Чи допомагає організаційний розвиток нищити окупантів? Історія співпраці «Відродження» та «Повернись Живим»

Сашко Кульчицький

«Повернись живим» – найбільша і одна з найефективніших благодійних організацій, що допомагає армії. Ймовірно, не лише в Україні, але й світі.

З початку повномасштабного вторгнення росії вони зібрали понад 3,5 мільярда гривень і відвантажили нашим захисникам сотні тисяч товарів: бронежилетів, тепловізорів, шоломів, рацій, квадрокоптерів, планшетів та багато іншого. Вже 8 років фонд допомагає ефективно і компетентно робити українську армію сильнішою.

З березня фонд «Відродження» покриває частину адміністративних витрат «Повернись живим» – щоб працівникам, які не беруть гроші з пожертв, було що їсти. Проте історія співпраці фондів тягнеться з 2018 року. З того часу ми допомагали «Повернись живим» стати інституційно-сильнішими, готувати власну аналітику та збільшувати вплив.

В 2018 перед «Повернись Живим» стояло дві важливі задачі: забезпечити безболісний відхід від управління організацією її засновника, а також розширити спектр діяльності, зокрема й щоб створювати власну аналітику.

Організація і до того мала досвід підготовки аналітичних матеріалів, але залучала для цього зовнішніх експертів. Результати були, проте хотілося більшого. Так з’явився власний аналітичний відділ, який мав досліджувати потреби української армії і пропонувати сценарії для її зміцнення. В цей же період тривав набір організацій на новий етап Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку ми здійснюємо спільно з Посольством Швеції. Шляхи «Відродження» та «Повернись живим» збіглися.

В «ПЖ» знали, як зробити сильнішою українську армію, а ми знали, як зробити сильнішими «ПЖ». В чому ж полягала співпраця? Умовно, її можна розділити на кілька блоків.

Перший і найпростіший – фінансування адміністративних витрат на працівників аналітичного відділу, бухгалтерію, керівника. По-простому – на зарплати. Річ у тому, що «Повернись живим» ніколи не брали кошти з пожертв на оплату власних зарплат. Для цього залучалися компанії, що оплачували адміністративні витрати (наприклад, одним із найсистемніших був Uklon).

«Відродження» стало одним із таких партнерів, що допомогло банально збільшити кількість працівників.

Це не було найголовнішим, проте допомагало менше залежати від обставин, самостійно обирати теми для досліджень і готувати аналітику без оглядки на пріоритети тих чи інших замовників.

Інший напрямок – зміна організаційної структури. Відпочатково «Повернись Живим» будувався навколо особистості його засновника і керівника Віталія Дейнеги. З 2019 Віталій почав планувати відхід від операційного управління фондом і попросив допомоги, щоб перейти від лідерської до організації з горизонтальним управлінням. Потрібно було збудувати міцну структуру, що збереже і наростить спроможність.

Ми допомогли «Повернись Живим» створити власну Наглядову Раду, демократизувати організаційну структуру та плавно змінити керівництво: спершу директоркою фонду стала Оксана Коляда, а пізніше – Тарас Чмут, який працює й досі. Організація стала менш залежною від лідерів і потужнішою у кожній сфері діяльності.

Третє – зміцнення спроможності самої організації ефективно працювати. Це включало навчання, організаційні зміни в управлінні відділами, покращення системи бухгалтерського обліку, часткову оплату комунікаційних активностей. Також ми проводили навчання або оплачували курси для працівників: робота з великими масивами даних, менеджмент, фінансове управління та інше.

Головним наслідком співпраці стало повноцінне формування аналітичного відділу «Повернись Живим». Завдяки підтримці «Відродження» та Посольства Швеції вдалося підготувати аналітичні матеріали про засади формування Територіальної оборони, реабілітації ветеранів та їх залучення в соціальне та економічне життя України, забезпечення зв’язку у військах, причин, чому військовослужбовці йдуть з армії та інших.

Вся ця аналітика частково вплинула на реформування армії, а самі аналітики «Повернись Живим» стали доклалися до написання майбутнього закону про ТрО та багатьох підзаконних актів.

Ми віримо, що наша спільна робота у 2019-2020 допомогла організації стати сильнішою і зробити українські збройні сили більш готовими до повномасштабної війни.

Співпраця «Відродження» та «Повернись Живим» продовжується зараз і, вочевидь, триватиме надалі. Щоб все більше українських військових отримали компетентну допомогу від найпрофесійнішого Фонду, відповідь на питання «шо по русні?» ставала все більш очевидною та остаточною. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: