Отримання грецьких віз на Донеччині: прогрес є, але недостатній

Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу здійснив моніторинг візової практики Генерального консульства Греції в Донецькій області

У візовій практиці Генерального консульства Греції в Донецькій області (Маріуполь) відбулися позитивні зміни, проте говорити про безумовний прогрес зарано. Про це свідчать результати моніторингу, який здійснив Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу. Моніторинг візової політики країн ЄС координує коаліція громадських організацій “Європа без бар’єрів” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Показники отримання віз цього року помітно кращі порівняно з даними аналогічного моніторингу 2010-2011 років, але поступаються даним торішнього моніторингу. Позитивну відповідь на клопотання про надання візи отримали в консульстві Греції 87% заявників (96% – у 2012, 57% – у 2011, 45% – у 2010). Специфікою роботи консульства Греції в Маріуполі є відносно велика кількість відмов (порівняно з показниками інших консульств на Донеччині). Причина відмов – некомплектні документи та сумнів працівника консульства в чесності повідомлення про мету поїздки. Експерти відзначають, що певні підстави для сумнівів є: зокрема, на питання “Чи доводилося Вам користуватися шенгенською візою для працевлаштування у країнах ЄС?” 20% опитаних відповіли позитивно, 13% допускають таку можливість у майбутньому, хоча працевлаштування за шенгенською візою заборонене.
 
Роз’яснення щодо можливості подати апеляцію на відмову отримують не всі. 6 із 8 осіб, яким відмовили у візі, заявили, що їм таких роз’яснень не давали. Готові були подавати апеляцію також 6 із 8 “відмовників”, інші погодилися з причиною відмови.
 
Кожен другий заявник просить і отримує візу на тиждень-півтора. Лише кожен 9-й просить на 3 місяці і кожен 13-й – на рік. У грецькому консульстві візи терміном дії 90-365 днів було видано 25% опитаних (29% – у 2011, 17% – у 2010). 31% наданих віз мають термін до 9 днів. Візи на 30-60 днів отримали 37%. 21% заявників отримали візи на 90-105 днів.
 
Співробітники грецького консульства вимагають додаткові документи вдвічі частіше, ніж в інших консульствах. 50% заявників мали надавати довідку про реєстрацію за місцем проживання (2011 року цей показник становив 75%), 52% – копії трудової книжки, 56% – підтвердження родинних зв’язків, 83% – переклади документів грецькою мовою.
 
Цього року 87% опитаних заявників платили консульський збір для отримання візи, тоді як у 2012 – 93% (67% у 2011 році платили за візу, натомість у 2010 році 67% – не платили).
 
Як і торік, абсолютна більшість заявників отримують візи через 7-10 днів із моменту звернення. Затримки з відповіддю заявнику після 10 днів із моменту подання документів одиничні.

Висновки

– Робота Генерального консульства Греції в Маріуполі здобула позитивніші оцінки, ніж кілька років тому. Проте, за даними моніторингу, це представництво вимагає значно більше додаткових документів, ніж інші консульства. Рівень відмов в отриманні віз усе ще високий (13%). Дуже мало видають дворазових чи мультивіз із можливістю багаторазових відвідувань Греції. Право пільгових категорій заявників на отримання безоплатної візи (згідно з Угодою про спрощення візового режиму між Україною та ЄС) на практиці не працює.

– Більшість узятих до моніторингу показників показують позитивні зміни. Одначе про безумовний прогрес говорити рано, бо є й відступ за окремими критеріями. Кількість відмов знову зросла 2013 року порівняно з 2012, безоплатних віз практично не видають, незважаючи на наявні у громадян України підстави для їх отримання.

– Якщо до 2011 року консульство вважалося дуже проблемним і рівень відмов був такий, що дозволяв говорити про дискримінаційну політику щодо українських громадян, то в останні роки ситуація значно покращилася. Динаміка показників по більшості складових процесу отримання віз є позитивною.

Дослідження було проведено у вересні-жовтні 2013 року шляхом опитування заявників на візу в Генеральному консульстві Греції в Донецькій області. Кількість опитаних – 60 осіб.

Контакти:
Інститут соціальних досліджень і політичного аналізу
(062) 305 02 59
disrpa@gmail.com

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: