Права людини в галузі охорони здоров’я – 2015

У 2015 році було прийнято багато нормативних змін, які заклали умови для структурних перетворень у галузі охорони здоров’я. Проте, на практиці право пацієнтів на доступну медичну допомогу не реалізується у повній мірі

У 2015 році було прийнято багато нормативних змін, які заклали умови для структурних перетворень у галузі охорони здоров’я. Проте, на практиці право пацієнтів на доступну медичну допомогу не реалізується у повній мірі –  наголосили  автори щорічної доповіді правозахисних організацій «Права людини в галузі охорони здоров’я — 2015», що відбулась 17 жовтня 2016 року в офісі Уповноваженого Верховної Ради Україні з прав людини.

Автори звіту зазначають, що протягом 2015 року було проведено важливі реформи, які сприятимуть покращенню доступність медикаментів та медичних послуг для населення, а саме  передача частини закупівель медикаментів міжнародним неприбутковим організаціям та  створення Центру громадського здоров’я в процесі  реорганізації наявних установ, а також змінено підхід до розподілу коштів на охорону здоров’я між місцевими та державним бюджетами.

Ольга Стефанишина, виконавча директорка БФ “Пацієнти України”  заявила, що завдяки передачі закупівель життєво необхідних ліків міжнародним організаціям вдалось зекономити 790 млн. гривень у порівнянні із закупівлями МОЗ у 2014 році. В таких умовах у 2015 році вдалось закупити на 55%  препаратів більше ніж минулого року. Також вона зазначила, що у наслідок переговорів із МОЗ вдалось збільшити бюджет цільових національних програм на 2017 рік загалом на 2 млрд. гривень. Проте, на думку авторів звіту, навіть виділених на сьогодні коштів недостатньо для забезпечення тяжкохворих українців ліками: життєво необхідних препаратів не отримує 9 з 10 хворих на гепатит С, 3 з 4 людей, які живуть з ВІЛ, 3 з 4 хворих на туберкульоз. За  оцінками МОЗ, на забезпечення ліками тяжкохворих українців потрібно щонайменше 8,1 млрд. гривень.

За свідченням Андрій Роханського, співавтора звіту, голови ГО «Інститут правових досліджень і стратегій», протягом 2015 року було досягнуто значних успіхів у реформуванні нормативної бази, яка регламентує обіг та призначення знеболювальних  препаратів для паліативних пацієнтів,. Фактично,  наразі знято  перешкоди для  призначення контрольованих лікарських засобів. Проте, як зазначив експерт, на практиці доступність знеболення для пацієнтів ще не забезпечена. Було виявлено, що  чимало спеціалізованих медичних закладів, а також закладів Мінсоцполітики не надають паліативних послуг, що відповідав би вимогам чинного українського законодавства та стандартам ВООЗ.

На думку авторів звіту, гострою залишається проблема доступності паліативної допомоги для дітей та відсутність зареєстрованих в Україні дитячих форм знеболюваних  препаратів, а саме морфіну у формі сиропу.

За результатами моніторингу дотримання прав людини у сфері охорони здоров’я, до найбільш вразливих груп населення належать пацієнти програм замісної підтримувальної терапії, – колишні споживачі ін’єкційних наркотиків, життя яких залежить від наявності доступу до медичних лікарських засобів. “На сьогодні наркозалежні люди вимушені стояти в черзі на місце у програмі (замісної підтримувальної терапії) роками та, часто, не доживають до можливості отримувати замісний препарат», – зазначив Андрій Яровий,  член правління Асоціації учасників замісної терапії України та член координаційної ради ЄСЛУН (Євразійської мережі людей, які вживають наркотики). 

Як зазначив Павло Скала, директор з політики та адвокації Альянсу Громадського Здоров’я, розширення програм замісної терапії є важливим індикатором дотримання прав людини в Україні. З 300 тисяч наркозалежних осіб в Україні, лише 8900 осіб мають можливість  отримувати замісну терапію та лікування.  Решта ж перебувають під постійною загрозою кримінального переслідування з боку правоохоронних органів та можуть засудженими  за кількість наркотичної речовини, яку вони зберігають без мети збуту. Рекомендації, представлені  у звіті, містять пункти про розширення програм ЗПТ, забезпечення видачі препаратів за рецептами з аптеки терміном на  10 діб , відповідно до прийнятих нормативних актів, а також забезпечення безперервності доступу до замісних препаратів у місцях  позбавлення волі. 

Текст звіту

Звіт було підготовлено за підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду «Відродження».

Контакти: Андрій Роханський, Інститут правових досліджень та стратегій +38050 1784042, andrewrakhan@gmail.com

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: