Правозахисники Одещини закликають міліцію дотримуватися прав людини

В Одесі відбувся круглий стіл “Права людини в діяльності одеської міліції”

19 липня в Одесі відбувся круглий стіл “Права людини в діяльності одеської міліції”. Захід провела Одеська обласна організація ВГО “Комітет виборців України” (КВУ) за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

У заході взяли участь понад 30 осіб – керівництво Одеської обласної організації КВУ, члени громадської ради при ГУМВС України в Одеській області, заступник начальника ГУМВС, начальник кримінальної міліції Анатолій Місюра, журналісти.

Обговорення почалася з відкритої заяви голови Одеської обласної організації КВУ Анатолія Бойка за фактом нападу депутатів Котовської міськради на громадського активіста й журналіста газети “ИзбирКом” Анатолія Тіору 15 червня. Як зазначив Анатолій Бойко, Котовська міжрайонна прокуратура не знайшла тут складу злочину, хоча при цьому самого постраждалого до прокуратури не викликали й речових доказів не досліджували. “У цій ситуації Котовська міжрайонна прокуратура просто включила зелене світло для ворогів свободи слова в Котовську, і це може мати дуже неприємні наслідки, оскільки там уже перейшли від хуліганства до прямого терору”, – сказав Анатолій Бойко. Він додав, що КВУ вимагає втручання в цю справу прокуратури Одеської області, щоб остання “допомогла” Котовській міжрайонній прокуратурі знайти склад злочину в інциденті, який стався на очах у багатьох людей.

Керівник юридичного відділу Одеської обласної організації КВУ Ігор Бринош представив результати громадського моніторингу дотримання прав людини міліцією Одеської області, який було проведено у другій половині 2011 – першій половині 2012 року. Крім того, він відзначив високий рівень роботи сайту ГУМВС України в Одеській області, а також присутність обласної міліції в соціальних мережах. Зокрема, за його словами, важливе значення для громадян має сервіс сайту з пошуку інформації про дільничних інспекторів, який використав Одеський КВУ при підготовці просвітницьких матеріалів.

Звіт містив рекомендації та пропозиції щодо покращення ситуації:
– запровадити (підвищити) персональну відповідальність керівників органів МВС за грубі порушення прав людини у відповідних підрозділах міліції;
– активізувати контроль із боку інспекційних органів міліції за дотриманням прав людини в системі МВС;
– створити належні умови для відвідування громадянами підрозділів міліції, забезпечити належне інформування та правороз’яснювальну роботу;
– проводити навчальні курси для співробітників міліції щодо дотримання прав людини;
– відновити діяльність мобільних груп за участю представників правозахисних організацій для перевірки дотримання прав людини в органах міліції;
– активізувати роботу громадських рад при обласних управліннях МВС;
– відновити у складі МВС посаду помічника Міністра з моніторингу прав людини (на громадських засадах).

Окремою темою обговорення стало дотримання прав людини працівниками міліції міста Котовськ. Журналісти з Котовська Анатолій Тіора й Віталій Левицький навели приклади грубих порушень прав людини з боку міліції. Так, вони розповіли про випадок Світлани Чебанюк, яку в листопаді 2011 року співробітники Котовського МВ ГУМВС України в Одеській області незаконно затримали, застосовували психологічне й фізичне насильство (били по голові м’ячем і папкою з документами) для отримання зізнання у вчиненні крадіжки. “Ми не можемо вважати себе захищеними з таким ставленням до людей із боку міліції. Прошу звернути увагу на північ Одеської області: її забуто й покинуто”, – сказав Анатолій Тіора.

Член громадської ради при ГУМВС в Одеські області Геннадій Чижов запропонував за фактами порушення прав людини в Котовську провести виїзне засідання ради в цьому місті. Це підтримали всі присутні члени ради.

Детально зупинився на проблемах роботи МВС голова громадської приймальні громадської ради Фелікс Кобринський. Він наголосив, що міліція в Україні сповідує принцип невтручання, не хоче працювати з людьми (відмовляє в порушенні кримінальних справ, не займається адміністративними правопорушеннями). Крім того, правозахисник відзначив бездіяльність прокуратури при порушенні прав людини співробітниками міліції.

Член громадської ради, депутат обласної ради Валерій Локайчук підкреслив необхідність навчати співробітників міліції роботи з журналістами, правил і етики поведінки з громадянами. Крім цього, він зазначив, що обласній міліції слід бути більш відкритою та прозорою.

Учасники заходу дійшли висновку, що міліція – це саме правоохоронний орган (а не силова структура), тому потрібно поєднати зусилля керівництва міліції та громадськості для зменшення кількості порушень прав людини з боку міліції, а також вирішити це питання більш системно, на законодавчому рівні.

Голова комітету моніторингу громадської ради Леонід Штекель резюмував усі пропозиції учасників круглого столу. Він виокремив пропозицію провести повторний круглий стіл з аналогічних питань (приблизно через місяць) і виїзне засідання громадської ради в Котовську, створити в межах ради дискусійний клуб і розмістити на сайті облУВС електронні варіанти просвітницьких матеріалів Одеського КВУ “Ваші права при затриманні й арешті”, “Як поводитися під час обшуку”, “Ваш дільничний інспектор міліції”.

За підсумками обговорення буде доопрацьовано моніторинговий звіт Одеської обласної організації КВУ “Права людини в діяльності одеської міліції”, фінальний варіант якого разом із просвітницькими матеріалами заплановано видати окремою брошурою.

Одеська обласна організація
ВГО “Комітет виборців України”
(048) 716 40 18
odesakvu@ukr.net

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: