Чотири роки здорових закупівель – дослідження ЦПК

Аналіз 4-річної роботи програми міжнародних закупівель ліків з фокусом на онкології, який провели Центр Протидії Корупції за підтримки фонду «Відродження»

Сьогодні презентовано звіт «Чотири роки здорових закупівель» (його можна завантажити тут). Це аналіз 4-річної роботи програми міжнародних закупівель ліків з фокусом на онкології, який провели Центр Протидії Корупції за підтримки фонду «Відродження».

Серед промовистих результатів:

  • Лише за одним напрямком — дорослою онкологією — тепер вдається закуповувати 90% препаратів дешевше, ніж 2014 року.
  • За напрямком “Дитяча онкологія” в 2014 році дистриб’ютори отримували 99,5% бюджетних коштів, а виробники – лише 0,5%. А вже 2017 року, після кількох років роботи міжнародних закупівель, дистриб’ютори за цим напрямком отримують лише 33,7% коштів, тоді як виробники — 66,3%.
  • Номенклатура (перелік) препаратів, які купує держава, у дитячій онкології зросла з 63 до 103 препаратів, у дорослій – з 71 до 101. 84% цих препаратів вироблені в ЄС.
  • Кількість постачальників, які виграли тендери, зросла з 8 (дитяча онкологія) і 6 (доросла онкологія) до 26 у кожному з цих напрямків, що свідчить про збільшення конкуренції.
  • 5 країн вже перейняли і запровадили досвід закупівлі ліків через міжнародні організації: Боснія і Герцеговина, Казахстан, Молдова, Туркменістан і Узбекистан.

Отже, тепер пацієнти отримують в рази більше безоплатних ліків. У середньому, держава тепер закуповує на 30-40% більше препаратів для лікування онкологічних хвороб у дорослих та дітей.

«За даними дослідження Індекс Здоров’я. Україна, 2017 року понад 60% родин в країні були змушені або позичати кошти, або продавати майно, щоб оплатити лікування чи дороговартісні ліки. Майже 75% всіх госпіталізованих в 2017 році вказали на складнощі в пошуку грошей саме на ліки. Потрібно розуміти, що покращення доступу пацієнтів до ліків залежить не лише від централізованих закупівель за допомогою міжнародних організацій, а й від зменшення цін на ліки, які закуповують у регіонах через місцеві бюджети. Тому наші наступні кроки — пошук оптимальних механізмів співпраці між ДП «Медзакупівлі» та місцевими розпорядниками коштів (онкодиспансерами) для зменшення закупівельних цін в регіонах», — наголосила Вікторія Тимошевська, директор Програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: