Об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків приписують невластиві статуси й функції

У Києві відбувся круглий стіл “ОСББ та виробники й постачальники комунальних послуг: партнерство чи протистояння?”

30 листопада в Києві відбувся круглий стіл “ОСББ та виробники й постачальники комунальних послуг: партнерство чи протистояння?” Захід провела Громадянська мережа “Опора” в межах проекту “Хочемо знати, за що платимо!” за підтримки програми “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження” та проекту USAID “Реформа міського теплозабезпечення”.

Участь у заході взяли голови об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), представники Антимонопольного комітету, органів місцевого самоврядування, ПАТ “Київенерго”, координатори житлово-комунальних програм регіональних представництв Громадянської мережі “Опора”, журналісти.

Як відзначив юрист ВБО “Інститут місцевого розвитку” Дмитро Левицький, в умовах загальної складної ситуації в ЖКГ в багатьох учасників ринку виникає спокуса перекласти на ОСББ власні проблеми. Робиться це шляхом приписування об’єднанням невластивих їм функцій, статусів і обов’язків: господарюючий суб’єкт, виконавець послуг, платник ПДВ, встановлення “тарифу”, укладання договорів із власниками тощо. Та, за словами фахівця, замість того щоб відстоювати свій статус, деякі ОСББ погоджуються з таким станом речей, тобто приймають навішений на них “ярлик”.

Дмитро Левицький наголосив, що в цій ситуації на ОСББ чекає таке:
· Якщо ОСББ є суб’єктом господарювання, то наслідком цього буде визнання діяльності ОСББ господарською, відповідно господарська діяльність має ліцензуватися, крім того, це додатковий аргумент визнати ОСББ “виконавцем послуг”. Згідно з законодавством, ОСББ є негосподарюючим суб’єктом, а його діяльність є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючих суб’єктів.
· Якщо ОСББ є виконавцем послуг, то воно автоматично протиставляється співвласникам, а кошти від власників розглядаються як плата за послуги, що підлягає оподаткуванню податком на прибуток і ПДВ. Хоча, за чинним законодавством, ОСББ не є і не може бути виконавцем житлово-комунальних послуг (ЖКП).
· Якщо ОСББ є платником ПДВ, то негативними наслідками цього будуть безпідставне оподаткування коштів ОСББ, додатковий аргумент, що ОСББ нібито є “виконавцем послуг”. Хоча, згідно з законодавством, внески (платежі), які сплачують співвласники в ОСББ, не підлягають оподаткуванню ПДВ.
· Якщо органи місцевого самоврядування встановлюватимуть тарифи для ОСББ, то результатом цього буде безпідставний перегляд посадовими особами рішень, прийнятих загальними зборами ОСББ, а якщо тарифи встановлюються на послуги, то внески співвласників в ОСББ тлумачаться як плата за ЖКП. Але, за законодавством, визначений загальними зборами розмір внесків і платежів в ОСББ не підлягає додатковому “погодженню” з боку органів місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСББ не є суб’єктом господарювання, не є виконавцем житлово-комунальних послуг, не повинно “затверджувати” чи “погоджувати” розміру своїх внесків, не є платником ПДВ.

Адвокат Тетяна Монтян відзначила, що існують випадки змови монополістів із ЖЕКами щодо того, щоб не обслуговувати новостворених ОСББ. При цьому, за її словами, також не є рідкістю шахрайські ОСББ, за членство в яких у власників квартир вимагають внесок у розмірі 100 тис. грн., і стільки ж, щоб припинити членство; недобросовісний голова об’єднання, який привласнює кошти (внески) співвласників тощо.

Представники “Київенерго” запропонували громадським активістам увійти до Ради ОСББ при компанії.

Громадянська мережа “Опора”
Ірина Пушкар
(044) 286 26 70
irynapushkar@opora.org.ua

***

Мета програми “Посилення впливу громадянського суспільства”  – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисту та лобіюванню спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: