«Оскар і Рожева пані» в Михайлівському – благодійна вистава, яка допомагає важкохворим дітям

6 жовтня, до Всесвітнього дня паліативної допомоги на території Михайлівського Золотоверхого Монастиря пройшла благодійна відкрита вистава «Оскар і Рожева пані», за мотивами всесвітньо відомого сучасного французького письменника та драматурга Еріка-Емануеля Шмітта. Вперше читання п’єси відбулося на території монастиря під відкритим небом. Під час вистави у Михайлівському можна було зробити благодійний внесок на розвиток паліативної допомоги в Україні.

6 жовтня, до Всесвітнього дня паліативної допомоги на території Михайлівського Золотоверхого Монастиря пройшла благодійна відкрита вистава «Оскар і Рожева пані», за мотивами всесвітньо відомого сучасного французького письменника та драматурга Еріка-Емануеля Шмітта. Вперше читання п’єси відбулося на території монастиря під відкритим небом. Під час вистави у Михайлівському можна було зробити благодійний внесок на розвиток паліативної допомоги в Україні.

Міжнародний фонд «Відродження» у 2015-му році підтримав Благодійний театральний проект «Оскар і Рожева Пані»за мотивами всесвітньо відомого роману класика сучасної світової літератури Еріка-Еммануеля Шмітта. Мета проекту – привернути увагу українського суспільства до надсерйозної соціальної проблеми доступності паліативної допомоги для тяжкохворих українських дітей. Задня втілення проекту об’єдналися: актриса Ірма Вітовська, гурт «Океан Ельзи», режисер Ростислав Держипільський, художник Андрій Ярмоленко, хореограф Ольга Семьошкіна.

«Проект «Оскар і Рожева Пані» за весь період свого існування показав 46 вистав у різних містах України. Проектом під час гастролей зібрано 1 023 398 грн, які передано на потреби важкохворих паліативних дітей у містах, де працюють виїзні бригади та в онкогематологічні відділення», – розповіла заслужена артистка України Ірма Вітовська, яка виконує роль Рожевої Пані.

«Оскар і Рожева Пані» (Oscar et la dame rose) – це тринадцять щемливих листів безнадійно хворого хлопчика Оскара до Бога. У своїх посланнях приречений малюк благає Всевишнього про милосердя, про радість хоча би в останні дні життя, про гармонію та любов у цілому світі. Посередником поміж Богом та людьми для Оскара стає дивовижна жінка. Колись вона виступала на цирковій арені у ролі 

боксера, тепер – сестра милосердя. Це і є Рожева Пані. Чуйна та духовна людина. Монологи Оскара, адресовані Богу, та діалоги Оскара з Рожевою Пані складають внутрішній сюжет емоційної та катарсисної книги Еріка-Емануеля Шмітта, яку сам автор визначив як роман. Твір вперше опубліковано 2002 року, і він відразу здобув мільйони шанувальників у світі. 2009-го книга видана українською мовою. 

 

Вистава стала преамбулою до публічної дискусії щодо стану паліативної допомоги у Києві та Україні. До дискусії запросили представників Кабінету Міністрів України, місцевої влади, голів церков, провідних громадських діячів, експертів та всіх, хто був присутній на виставі.

«Нажаль, Київ – одне з найгірших міст в Україні за рівнем паліативної допомоги. Показник охоплення послугами у столиці лише на рівні 4-5%, порівнюючи з 14-15% в середньому по країні. Цьому є кілька причин. По-перше, вiдсутнiсть полiтичної волі та розуміння великої потреби у сервісах паліативної допомоги для населення в Києві. З іншого боку – нерозуміння і необізнаність своїх прав населенням, зокрема щодо права на гідне та безболісне завершення життя», – зауважила Ксенія Шаповал, менеджер програмної ініціативи «Громадське здоров’я»  Міжнародного фонду «Відродження».  

Серед інших причин, які роблять Київ містом з застарілими підходами до паліативних послуг є відсутність виїздних бригад надання паліативної допомоги на дому, недостатність дитячих ліжок для надання спеціалізованої стаціонарної паліативної допомоги та відсутність належної кількості ліжок для надання спеціалізованої стаціонарної паліативної допомоги дорослим. Також неприйнятним є те, що серед медичних та соціальних працівників зустрічається відсутність необхідних знань та навичок щодо методів та принципів надання паліативної допомоги, а призначення сильнодіючих знеболювальних засобів відбувається не відповідно до клінічних протоколів лікування хронічного болю.

Організатором заходу виступила громадська організація «Елеос-Укрїна», яка є платформою взаємодії неурядових організацій, релігійних громад, державного сектору, заснована на демократичних цінностях та поза будь-якими видами дискримінацій з метою вирішення соціальних проблем. 

Для додаткових коментарів щодо питань доступу до знеболення і паліативної допомоги, журналісти можуть звернутись до менеджерки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Ксенії Шаповал, надіславши свій запит на pr@irf.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: