Пацієнтів змушують оплачувати послуги, які вже профінансовано з бюджету

Результати моніторингу неформальних платежів у закладах охорони здоров’я

Часто в медичних закладах пацієнт змушений платити за послуги, які вже оплачено з бюджету. Про це заявив Юрій Нестуля, виконавчий директор ГО “Інститут аналітики та адвокації”, 11 липня під час прес-конференції в Києві. Організація презентувала результати моніторингу неформальних платежів у закладах охорони здоров’я, який було здійснено за підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Юрій Нестуля відзначив, що чималі кошти залучають завдяки примусовим “благодійним” внескам до фондів, які працюють при закладах охорони здоров’я. Дані дослідження свідчать: загальна сума таких неофіційних платежів може дорівнювати бюджету міста на медицину. “Лише правильний підхід і дотримання принципів підзвітності та законності дадуть змогу забезпечити галузь охорони здоров’я таким необхідним фінансуванням”, – наголосив експерт.

“Люди розуміють, що бюджет медицини в Україні є дефіцитним і потребує додаткових джерел фінансування. Та мало кому спадає на думку, що деякі люди набивають власні кишені, користуючись низьким рівнем поінформованості населення щодо елементарних прав”, – зауважив Максим Демченко, виконавчий директор БО “Світло надії”.

“В умовах економічної кризи та скорочення бюджетів у всіх сферах для охорони здоров’я критично важливим є зберегти доступ до лікування. Зробити це можна насамперед шляхом подолання корупції в галузі. Саме тому ми підтримали це дослідження, як готові підтримувати й будь-які інші ініціативи громадянського суспільства з моніторингу державних закупівель, боротьби з неформальними платежами в охороні здоров’я”, – наголосила Олена Кучерук, в. о. директора програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Під час прес-конференції експерти навели приклад Полтави. 120 млн. грн. у вигляді неофіційних платежів сплатили полтавчани за лікування (подяки чи хабарі лікарям), 16,5 млн. грн. становили “благодійні” внески до лікарняних фондів. З них лише 2,6 млн. грн. дійшло до лікувальних закладів. Оприлюднення даних дало змогу активістам припинити цю практику: один фонд припинив роботу, а одна з лікарень почала звітувати про надходження та витрати коштів.

Дослідники готові ділитися досвідом для дослідження ситуації в інших містах України. Вони переконані, що це дасть змогу перетворити “благодійні” внески, побори та “подяки” на потужне та прозоре джерело фінансування закладів охорони здоров’я та потреб пацієнтів.

Контакти:
ГО “Інститут аналітики та адвокації”
Юрій Нестуля
050 30 45 479
nestulya@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: