ОСН прагнуть долучитися до вирішення соціальних проблем Одеси

17 вересня в Одесі відбулася прес-конференція за підсумками VII міської конференції органів самоорганізації населення (ОСН)

17 вересня в Одесі відбулася прес-конференція за підсумками VII міської конференції органів самоорганізації населення (ОСН). Захід провів Одеський суспільний інститут соціальних технологій за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Начальник управління з питань взаємодії з ОСН Одеської міськради Олег Загрійчук розповів, що сьогодні в місті зареєстровано 36 органів самоорганізації населення. В Одесі діє Програма розвитку ОСН на 2012-2015 роки. На її реалізацію з міського бюджету у 2012 році заплановано виділити 1 534,5 тис. грн. Значна частина ОСН об’єднані в Одеську міську організацію Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення. Близько десяти ініціативних груп займаються створенням нових ОСН. За інформацією посадовця, виконком Одеської міськради наділив голів ОСН правами складати протоколи про адміністративні правопорушення у сфері благоустрою міста. Крім того, одна з номінацій конкурсу соціального замовлення стосується розвитку ОСН. При цьому Олег Загрійчук відзначив, що поки що слабо реалізуються повноваження ОСН у контролі за забезпеченням належної якості та кількості житлово-комунальних послуг, а також за регулярною оплатою мешканцями спожитих послуг.

Зі свого боку, голова міської організації Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення Володимир Томашевський заявив, що потрібно забезпечити ОСН придатними для роботи приміщеннями, а також виділити кошти з бюджету на оплату комунальних послуг і вирішення інших завдань ОСН. Крім того, на його думку, треба активізувати участь ОСН у вирішенні пріоритетних соціальних проблем міста з застосуванням механізму соціального замовлення. Він запропонував також підтримати ініціативи з удосконалення нормативно-правової бази, яка регулює надання житлово-комунальних послуг, у напрямі розширення прав і повноважень ОСН у контролі обсягів і якості послуг.

Провідний експерт Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення Євгенія Абрамова озвучила дані досліджень 2007 та 2012 років щодо задоволеності населення житлово-комунальними послугами. За її словами, якщо в Одесі у 2007 році повністю та значною мірою були задоволені якістю житлово-комунальних послуг 22% опитаних, то у 2012 році таких виявилося лише 10,5%. Найбільше невдоволення у споживачів викликає якість утримання місць загального користування в будинках і утримання будинків і будинкових систем. При цьому знизився рейтинг довіри до ОСН як захисників прав мешканців. На думку Євгенії Абрамової, в останні роки ОСН сконцентрували свою діяльність радше на реалізації владних повноважень (наприклад, складання адмінпротоколів), ніж на представленні й захисті інтересів мікрогромад.

Експерт вважає, що слід приділити увагу вдосконаленню системи громадських уповноважених житлових будинків, відповідальних за громадський контроль за обсягом і якістю житлово-комунальних послуг. З цією метою вона запропонувала ввести у практику роботи обов’язковий звіт цих уповноважених перед мешканцями своїх будинків.

Крім того, експерт запропонувала відродити традицію проведення щорічного загальноміського конкурсу на звання найкращого будинку та найкращого двору під загальною назвою “Громада нашого двору”.

Директор Одеського суспільного інституту соціальних технологій Андрій Крупник звернув увагу на те, що створення й розвиток міської системи ОСН потребує методичної, організаційної та ресурсної підтримки, якої сьогодні явно не досить. Це і спонукало створити Центр організаційно-методичної підтримки, який надає правову, організаційну, методичну, інформаційну допомогу ОСН та ініціативним групам. Зокрема, за минулий рік у Центрі проведено 10 семінарів-тренінгів для активу ОСН із питань створення й організації роботи комітетів, проведення загальних зборів, організації бухгалтерського обліку, використання комп’ютера, вирішення проблем приватизації в гуртожитках тощо. По телеканалах Одеси неодноразово показували просвітницький відеофільм про практичну діяльність ОСН.

Андрій Крупник наголосив, що пора за прикладом Вінниці впроваджувати солідарне фінансування ОСН із використанням механізму самооподаткування. За його словами, необхідно також звернути увагу на вирішення проблем мешканців гуртожитків, яких в Одесі налічується близько 330.

Контакти:
Одеський суспільний інститут соціальних технологій
(048) 738 68 30

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: