Про оцінку майна та сплату податку на доходи фізичних осіб із його продажу

Олександр Токаленко, юрист Херсонської обласної організації Комітету виборців України, на порталі "Правовий простір" надав консультацію щодо сплати податку на доходи фізичних осіб із продажу будинку

Олександр Токаленко, юрист Херсонської обласної організації Комітету виборців України, на порталі “Правовий простір” надав консультацію щодо сплати податку на доходи фізичних осіб із продажу будинку. Матеріал підготовано за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.    

Про оцінку майна та сплату податку на доходи фізичних осіб із його продажу
Олександр Токаленко

Пані Марина з міста Херсона звернулась до Центру правової інформації та консультацій, створеного Херсонською обласною організацією Комітету виборців України, за консультацією. Вона з чоловіком, крім квартири, має невеликий будинок.

Так склалися обставини, що вони змушені його продати. Пані Марина бачила по телевізору сюжет, в якому говорили про зміни в правилах оцінки майна. Тому вона вирішила задати фахівцеві наступні питання:
– Як тепер визначається ціна будинку?
– Хто здійснює оцінку будинку, який продається? Чи обов’язково проводити його оцінку?
– Чи впливає якось ціна будинку на суму податку, який ми маємо сплатити?

Відповідає юрист Херсонського Центру правової інформації та консультацій, Олександр Токоленко:

Відповідно до ст.ст. 172, 173 Податкового кодексу України для оподаткування податком на доходи фізичних осіб дохід від продажу об’єкта нерухомого та рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до Закону.

Під час проведення операцій з відчуження об’єктів нерухомого та рухомого майна нотаріус посвідчує відповідний договір купівлі-продажу (міни), спадщини об’єктів такого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) за наявності документа про оцінку майна та документа про сплату до бюджету податку.

1 листопада 2013 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 04.03.2013 р. №231, згідно з якою таку оцінку зможуть здійснювати лише спеціалізовані суб’єкти оціночної діяльності, які мають відповідний сертифікат на здійснення такої діяльності. Із зазначеної дати громадяни України можуть укладати будь-які угоди з нерухомістю, у тому числі з землею, та рухомим майном (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) виключно за наявності спеціальної оцінки для цілей оподаткування. Без такої оцінки нотаріуси мають відмовляти громадянам у посвідченні правочинів купівлі-продажу, міни, дарування, видачі свідоцтва про право на спадщину тощо.

Також, це означає, що ціна продажу об’єкта нерухомого чи рухомого майна ніяк не впливає на сплату податку, а тому може відрізнятися у бік збільшення чи зменшення від оціночної вартості.

Контакти:
Херсонська обласна організація
Комітету виборців України
(0552) 325 026
cvu.office.ks@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: