Потенціал ромських громад посилиться завдяки молодим правозахисникам

Завершується один із найцікавіших і унікальних проектів Всеукраїнської освітньої програми “Розуміємо права людини» - «Школа для молодих активістів ромських громад», що здійснювала ГО «МАRТ» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Завершується один із найцікавіших і унікальних проектів Всеукраїнської освітньої програми “Розуміємо права людини» – «Школа для молодих активістів ромських громад», що здійснювала ГО «МАRТ» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Цей проект став частиною довгострокової ініціативи, що спрямована на посилення інтеграційних процесів ромської громади, шляхом розвитку їх громадянської активності та інтеграції до загального правозахисного руху в Україні.

Перший етап проекту передбачав проведення семиденного тренінгу для групи молодих ромських активістів за програмою «Школи з прав людини для молодих активістів». Символічним стало те, що саме ювілейна 10-та Всеукраїнська школа з прав людини для молодих активістів програми «Розуміємо права людини» стала «ромською» школою.

Саме на цій школі, завдяки досвідченим тренерам та експертам Олександру Войтенко, Сергію Бурову, Володимиру Яворському, Михайлу Тяглому, Ірині Віртосу, Едіті Відавській – ромські активісти дізналися про основи прав людини, механізми їх захисту, основи та методи аналізу стану дотримання прав людини, а також технологію розробки власних проектів.

Особливу увагу тренери звертали на питання заборони дискримінації, толерантності, міжкультурного взаєморозуміння, як необхідної умови поваги до прав людини та мирного співіснування.

Навчання ромських активістів наповнювали ще глибшим змістом цікаві факультативні заняття, зустрічі, дискусії.

Так, однією з найцікавіших для учасників частин школи, стала зустріч з активістами правозахисного руху України. Ольга Скрипник, Олександра Назарчук, Світлана Тарабанова поділилися власним досвідом правозахисної діяльності та діяльності правозахисних організацій України.

Запрошені на Школу лідери ромських громад Сергій Єрмошкін, Володимир Кондур, Володимир Боштан також презентували приклади вже існуючих успішних практик, спрямованих на реалізацію та захист прав представників ромської громади.

Логічним завершенням Школи стала розробка учасниками власних проектів, тому що з одного боку активісти побачили, що складно втілити власні ідеї в проекті,  а з іншого – можна змінити будь яку проблемну ситуацію з правами людини на краще, якщо мати знання, бажання, докласти зусиль та робити це спільно.

Наступним етапом проекту стала підтримка пост шкільної активності ромських активістів, результатом якої була їх участь вже у спеціалізованих навчальних курсах та тренінгах, а також стажування в правозахисних організаціях України.

Мета стажування ромських активістів – отримати практичні навички по окремих напрямках дій на захист та підтримку прав людини, досвід підготовки та здійснення проектів, навики роботи в команді.

Вже в серпні двоє випускників цієї Школи Іван Попов та Іван Данченко пройшли стажування на базі Освітнього дому прав людини – Чернігів (ОДПЛ-Ч), взявши участь в першому проекті ОДПЛ-Ч – «Школі-таборі прав людини та громадянської активності», що відбувся за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Під час стажування активісти отримали навики організації і планування освітніх заходів, навики роботи в команді. Також брали участь в унікальних майстер-класах та заняттях, вчилися розробляти мікро-проекти в межах обраної проблеми. Ромські активісти чудово інтегрувалися в групу та отримали великий досвід і знання від інших учасників цього освітнього заходу.

Але найголовніший результат проекту – це виявлення і розкриття серед ромської молоді таких активних, цікавих, здібних, талановитих людей, з палаючими серцями, з бажанням діяти на захист прав людини, змінювати ситуацію у власній громаді на краще.

Ми бачили як змінила їх Школа та отримані ними знання, як змінився їх світогляд та ставлення до прав людини. Ми отримали нових друзів та розширили коло однодумців, активістів, які вливаються в загальний правозахисний рух, які розуміють, що права людини – це загальнолюдська цінність, яку треба підтримувати і відстоювати спільно, а толерантність, взаєморозуміння та взаємна підтримка – це запорука миру та головна умова співжиття в суспільстві в цілому.

Контакти: Руслана Бурова, координатор проекту

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: