Ненадання публічної інформації закликають оскаржувати в суді

За словами експертів, єдиний шлях до відкриття інформації – звернення до суду та вироблення відповідної судової практики

Для забезпечення належного доступу до публічної інформації слід звертатися до суду, щоб формувати позитивну судову практику в цій сфері. Про це 19 липня заявили учасники прес-конференції в Києві, яку провів Інститут Медіа Права за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Учасники заходу нагадали, що навесні 2012 року Інститут Медіа Права за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” створив Мережу захисників права на доступ до інформації та Фонд захисту права на доступ до інформації. На сьогодні цей Фонд підтримав юридичний супровід 20 справ, предметом оскарження в яких є ненадання органами державної влади інформації на запити громадських активістів і журналістів. За словами експертів, єдиний шлях до відкриття інформації – звернення до суду та вироблення відповідної судової практики.

Зокрема, 19 липня 2013 року було подано позов до суду на Апарат Верховної Ради. Позивач, директор Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран, 26 квітня звернувся до Апарату з запитом щодо надання декларацій про доходи голів парламентських фракцій і Голови Верховної Ради. Апарат не надав документів, мотивуючи відмову конфіденційністю інформації про народних депутатів. Натомість, за законами “Про доступ до публічної інформації” та “Про засади запобігання і протидії корупції”, декларації парламентарів має бути надано на запити й вони підлягають публікації в офіційних друкованих виданнях, чого не було зроблено.

Підтримуючи цю ініціативу, Тарас Шевченко, директор Інституту Медіа Права, на прес-конференції зауважив: “Ми закликаємо всіх небайдужих громадян запитувати декларації про доходи представників органів влади, зокрема народних депутатів, а в разі ненадання цих документів радимо звертатися до суду. Лише спільними зусиллями ми примусимо державні інституції виконувати закон”.

На прес-конференції також було представлено інші актуальні судові справи, пов’язані з ненаданням публічної інформації. Зокрема, Андрій Богданович, заступник голови партії “Демократичний альянс”, висвітлив обставини справи, яку Фонд захисту права на доступ до інформації готується подавати у Європейський суд із прав людини. Обставини справи такі: Андрій Богданович надіслав до Служби безпеки України (СБУ) запит на інформацію про те, чи збирає цей державний орган про нього відомості, а також про те, хто та в який спосіб такі відомості використовуватиме. СБУ відмовила в наданні такої інформації. Суд першої інстанції не задовольнив позовних вимог Андрія Богдановича, суд апеляційної інстанції залишив рішення без змін. Суд касаційної інстанції у відкритті касаційного провадження відмовив. Оскільки Андрій Богданович вичерпав можливості захистити своє право на інформацію на національному рівні, він оскаржить рішення українських судів у Європейському суді з прав людини.

Іще одна справа, яка зараз перебуває в судовому розгляді, стосується запиту журналіста Сергія Андрушка до Міністерства освіти й науки про витрати на візит голови відомства Дмитра Табачника на церемонію відкриття літніх Олімпійських ігор у Лондоні. Зокрема, запит стосувався вартості подорожі та проживання Міністра, персонального складу делегації та терміну перебування делегації в Лондоні. Упродовж чотирьох місяців Міністерство з різних причин відкладало надання інформації. Вимоги Сергія Андрушка частково задовольнив суд першої інстанції, але Міністерство подало апеляційну скаргу на це рішення, і справа перебуває на розгляді.

Директор Інституту Медіа Права Тарас Шевченко та юрист Інституту Медіа Права Ольга Сушко наголосили на суспільній важливості таких судових процесів. Вони зазначили, що ці справи мають стратегічне значення, адже їх розгляд сприятиме формуванню судової практики в галузі доступу до публічної інформації. Це стимулюватиме органи влади всіх рівнів надавати громадянам відомості й документи максимально повно та своєчасно. Як наслідок, усі зацікавлені члени суспільства зможуть отримувати потрібну інформацію.

Контакти:
Інститут Медіа Права
Тетяна Олексіюк
067 50 99 536
oleksiyuk@medialaw.kiev.ua

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: