Кроки на шляху до безвізового режиму з ЄС: що має зробити українська влада?

20 березня відбулася прес-конференція «Останні кроки України на шляху до безвізового режиму з ЄС: що має зробити українська влада?». Організатор Громадська ініціатива «Європа без Бар’єрів» за підтримки Європейської програмної ініціативи Міжнародного Фонду «Відродження».

20 березня відбулася прес-конференція «Останні кроки України на шляху до безвізового режиму з ЄС: що має зробити українська влада?». Організатор  Громадська ініціатива «Європа без Бар’єрів» за підтримки Європейської програмної ініціативи Міжнародного Фонду «Відродження». 

Під час брифінгу Ірина Сушко, керівник громадської організації «Європа без Бар’єрів» охарактеризували прогрес України на шляху до безвізового режиму з ЄС та розкрила основні проблемні питання та кроки, які потрібно здійснити Україні задля скасування ЄС візових вимог для українських громадян. Відтак, за даними моніторингу громадської організації «Європа без Бар’єрів» найбільш важливі нормативно-правові акти в рамках виконання ПДВЛ були ухвалені в період травень-жовтень 2011 року, в цей час спостерігався найшвидший темп законодавчої роботи. Починаючи з листопада 2011 р. спостерігається певне уповільнення темпів виконання ПДВЛ. Впродовж 2012 -2013 відбулась певна стагнація динаміки руху. Інтенсифікація роботи відбулась у 2014 році: зрушення відбулись за блоком 2 (Нелегальна міграція, включаючи реадмісію), Зафіксовано помірний успіх за блоком 3 (Громадський порядок та безпека), відбулись довгоочікувані зрушення за блоком I (Безпека документів, включаючи біометрику), зафіксовано недостатню активність за блоком 4 (зовнішні зносини та фундаментальні права).

Експерти зазначили, що у вересні-листопаді 2014 р. та у лютому – березні 2015 в Україні працювали експертні місії ЄС для оцінки прогресу України в імплементації критеріїв ПДВЛ за чотирма блоками ПДВЛ. Експерти місії достатньо стримано коментували прогрес виконання завдань, офіційні ж висновки будуть відомі ближче до саміту в Ризі, що відбудеться у травні цього року.

Натомість, експерти «Європи без бар’єрів» презентували власний незалежний та альтернативний аналіз виконання Україною другої фази ПДВЛ, у тому числі за результатами зустрічей із представниками ЄС та держав-членів, а також профільних органів влади України.

Дані моніторингу зафіксували ряд проблемних питань, вирішення яких є необхідним для прийняття ЄС рішення про впровадження безвізового режиму поїздок громадян України.

Ірина Сушко, керівник громадської організації «Європа без бар’єрів» назвала кроки, які залишилось зробити українському Уряду, аби безвізовий режим для громадян України став реальністю.

Відтак, експертка зазначила, що за Блоком 1 у сфері: Безпека документів , та захист персональних даних необхідно здійснити наступне:

 • Врегулювати питання з ЄДДР (питання захисту персональних даних в ЄДР, вартості інфраструктури ЄДДР, доцільності загалом)
 • Удосконалити процедуру запобігання використання підроблених паспортів
 • Надати оперативний доступ Державної міграційної служби до Бази даних втрачених документів
 • Удосконалити процедуру зміни імені фізичної особи
 • Забезпечити захист внутрішнього паспорта
 • Завершити забезпечення ДПС обладнанням для зчитування та перевірки е-паспортів на усіх пунктах пропуску

За блоком 2 у сфері політики притулку необхідно внести зміни до Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», зокрема:

 • Врегулювати статусу осіб, яким не надано міжнародний захист, однак які не можуть бути повернуті до держав походження/громадянства
 • Удосконалити правила затримання осіб, які шукаються міжнародного захисту в України
 • Збільшити строк дійсності документів на право перебування в Україні осіб, які звернулись за міжнародним захистом до 6 місяців

За Блоком 3 у сфері правоохоронних питань та боротьби з організованою злочинністю, тероризмом та корупцією необхідно:

 • Схвалити державну програму щодо реалізації засад державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційної стратегії) на 2014 – 2017 роки
 • Спростити процедури зняття депутатської недоторканості та обмеження привілеїв і імунітетів суддів та прокурорів
 • Забезпечити чітке визначення та функціонування підрозділів в органах, відповідальних за боротьбу з організованою злочинністю
 • Забезпечити роботу центру моніторингу у сфері обігу наркотиків
 • Затвердити план заходів на 2015 рік з реалізації Стратегії державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року
 • Створити захищену телекомунікаційну мережу в ДМС для обміну інформацією між апаратом ДМС та її територіальними органами
 • Удосконалити відомчі інформаційні бази даних у роботі правоохоронних органів
 • Запустити роботу єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами

За Блоком 4 у сфері протидії дискримінації необхідно здійснити наступні кроки:

 • Внести зміни до Трудового кодексу України для забезпечення рівності трудових прав громадян за всіма ознаками, які потребують захисту
 • Забезпечити інституційну та фінансову спроможність ДМС та Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини (фінансування нових функцій).

Лише тоді, як наголосила експертка, згідно із встановленим порядком на основі проведеної оцінки виконання Україною виконавчої фази Плану дій ЄК має підготувати пропозиції Раді ЄС щодо прийняття рішення про запровадження безвізового режиму з Україною. Однак, за умов цілковитого виконання критерії другої фази. Позитивному рішенню може стати на заваді війна на Сході України. Сьогодні все залежить від того, наскільки інтенсивно українська влада та громадянське суспільство попрацює з країнами-членами ЄС. Даний фактор може мати як і негативне, так і позитивне значення на прийняття політичного рішення країнами членами ЄС щодо скасування візового режиму для українців.

Контакти: тeл./факс:+38 044 2386843, email: maryana.kuzio@gmail.com, iryna_sushko@ukr.net

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: