Органи влади на Прикарпатті неохоче надають публічну інформацію про землю

В Івано-Франківську відбувся круглий стіл “Доступ громадськості до публічної інформації про землі територіальних громад на Прикарпатті”

20 жовтня в Івано-Франківську відбувся круглий стіл “Доступ громадськості до публічної інформації про землі територіальних громад на Прикарпатті”. Захід організували Станіславська правозахисна група та Центр громадської адвокатури в межах проекту “Реалізація права на доступ до інформації про управління та розпоряджання землею територіальних громад в Івано-Франківській області” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Голова Станіславської правозахисної групи Андрій Малетин відзначив: “Так звані земельні питання та їх вирішення є постійним предметом інтересу громадян, юридичних осіб, медіа. Відсутність доступу до такої публічної інформації як шляхом пасивного, так і шляхом активного доступу, не дає змоги громадянам реалізувати своє право на отримання земельної ділянки у власність чи в оренду, а громаді – здійснювати контролю за ефективним використанням та розпоряджанням земельними ділянками, які розташовано на території населених пунктів чи за їх межами. До набуття чинності закону “Про доступ до публічної інформації” органи публічної влади під різними приводами прагнули не надавати такої інформації”.

Експерт проекту Ярослав Васютин поінформував, що впродовж вересня-жовтня подано 75 запитів до органів влади щодо наявності вільних земельних ділянок, користування земельними ділянками, ефективності такого користування. “Тільки одна місцева адміністрація та районна рада не надали вчасно відповідей, натомість серед селищних рад із 22 вчасно відповіли лише 14. Однак щодо повноти надання відповідей у сфері земельних питань існує суттєва проблема. Серед підстав відмови органи влади наводили такі: для задоволення запиту потрібен статут організації; не проведено розмежувань земель державної та комунальної власності; органи влади не знають, які земельні ділянки є вільними; просили особисто приїхати для ознайомлення; посилались на відсутність інформації в органі влади; перебування інформації у структурних підрозділах органу влади. Також органи публічної влади надалі застосовують формальні відписки”, – розповів експерт.

Голова Центру громадської адвокатури Леонід Тарасенко відзначив, що у громадськості є великі сподівання на виконання норми закону про оприлюднення актів і проектів рішень, іншої інформації на офіційних веб-сайтах органів влади, що має важливе значення саме у світлі покращення доступу до управління та розпоряджання землею.

Представниця Центру Тетяна Яцків зауважила, що закон “Про доступ до публічної інформації” запровадив багато нових підходів, до яких не завжди готові органи публічної влади. “Органам публічної влади слід ужити низку заходів, що вимагають зусиль, у тому числі щодо оприлюднення актів, їх проектів, створення системи обліку документів, приведення у відповідність до закону веб-ресурсів. Натомість громадські організації та медіа мають не давати можливості “забути” органам влади про вимоги закону, стимулювати його виконання”, – наголосила вона.

Станіславська правозахисна група
Андрій Малетин
(0342) 731 331
maletyn@ukr.net

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: