Правозахисники: поліція бореться не з наркомафією, а з наркозалежними

Нова поліція продовжує традицію колишньої міліції, зосередивши свої зусилля на переслідуванні наркозалежних, а не наркомафії.

Нова поліція продовжує традицію колишньої міліції, зосередивши свої зусилля на переслідуванні наркозалежних, а не наркомафії.

Про це йдеться в аналітичному звіті «Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів», презентованого Експертним центром з прав людини, 7-го лютого в прес-центрі Главком. Відповідно до нього, 74% виявлених у 2016 році поліцією наркозлочинів стосуються незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання наркотиків без мети збуту (ст. 309 Кримінального Кодексу). Водночас наркозлочини, пов’язані зі збутом, складають лише 8%. Злочини, пов’язані з організацією наркобізнесу, складають менше 2%.

«Правоохоронці продовжують імітувати боротьбу з наркозлочинністю, переслідуючи хворих людей, а не наркоторговців. Більшість зареєстрованих правоохоронцями у 2016 році наркозлочинів пов’язані зі зберіганням наркотиків без мети їх збуту. Варто додати, що у 2016 році ця тенденція досягла свого апогею, адже у попередні кілька років частка цієї категорії наркозлочинів у загальній структурі наркозлочинності була у 1,5 рази меншою», – зазначає голова Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов.

Правозахисники вважають: поліцейським невигідно боротися з наркобізнесом, оскільки «показники» набагато легше робити на наркозалежних. Вони, як і секс-працівниці, не можуть ефективно захиститися від поліції та готові брати на себе будь-які злочини. Водночас наркобізнес продовжує процвітати, нерідко – під патронатом самої поліції. Негативну роль відіграють і стереотипи, що панують у суспільстві.

«Сьогодні в суспільстві закріплений стереотип про те, що майже кожна особа, яка вживає наркотики чи працює в сфері комерційного сексу, є злочинцем. Цей же стереотип є розповсюдженим серед працівників поліції. Наявність шаблонів, відсутність дієвого контролю за спілкуванням працівників поліції з відповідними особами, нерозумінням працівниками поліції причин, через які особа потрапляє в залежність від наркотиків або в сферу секс-бізнесу є причинами того, що поліцейські під час виконання обов’язків іноді порушують права вразливих груп населення», – наголошує Костянтин Тарасенко, начальник відділу уповноважених Голови НПУ з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності.

В аналітичному звіті «Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів» експерти дослідили причини та наслідки порушення прав наркозалежних та секс-працівниць, а також описали унікальний механізм запобігання свавіллю поліції – регіональні групи з протидії порушенням прав вразливих груп. Це команди, що складаються з адвокатів, журналістів, правозахисників та представників вразливих груп. Вони діють у шести обласних центрах: Сумах, Львові, Кропивницькому, Одесі, Дніпрі та Херсоні. Учасники самостійно збирають докази порушення прав людини у поліції та допомагають постраждалим відновити справедливість.

«Перевага регіональних команд полягає в оперативному реагуванні на випадки порушення прав людей. Саме тих людей, яким дуже рідко вдається самостійно постояти за себе. Тих людей, які вже майже погодилися, що “заслуговують” на незаконні, часто навіть зухвалі дії з боку представників правоохоронних структур. За мовчазної згоди більшості людей, до речі. Права людини мають дотримуватися завжди», – переконаний Олексій Загребельний, представник Сумської регіональної команди з протидії порушенням прав вразливих груп.

Організатори: Центр інформації про права людини та ГО «Експертний центр з прав людини» за підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного Фонду «Відродження».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: