Профілактика йододефіциту – глобальна проблема, що потребує вирішення

Наталя Батракова, голова правління Асоціації жінок-депутатів місцевих рад Чернівецької області, опублікувала статтю за підсумками круглого столу, присвяченого проблемі йододефіциту в Україні (Київ, 22 листопада)

Наталя Батракова, голова правління Асоціації жінок-депутатів місцевих рад Чернівецької області, опублікувала статтю за підсумками круглого столу, присвяченого проблемі йододефіциту в Україні (Київ, 22 листопада). Під час заходу було презентовано результати проекту “Експертно-аналітичний потенціал на вирішення проблеми йододефіциту населення в Чернівецькій області”, який здійснює Чернівецький міський центр захисту приватних підприємців і підприємств малого бізнесу за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Профілактика йододефіциту – глобальна проблема, що потребує вирішення
Наталя Батракова

Такої думки дійшли учасники круглого столу з питань організації та проведення масової і групової йодної профілактики в Україні, що був організований 22 листопада 2013 року в м. Києві організаціями UNICEF, GAIN, ICCIDD спільно із ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка НАМН України».

Медичні світила: академік НАМН України – Тронько Микола Дмитрович, доктора медичних наук, професори – Кравченко Віктор Іванович, Маменко Марина Євгенівна, Скрипник Надія Василівна, окреслили масштаби і гостроту йододефіцитної проблеми в Україні.

Майкл Циммерман, директор ICCIDD, звернув увагу присутніх, що проблема йододефіциту є глобальна і озвучив завдання для деяких держав і України, зокрема, на наступні роки. З досягненнями подолання йодного дефіциту населення в країнах Східної Європи і Центральної Азії перед присутніми виступив д.м.н, професор Герасимов Григорій Анатолійович.

Найкращі результати білоруського досвіду вирішення йодної проблеми озвучив к.м.н. Петренко Сергій Володимирович.

З виступів було зрозуміло, що найкращим способом масової йодної профілактики, є вживання йодованої солі – продукту, який щоденно в різній кількості вживається в кожному домогосподарстві, є доступним і не має сезонного характеру.

В межах Чернівецької області, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», було реалізовано проект «Експертно-аналітичний потенціал на вирішення проблеми йододефіциту населення у Чернівецькій області». Увазі присутніх було презентовано результати експертно-аналітичного дослідження з аналізу політики довкола вирішення проблеми йододефіциту на регіональному рівні.

Результати дослідження показали, що проблема йододефіциту для населення Чернівецької області є актуальною, оскільки охоплює всі райони області, із особливо гострою ситуацією у 3-х районах, та посилює ризики розумової відсталості для дітей (кретинізм).

Політика попередніх спроб вирішення проблеми не дала результату, так як динаміка росту захворювань, пов’язаних із дефіцитом йоду є досить стрімкою. Чинна політика не відповідає міжнародним нормам.

На даний момент відсутні необхідні ресурси для вирішення проблеми йододефіциту виключно на регіональному рівні, і враховуючи негативну ситуацію в інших областях (Чернігівська, Луганська, Волинська, Івано-Франківська, інші), необхідно у відповідності до міжнародних норм та рекомендацій, прийняти державну цільову соціальну програму профілактики йододефіциту. Програма дозволить злагоджено і послідовно застосувати різні способи профілактики йододефіциту і досягти істотного покращення ситуації.

На порядку денному також розробка Закону України «Про масову профілактику станів та захворювань, спричинених йодною недостатністю», про що присутніх проінформував член робочої групи з підготовки Закону Соколов Юрій Михайлович.

Як учасник експертно-аналітичної групи і доповідачка на круглому столі хочу зауважити, що йододефіцитна проблема цілком може бути вирішена.

По-перше, потрібна політична воля на рівні прийняття рішень і розуміння того, що дефіцит йоду в організмі людини ставить під загрозу майбутній інтелект нації.

По-друге, Програма подолання йододефіциту не потребує надто великих фінансових вкладень, в порівнянні, наприклад, із Програмою відновлення доріг. Фінансові об’єми надто різняться. Тому можна зробити припущення, що й рівні інтересів зацікавлених сторін прямо пропорційні коштам, які виділяються на Програми.

По-третє, недостатньо (можна сказати «відсутні») інформаційно-просвітницькі заходи для населення, які би постійно нагадували споживачам про корисність йодованої солі та інших йодовмісних продуктів.

По-четверте, стає зрозумілим, чому Швейцарія акумулювала на своїх банківських рахунках значну частину золотовалютних цінностей. Для Швейцарії, ще 100 років назад, проблема інтелектуального розвитку через нестачу йоду в організмі, була проблемою №1.

По-п’яте, коли вирішення проблеми масової йодної профілактики не буде закріплено на законодавчому рівні, можна стверджувати, що йододефіцит свою чорну справу вже зробив.

Контакти:
Чернівецький міський центр захисту приватних підприємців і підприємств малого бізнесу
Ігор Кухарчук
(0372) 585 314
kuhigor@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: