Поліція і студенти: чесна розмова віч-на-віч

«Реформи – це не тільки патрульні поліціанти, а у першу чергу ми з вами», – ця фраза, висловлена інспектором патрульної поліції Сергієм Ляхом, стала лейтмотивом відкритого діалогу «Поліція і студенти: чесна розмова віч-на-віч», який відбувся у Харкові 9 листопада у хабі соціальної активності «Студія 42».

«Реформи – це не тільки патрульні поліціанти, а у першу чергу ми з вами», – ця фраза, висловлена інспектором патрульної поліції Сергієм Ляхом, стала лейтмотивом відкритого діалогу «Поліція і студенти: чесна розмова віч-на-віч», який відбувся у Харкові 9 листопада у хабі соціальної активності «Студія 42». «Саме від жителів міста залежить, яким буде його майбутнє. Не бійтеся повідомляти про порушення, підходити до поліцейських, розмовляти з ними, дізнаватись про все з перших вуст. Це важливо і для патрульних поліцейських, і для пересічних громадян з точки зору формування довіри»,  – продовжив Сергій.

Під час заходу, організованого Східноукраїнським представництвом Міжнародного фонду «Відродження»,  Лабораторією мирних рішень при Фонді місцевої демократії, Департаментом науки і  освіти ХОДА, багато уваги приділялось саме темі довіри до нової патрульної поліції. Студенти – представники самоврядувань харківських вузів – підкреслювали, що з моменту імплементації реформи поліції ставлення до правоохоронців значно змінилося на краще. «Якщо раніше міліціонерами батьки лякали дітей, як бабайкою, то зараз матусі ставлять охоронців порядку у приклад, звертаються до них по допомогу», – зазначив Арсеній Дядченко, студент Національного університету цивільного захисту України.

Наталія Сухорукова, головний спеціаліст Департаменту освіти і науки ХОДА, зазначила неприпустимість зосередження уваги тільки на недоліках патрульної служби, яких набагато менше, ніж досягнень. Роль молоді в імплементуванні реформ на місцевому і регіональному рівнях, а також позитивних змінах підкреслила керівник Східноукраїнського представництва МФВ Олена Розсказова.

Реформа поліції в Україні, серед іншого, передбачає перетворення поліції з карного відомства на сервісну службу. Як сприймають та переживають ці перетворення поліцейські? Як сприймає «оновлену» поліцію суспільство? Чи має відповідальність за безпеку розподілятися між поліцією та громадянами? Відповіді на ці питання намагаються дати правоохоронці та правозахисники, громадські діячі та журналісти. Версії щодо долі та наслідки реформування поліції огортаються чутками, підсилюються застарілими стереотипами.

Міфи, які існують серед студентів про патрульну поліцію, допомогла розвіяти фасилітатор Лабораторії мирних рішень Альона Копіна. Виявилось, що патрульні не несуть відповідальності за реагування на виклик 102 (це відбувається централізовано). Багато міфів стосувалося гендерного питання складу патрульної поліції та принципів формування патрульних підрозділів, а також дотримання прав людини.

Обговорення у групах нагальних питань дозволило представникам патрульної поліції та студентського самоврядування краще зрозуміти один одного, усвідомити особливості роботи поліцейських. Виявилось, що більшість студентів хочуть допомогти поліції, тому навіть пропонувалось створення громадського волонтерського патруля зі складу студентів на території студмістечок. Багато уваги приділялось питанням взаємодії суспільства і поліції (зокрема, обговоренню презумпції правоти поліцейського), особистим рисам нових патрульних, їх взаємовідносинам з робітниками райвідділів, оновленій матеріальній базі, використанню зброї, допомозі поліціантів населенню у неробочий час, порушенню патрульними законодавства.

Студенти зазначили, що після діалогу рівень їх довіри до патрульних поліцейських, з якими вони спілкувались, значно підвищився. Вони запевнили, що подібні заходи призводять до лояльності до поліції в цілому, впевненості, що їм зможуть допомогти за будь-яких обставин. Під час спілкування виявилось, що хоча патрульні іноді і припускаються помилок, але саме від нових поліцейських залежить рівень нашої з вами безпеки. Тому визнання їх заслуг є дуже важливим для реалізації реформи.

Представники патрульної поліції також відзначили необхідність проведення таких заходів якомога частіше. «Цей діалог був дуже корисним для взаємодії поліції і суспільства як для Харкова, так і для країни в цілому», – каже Алла Старокожева, інспектор патрульної поліції. На її думку, вкрай необхідно змінювати відношення до поліції, показати, що патрульна служба не є закритою структурою та завжди готова до співпраці, прозора у своїй діяльності.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: