Вже третій рік українці та українки щодня зустрічаються з новими викликами, які є наслідками повномасштабного вторгнення російської федерації на українську територію. Численні руйнування, після ворожих атак, потребують не лише обліку, а й пошуку ресурсів для відновлення зруйнованих об’єктів. Особливо гостро ця потреба відчувається в громадах, які розташовані в прифронтовій зоні, або зоні бойових дій, адже поки вони обмежені в державному та донорському фінансуванні.
Попри складні умови, громади активно шукають можливості для відновлення. Ще у 2023 році команда ГО “НОВА Енергія” долучилась до пошуку таких ресурсів та за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” розпочала дослідження сучасних цифрових рішень для моніторингу та управління відновленням в Україні.
Метою дослідження є огляд сучасних рішень для моніторингу та фандрейзингу відновлення зруйнованих об’єктів. Також важливо було з’ясувати, які ресурси та програмне забезпечення вже існують, використовуються та чи можуть бути адаптовані для реалізації співвідповідального відновлення, пошуку та залучення коштів на відновлення певного об’єкта.
Дослідження включало опитування, спрямоване на вивчення досвіду використання платформ для фіксації руйнувань об’єктів та залучення фінансування для їх відновлення. Протягом грудня 2023 – січня 2024 року своїм досвідом використання таких платформ поділились представники органів місцевого самоврядування, державних адміністрацій, громадських об’єднань та активісти. Результати опитування були враховані при формуванні переліку платформ для огляду та оцінки користувацького досвіду.
До переліку досліджуваних платформ увійшли такі ресурси:
- Платформа відбудови України
- Ліга оновлення України та GIS HUB ONOVA
- Цифрова екосистема для підзвітного управління відновленням (DREAM)
- Фандрейзингова платформа відновлення України
- Cities4Cities United4Ukraine
- Big Recovery Portal (BRP)
Кожна з вище зазначених платформ має свою особливість, тому дослідження покликане ознайомити широке коло користувачів з цими інструментами.