Органи прокуратури не реагують на незаконне обмеження доступу до генпланів міст

На веб-ресурсі www.cityplan.in.ua розміщено відповіді прокуратур на скарги громадських організацій щодо обмеження доступу громадян до генеральних планів міст Львівської, Донецької, Луганської областей і Криму

На веб-ресурсі www.cityplan.in.ua розміщено відповіді прокуратур на скарги громадських організацій щодо обмеження доступу громадян до генеральних планів міст Львівської, Донецької, Луганської областей і Криму. Цю інформацію зібрано в ході моніторингу доступності генпланів, який здійснює Східноукраїнський центр громадських ініціатив (СЦГІ) спільно з партнерами в регіонах за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Першим етапом моніторингу стало надсилання до міських рад інформаційних запитів із проханням повідомити про шляхи ознайомлення громадян з основним містобудівним документом і надати сам генплан для ознайомлення. Від більшості міських рад громадські активісти отримали відмову. Ненадання доступу до публічної інформації правозахисники оскаржили у прокуратурах. Проте підстав реагувати на приховування генпланів органи прокуратури не вбачають, а натомість пропонують звертатися до суду.

Андрій Остапенко, представник Громадського об’єднання “Донецький екологічний рух”, зазначив: “На подані нами скарги жодна прокуратура не надала повноцінної відповіді. Зміст майже скрізь однаковий: генплан перебуває під грифом “ДСК”, і підстав для прокурорського реагування немає. Той факт, що при цьому порушено низку інших законів, органи прокуратури, схоже, не хвилює. Проте траплялися й такі цікаві випадки, коли ми відвідували міську раду, знайомилися з генпланом, а вже пізніше дізнавалися, що на цю інформацію накладено гриф “Для службового користування”. Стало очевидно, що керівництво ради через свою некомпетентність з усіма тонкощами доступу до містобудівної документації не знайоме”.

Не менш кумедний випадок описано й у відповіді Сакської міжрайонної прокуратури. Там ідеться про те, що міська рада Сак вчасно не надала відповіді на інформаційний запит Комітету виборців України, бо начебто його не отримала. Наведено історію про те, як інформаційний запит на генплан отримав водій міської ради, який забув доставити лист на роботу. При цьому повноважень для отримання службової кореспонденції чоловік не мав. Сам же водій стверджує, що нічого не пам’ятає, проте не заперечує, що інколи на прохання співробітників міськради забирає з поштового відділення кореспонденцію. З огляду на це прокуратура міста Саки спрямувала начальнику місцевого Центру поштового зв’язку вимогу перевірити факти й у разі підтвердження застосувати санкції до працівників, що неналежно виконували службові обов’язки.

“Це вже не перша ситуація, коли до міської ради Сак “не доходять” подібного роду листи. Одного разу ми вже надсилали на їхню адресу інформаційний запит, але відповіді так і не отримали. Тоді прокуратура “виявила”, що міськрада замість запиту отримала чисті аркуші. Тому робити якісь припущення щодо того, як надалі в цьому випадку діятиме місцева прокуратура, досить складно”, – коментує ситуацію керівник Кримського відділення Комітету виборців України Андрій Крісько.

Контакти:
Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Володимир Щербаченко
067 640 94 40
planmista@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: