Пацієнти отримали доступ до життєво необхідних ліків у місцях обмеження й позбавлення волі

Міністерство охорони здоров’я, Міністерство внутрішніх справ, Державна служба з контролю за наркотиками, Державна пенітенціарна служба та Міністерство юстиції узгодили механізм взаємодії, який забезпечуватиме безперервність лікування замісною підтримувальною терапією (ЗПТ) затриманих або тих, хто перебуває під вартою

Міністерство охорони здоров’я, Міністерство внутрішніх справ, Державна служба з контролю за наркотиками, Державна пенітенціарна служба та Міністерство юстиції узгодили механізм взаємодії, який забезпечуватиме безперервність лікування замісною підтримувальною терапією (ЗПТ) затриманих або тих, хто перебуває під вартою.

Нагадаємо, в Україні понад 7 000 пацієнтів ЗПТ, і кожен 5-й мав досвід затримання. Переривання лікування в умовах тримання під вартою призводить до абстинентного синдрому в цих людей. Правозахисники кваліфікують це як жорстоке поводження, що принижує гідність людини, або тортури.

Крім того, нестерпний фізичний і психічний стан затриманого представники правоохоронних органів часто неправомірно використовують для тиску під час дізнання та слідства.

26 листопада 2012 набув чинності міжвідомчий наказ, який уможливлює ЗПТ для тих, хто затриманий або перебуває в установах попереднього утримання під вартою в структурах МВС (ІТТ) або ДптСУ (СІЗО).

Це стало результатом багаторічної адвокаційної та експертної роботи, яку ініціювала програма “Громадське здоров’я ” Міжнародного фонду “Відродження” у 2009 році. Потужну підтримку цій адвокаційній кампанії надавали міжнародні і національні організації (UNAIDS, UNODC, WHO, Фонд Клінтона, Міжнародний Альянс із ВІЛ/СНІДу, Всеукраїнська наркологічна асоціація, Український інститут досліджень політики щодо громадського здоров’я, Всеукраїнська асоціація пацієнтів ЗПТ (ASTAU), батьківська організація “Надія та довіра”).

Як повідомила Олена Кучерук, менеджер програми “Громадське здоров’я”, кампанія складалася з цілої низки заходів: збір і документування свідчень тих, чиї права було порушено; ініціювання відповідних обговорень у міністерствах і відомствах; обговорення з опонентами; вуличні акції; робота експертної групи з розробки тексту наказу; адвокація затвердження документу.

“Цей тривалий процес ускладнювала нестабільна політична ситуація та часті зміни керівників державних органів, що за умови відсутності наступності в діях влади зводило нанівець усі попередні результати; відсутність політичної волі до вирішення проблеми; загальне негативне ставленням більшості посадовців до ЗПТ”, – зазначила Олена Кучерук. Вона наголосила, що мети кампанії таки вдалося досягти завдяки залученню широкого кола партнерів. Кожен із них, використовуючи власний мандат та експертні можливості, маючи ексклюзивну експертизу, став співтворцем загального успіху.

На думку Олени Кучерук, ця перемога відкриває можливості для подальшої роботи: просування підходів зменшення шкоди в пенітенціарні заклади на національному рівні й адвокація розробки й затвердження відповідних механізмів на місцевих рівнях за участю громадських інституцій.

Контакти:
“Громадське здоров’я”
Олена Кучерук
kucheruk@irf.ua

***

Мета програми “Громадське здоров’я” – сприяти розвитку спроможності громадянського суспільства для формування ефективної системи охорони здоров’я, яка базується на принципах прав людини та доказової медицини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: