені чи не щодня долати перепони – відсутність світла, доступу до мережі інтернет, вимушене переміщення респондентів і ускладненість доступу до них з боку дослідників.

Попередні плани команди всебічно вивчити ситуацію із доступом ромських дітей до освіти у Закарпатській, Львівській, Черкаській, Одеській, Сумській, Харківській, Запорізькій і Донецькій областях корегувалися під час реалізації проєкту в режимі реального часу. Втім, дослідницька команда зробила все можливе для того, щоб реалізувати це опитування максимально якісно і з дотриманням стандартів соціологічних досліджень, щоб результати мали практичну користь для всіх зацікавлених сторін, були надійними та обґрунтованими.

Це дослідження не відбулося б, якби не ініціатива та підтримка з боку Мережі Раннього Розвитку Ромських Дітей (REYN-Україна), яку координує Закарпатський Благодійний фонд «Благо» (м. Ужгород), та Ромської програми Міжнародного Фонду «Відродження», які попри об’єктивні обмеження, пов’язані із війною, продовжують свою діяльність у сфері захисту прав людини і, зокрема, ромської національної спільноти, безпосередніми ініціаторами дослідження виступили:

  • Елеонора Кулчар – голова Закарпатського Обласного Благодійного Фонду «Благо» (м. Ужгород), національна координаторка мережі REYNУкраїна
  • Пономарьов Сергій – директор Ромської програми Міжнародного фонду «Відродження».

Ми також вдячні кожному і кожній експертці, партнерами з неурядових організацій, які допомагали у проведенні даного дослідження на всіх етапах, виступали респондентами, ключовими інформантами і консультантами.

Окремої подяки заслуговують експерти – регіональні представники мережі REYN-Україна, які навіть у цей складний час не припиняють своєї роботи і докладають зусиль до зменшення ризиків утиску і дискримінації ромського населення під час військових дій.

Авторський колектив та організатори дослідження – дослідницька агенція Vox Populi.

  • Ольга Жмурко – авторка аналітичного звіту.
  • Наталія Лиштва – координаторка збору даних в межах якісного компоненту дослідження.
  • Катерина Скрипка – координаторка збору даних в межах кількісного компоненту дослідження.
  • Катерина Міняйло – фахівчиня із технічного супроводу кількісного опитування та обробки даних.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: